Sari la conținut
worldfires
AL · Albania · –

Incendiul de la Sarandë, 7 august 2024 Sarandë

Stins · ultima detecție 11 aug. 2024, 12:31 UTC

Focul a început pe 7 august 2024 în comuna Sarandë, Albania, iar sateliții au detectat foc timp de 5 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 221 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 75-lea ca mărime din Vlorë din 2016 (din 160 cu pagină). Al 42-lea din Albania în 2024, din 70.

Puterea măsurată de satelit este mică (18,1 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
221ha
perimetru Copernicus
Durată
5zile
7 aug. 2024 – 11 aug. 2024
Comune afectate
1
comune
A început pe
7 aug.
2024
Focare termice
18
într-un singur focar: 18 MW
Pericol la început
30
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
18MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 7 aug.11 aug.
11 aug. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

7 aug. 2024 · 27 MW · 2 8 aug. 2024 · 8 MW · 3 9 aug. 2024 · 3 MW · 1 10 aug. 2024 · 8 MW · 2 11 aug. 2024 · 42 MW · 10
7 aug. 8 aug. 9 aug. 10 aug. 11 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
31km/h · rafală maximă
35%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 3,9 mm pe 19 aug..

Zona mai arsese

33 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 32 ha în 2020, 44 ha în 2022.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Sarandë a început aici
    220 ha a ajuns pe 7 aug.
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole31 %
  • Vegetație sclerofilă27 %
  • Alte terenuri naturale26 %
  • Foioase13 %
  • Tufărișuri și tranziție1,8 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
7 aug. 34,6 °C 45 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 30
8 aug. 34,8 °C 46 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 29
9 aug. 34,9 °C 46 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 32
10 aug. 35,6 °C 42 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 33
11 aug. 35,4 °C 35 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 34
12 aug. după 35,6 °C 39 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 35
13 aug. după 36,0 °C 38 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 35
14 aug. după 37,0 °C 38 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 35
15 aug. după 38,6 °C 29 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
16 aug. după 38,2 °C 37 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
17 aug. după 36,7 °C 36 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
18 aug. după 33,7 °C 57 % 24 km/h 0,8 mm Ridicat 28
19 aug. după 29,9 °C 63 % 38 km/h 3,9 mm Moderat 17

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 29,8 și o umiditate minimă de 45 %; înainte: 2 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 31.

FWI la pornire 29,8
Umiditate minimă 45 %
Zile fără ploaie 2
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Vlorë, august 2025
575 ha 3 zile FWI 26,8 Umiditate min. 45 % la 119 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 51,8 mm pe 30 aug..

Ce s-a întâmplat cu ei

3 zile
durată mediană
178 ha
suprafață mediană
6 %
au trecut de 1.000 ha
3,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 18 din 31)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (221 ha față de o mediană de 178 ha) și a durat 5 zile, față de 3 zile.

La 13 din 31 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

3,9 mmprima ploaie
19 aug.la 8 zile după final
31km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 11 aug., iar pe 19 aug. au căzut 3,9 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 18 din 31, cu o mediană de 3,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 31 iul. 2024
După · 18 aug. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 14 august 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 16 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,516 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1022 µg/m³
Grosime optică0,36
3 aug.6 aug.9 aug.12 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 18Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Albania

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Sarandë?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 7 august 2024 și 11 august 2024 (5 zile). Perimetrul îl datează între 11 august 2024 și 11 august 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 221 hectare (2,2 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Sarandë (220 ha, 0,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,6 °C, o umiditate minimă de 35 % și rafale de 31 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 34, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Albania (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 31. Durata lor mediană a fost de 3 zile, iar suprafața mediană de 178 ha; 6 % au trecut de 1.000 ha. La 13 din 31 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 128 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 128 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 11 august 2024 – 11 august 2024. 18 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 2.5 Generic). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.