Sari la conținut
worldfires
KH · Cambodgia · –

Incendiul de la Sambour, 15 ianuarie 2023 Sambour

Stins · ultima detecție 8 feb. 2023, 18:25 UTC

Focul a pornit pe 15 ianuarie 2023 în Sambour, Cambodgia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 25 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.731 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 32-lea ca mărime din Kratie din 2016 (din 63 cu pagină). Al 10-lea din Cambodgia în 2023, din 25.

Suprafață arsă
2.731ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
25de zile
15 ian. 2023 – 8 feb. 2023
Comune afectate
1
districte
A început pe
15 ian.
2023
Focare termice
164
într-un singur focar: 116 MW
Pericol la început
3
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
77MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 15 ian.8 feb.
8 feb. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

15 ian. 2023 · 40 MW · 7 16 ian. 2023 · 24 MW · 6 17 ian. 2023 · 15 MW · 5 18 ian. 2023 · 18 MW · 4 19 ian. 2023 · 49 MW · 9 20 ian. 2023 · 23 MW · 3 21 ian. 2023 · 10 MW · 2 22 ian. 2023 · 4 MW · 1 23 ian. 2023 · 130 MW · 7 24 ian. 2023 · 6 MW · 2 25 ian. 2023 · 7 MW · 3 26 ian. 2023 · 62 MW · 11 27 ian. 2023 · 41 MW · 7 28 ian. 2023 · 494 MW · 22 29 ian. 2023 · 26 MW · 12 30 ian. 2023 · 822 MW · 41 31 ian. 2023 · 16 MW · 2 1 feb. 2023 · 10 MW · 3 2 feb. 2023 · 5 MW · 1 3 feb. 2023 · 5 MW · 1 4 feb. 2023 · 48 MW · 5 5 feb. 2023 · 63 MW · 6 6 feb. 2023 · 6 MW · 1 7 feb. 2023 · 3 MW · 1 8 feb. 2023 · 1 MW · 2
15 ian. 20 ian. 25 ian. 30 ian. 4 feb.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

34°maximă
56km/h · rafală maximă
37%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început.

Zona mai arsese

98 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 451 ha în 2016, 1.225 ha în 2020, 3.547 ha în 2021, 2.967 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.673 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 12 % din suprafața pe care o are București (27 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Sambour a început aici
    2.745 ha a ajuns pe 15 ian.
    0,5 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
15 ian. 33,3 °C 47 % 19 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
16 ian. 33,0 °C 45 % 27 km/h 0,0 mm Scăzut 7
17 ian. 31,3 °C 50 % 40 km/h 0,0 mm Scăzut 8
18 ian. 30,5 °C 45 % 41 km/h 0,0 mm Scăzut 9
19 ian. 30,8 °C 48 % 39 km/h 0,0 mm Scăzut 9
20 ian. 30,7 °C 49 % 42 km/h 0,0 mm Scăzut 10
21 ian. 31,5 °C 49 % 36 km/h 0,0 mm Scăzut 10
22 ian. 32,2 °C 52 % 34 km/h 0,0 mm Scăzut 10
23 ian. 33,9 °C 47 % 34 km/h 0,0 mm Scăzut 10
24 ian. 33,0 °C 43 % 44 km/h 0,4 mm Moderat 14
25 ian. 29,5 °C 44 % 45 km/h 0,0 mm Moderat 14
26 ian. 31,4 °C 46 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 13
27 ian. 31,7 °C 46 % 45 km/h 0,0 mm Moderat 15
28 ian. 31,6 °C 38 % 56 km/h 0,0 mm Moderat 20
29 ian. 29,5 °C 42 % 45 km/h 0,0 mm Moderat 18
30 ian. 28,7 °C 40 % 39 km/h 0,0 mm Moderat 17
31 ian. 32,0 °C 45 % 33 km/h 0,0 mm Moderat 16
1 feb. 32,8 °C 46 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 15
2 feb. 33,5 °C 54 % 31 km/h 0,5 mm Moderat 14
3 feb. 34,2 °C 42 % 33 km/h 0,0 mm Moderat 16
4 feb. 34,2 °C 41 % 33 km/h 0,0 mm Moderat 16
5 feb. 34,5 °C 37 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 18
6 feb. 33,4 °C 51 % 18 km/h 0,2 mm Moderat 16
7 feb. 33,5 °C 51 % 18 km/h 0,2 mm Moderat 16
8 feb. 34,0 °C 47 % 21 km/h 0,3 mm Moderat 16
9 feb. după 34,5 °C 44 % 21 km/h 0,1 mm Moderat 17
10 feb. după 33,0 °C 52 % 19 km/h 0,4 mm Moderat 17
11 feb. după 34,3 °C 45 % 16 km/h 0,0 mm Moderat 17
12 feb. după 34,1 °C 48 % 19 km/h 0,0 mm Moderat 18
13 feb. după 33,5 °C 49 % 25 km/h 0,2 mm Moderat 19
14 feb. după 32,9 °C 57 % 24 km/h 0,6 mm Moderat 14
15 feb. după 33,0 °C 46 % 46 km/h 0,2 mm Moderat 20
16 feb. după 33,9 °C 33 % 52 km/h 0,0 mm Ridicat 28
17 feb. după 33,5 °C 37 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 28
18 feb. după 31,1 °C 50 % 32 km/h 0,5 mm Moderat 21

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 2,8 și o umiditate minimă de 47 %; înainte: 1 zi fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 34.

FWI la pornire 2,8
Umiditate minimă 47 %
Zile fără ploaie 1
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Sanamxay, aprilie 2022
3.136 ha 10 zile FWI 3,3 Umiditate min. 48 % la 225 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 3,2 mm pe 22 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

16 zile
durată mediană
3.130 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
3,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 17 din 34)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.731 ha față de o mediană de 3.130 ha) și a durat 25 de zile, față de 16 zile.

La 17 din 34 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
56km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 8 feb. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 17 din 34, cu o mediană de 3,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 8 ian. 2023
După · 15 feb. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 22 ianuarie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 117 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 47: de 3,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5117 µg/m³
Zile peste prag14 zile
PM10167 µg/m³
Grosime optică0,95
18 ian.22 ian.26 ian.30 ian.3 feb.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 164Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Cambodgia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Sambour?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 15 ianuarie 2023 și 8 februarie 2023 (25 de zile). Perimetrul îl datează între 20 ianuarie 2023 și 1 februarie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.731 hectare (27,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Sambour (2.745 ha, 0,5 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,5 °C, o umiditate minimă de 37 % și rafale de 56 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 20, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Cambodgia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 34. Durata lor mediană a fost de 16 zile, iar suprafața mediană de 3.130 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 17 din 34 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 1 februarie 2023 → 8 februarie 2023.
  2. Data de început: 20 ianuarie 2023 → 15 ianuarie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 20 ianuarie 2023 – 1 februarie 2023. 164 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.