Sari la conținut
worldfires
GN · Guineea · –

Incendiul de la Sambailo, martie 2020 Sambailo, Sareboido

Stins · ultima detecție 15 mar. 2020, 02:44 UTC

Focul a pornit pe 11 martie 2020 în Sambailo, Guineea, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 5 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.157 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 151-lea ca mărime din Boké din 2016 (din 195 cu pagină). Al 94-lea din Guineea în 2020, din 120.

Suprafață arsă
2.157ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
5zile
11 mar. 2020 – 15 mar. 2020
Comune afectate
2
subprefecturi
A început pe
11 mar.
2020
Focare termice
61
într-un singur focar: 65 MW
Pericol la început
55
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
204MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 11 mar.15 mar.
15 mar. 2020

Cum a evoluat, zi de zi

12 mar. 2020 · 64 MW · 10 13 mar. 2020 · 669 MW · 34 14 mar. 2020 · 74 MW · 13 15 mar. 2020 · 10 MW · 4
12 mar. 13 mar. 14 mar. 15 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

40°maximă
37km/h · rafală maximă
10%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

53 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 483 ha în 2018, 1.041 ha în 2019. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.147 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 9,2 % din suprafața pe care o are București (22 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Sambailo a început aici
    1.894 ha a ajuns pe 12 mar.
    2,0 %
  2. 276 ha a ajuns pe 13 mar.
    0,5 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită2,4 ha
Locuitori≈ 300

În perimetru se aflau aproximativ 2,4 ha construite și locuiau aproximativ 300 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 25 % din suprafața din Guineea 60 de zile fără ploaie: 34 % din suprafața din Guineea

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
11 mar. 39,0 °C 13 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 55
12 mar. 40,0 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 56
13 mar. 39,3 °C 12 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 57
14 mar. 39,4 °C 10 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 57
15 mar. 38,8 °C 14 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 54
16 mar. după 38,8 °C 12 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 53
17 mar. după 39,0 °C 14 % 22 km/h 0,0 mm Extrem 53
18 mar. după 38,2 °C 16 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 51
19 mar. după 37,6 °C 21 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
20 mar. după 41,1 °C 14 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
21 mar. după 41,3 °C 13 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 50
22 mar. după 41,3 °C 15 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 53
23 mar. după 37,0 °C 18 % 23 km/h 0,0 mm Extrem 51
24 mar. după 36,0 °C 20 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
25 mar. după 38,3 °C 18 % 19 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 54,7 și o umiditate minimă de 13 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 84.

FWI la pornire 54,7
Umiditate minimă 13 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Missira, ianuarie 2021
2.108 ha 2 zile FWI 54,5 Umiditate min. 13 % la 70 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

5 zile
durată mediană
2.312 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
1,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 1 din 84)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.157 ha față de o mediană de 2.312 ha) și a durat 5 zile, față de 5 zile.

La 83 din 84 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
37km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 15 mar. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 1 din 84, cu o mediană de 1,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 4 mar. 2020
După · 22 mar. 2020

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 61Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Guineea

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Sambailo?
GWIS (Copernicus) îl datează între 11 martie 2020 și 15 martie 2020: 5 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.157 hectare (21,6 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Sambailo (1.894 ha, 2,0 %); Sareboido (276 ha, 0,5 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 40,0 °C, o umiditate minimă de 10 % și rafale de 37 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 57, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Guineea (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 84. Durata lor mediană a fost de 5 zile, iar suprafața mediană de 2.312 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 83 din 84 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 61 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.