Sari la conținut
worldfires
FR · Franța · –

Incendiul de la Saint-Georges, octombrie 2026 Saint-Georges

Se potolește · ultima detecție 4 nov. 2026, 16:34 UTC

Sateliții au detectat foc pentru prima dată pe 29 octombrie 2026 în comuna Saint-Georges, Franța. Este activ de 7 zile, cu 21 focare termice și o suprafață cu foc de circa 182 hectare reconstituită din ele, repartizată între o singură comună.

Puterea măsurată de satelit este mică (17,8 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Compară cu…

Sugestii: Oiapoque · 2026Oiapoque · 2026

Copernicus nu a publicat încă perimetrul ars, care durează câteva zile să fie măsurat din imagini satelitare. Deocamdată suprafața este cea reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel). Când va apărea perimetrul, pagina îl preia singură și păstrează aceeași adresă.

Mai este activ?

Nicio detecție de la 4 nov. 2026, 16:34 UTC. De obicei înseamnă că focul nu mai are flacără vizibilă din spațiu, deși pot rămâne puncte fierbinți. Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.

Vânt, umiditate și ploaie în următoarele 72 h

Suprafață cu foc
≈ 182ha
reconstituită din focare, fără perimetru oficial
Durată
7zile
29 oct. 2026 – 4 nov. 2026
Comune afectate
1
comune
A început pe
29 oct.
2026
Focare termice
21
într-un singur focar: 18 MW
Pericol la început
22
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
30MW
puterea detectată pe zi, în medie

Următoarele 72 de ore

Acum vântul bate dinspre est și împinge spre vest; până dum. 8, 06:00 nu se așteaptă schimbări bruște de direcție.

ECMWF IFS 0,25° în centrul incendiului · calculat la 5 nov. 2026, 05:53 UTC

dum. 8, 00:00, ora locală

Prima ploaie utilă: 2,0 mm în 6 h

Probabilitate de ploaie de până la 20 % în acele ore. Poate frâna focul la suprafață, dar nu înseamnă că se va stinge.

Verificat, fără avertizare: fără rotiri ale vântului de peste 60° nopțile își refac umiditatea (maxime de 93 % sau mai mult)

Oră cu oră, în ora locală

Atingeți banda pentru a vedea fiecare oră

Vânt mediu Rafale încotro bate Umiditate relativă Noapte (20–8) Ploaie (mm) · probabilitate în %

Încotro bate? Următoarele 48 h

geoBoundaries/Republic of France, Regulatory Authority for Electronic Communications, Posts and Press Distribution (ARCEP) (Open Data Commons Attribution License 1.0); geoBoundaries/Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística (IBGE), OCHA ROLAC (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO))

La această oră

Locuri atinse de evantai

    Vine spre mine?

    Comparăm punctul dvs. cu evantaiul fiecărei ore. Locația dvs. nu părăsește dispozitivul.

    sau atingeți harta

    Aceasta nu este o avertizare oficială. Este prognoza unui model global cu celule de circa 25 km, în centrul incendiului: nu vede vânturile de vale și nici pe cele create de foc. Evantaiul arată încotro bate vântul, nu pe unde va înainta incendiul. Dacă aveți dubii, urmați indicațiile autorităților.

    Urgențe · Franța 112 · 18 Numărul de urgență și avertizări oficiale

    Prognoză: ECMWF IFS 0,25° (Centrul European pentru Prognoze Meteorologice pe Medie Durată), servită de propria noastră instanță Open-Meteo; probabilitatea de ploaie provine din ansamblul ECMWF. Variabile: vânt și rafale la 10 m, vânt la 850 hPa, umiditate relativă și temperatură la 2 m, ploaie. Open-Meteo.com (CC BY 4.0).

    Incendiu: VIIRS (NASA FIRMS); focare din ultimele 24 h: VIIRS de la NASA FIRMS. Limite: geoBoundaries/Republic of France, Regulatory Authority for Electronic Communications, Posts and Press Distribution (ARCEP) (Open Data Commons Attribution License 1.0); geoBoundaries/Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística (IBGE), OCHA ROLAC (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)).

    Cum se calculează: rotirea vântului = schimbare de peste 60° în 6 h sau mai puțin, cu cel puțin 15 km/h înainte și după; noapte fără refacere = umiditatea maximă între 20 și 8 nu ajunge la 55 %; ploaie utilă = 2 mm sau mai mult în 6 h. Evantaiul se deschide 18° plus cât variază vântul în ±3 h și ajunge la 25 km dincolo de marginea focului: o celulă a modelului, nu o viteză de propagare. Metodologie

    Unde a ars

    FOCARE PE ZI 29 oct.4 nov.
    4 nov. 2026

    Cum a evoluat, zi de zi

    29 oct. 2026 · 8 MW · 2 30 oct. 2026 · 0 MW · 0 31 oct. 2026 · 121 MW · 9 1 nov. 2026 · 12 MW · 2 2 nov. 2026 · 11 MW · 2 3 nov. 2026 · 8 MW · 2 4 nov. 2026 · 21 MW · 2
    29 oct. 31 oct. 2 nov. 4 nov.

    Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

    Pe ce vreme a ars

    35°maximă
    40km/h · rafală maximă
    39%umiditate minimă

    Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 9 zile când a început.

    Ce s-a întâmplat în fiecare comună

    1. Saint-Georges 4.915 loc. · la 22,9 km de centru a început aici
      182 ha a ajuns pe 29 oct.
      0,1 %

    Suprafața cu foc din fiecare comună, reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel VIIRS). O estimare până la sosirea perimetrului oficial. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

    Vremea zi de zi

    Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

    Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5

    Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
    29 oct. 33,6 °C 48 % 40 km/h 1,8 mm Ridicat 22
    30 oct. 34,4 °C 42 % 36 km/h 0,1 mm Ridicat 24
    31 oct. 34,9 °C 44 % 32 km/h 0,4 mm Ridicat 26
    1 nov. 35,0 °C 42 % 31 km/h 0,2 mm Ridicat 24
    2 nov. 34,5 °C 39 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 31
    3 nov. 34,5 °C 40 % 36 km/h 0,2 mm Ridicat 33
    4 nov. 34,4 °C 43 % 33 km/h 0,2 mm Ridicat 30
    5 nov. după 34,5 °C 36 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 32

    Înainte și după, din satelit

    Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

    Înainte · 22 oct. 2026
    După · 4 nov. 2026

    Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

    Fumul

    CAMS · Copernicus

    Pe 2 noiembrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 13 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

    Vârf de PM2,513 µg/m³
    Zile peste prag0 zile
    PM1015 µg/m³
    Grosime optică0,25
    27 oct.29 oct.31 oct.2 nov.4 nov.
    Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

    Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

    Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

    Tabelul detecțiilor · 21Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
    ⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
    Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

    Alte incendii din zonă

    Toate incendiile din Franța

    Întrebări frecvente

    Cât a durat incendiul de la Saint-Georges?
    Potrivit focarelor termice detectate de sateliți, a ars între 29 octombrie 2026 și 4 noiembrie 2026 (7 zile între primul și ultimul focar). Încă nu există un perimetru care să îl dateze.
    Ce suprafață a ars?
    Nu există încă perimetru oficial. Focarele reconstituie circa 182 hectare cu foc (1,8 km²); Copernicus va publica cifra măsurată în câteva zile.
    Ce comune au ars?
    Focul a intrat doar în Saint-Georges (182 ha, 0,1 %).
    Incendiul de la Saint-Georges mai este activ?
    Nicio detecție de foc de la 4 nov. 2026, 16:34 UTC. Lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială.
    A ajuns focul la vreo localitate?
    Focul a pornit din Saint-Georges și s-a oprit la 22,9 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
    Cum a fost vremea?
    În timpul incendiului s-au atins 35,0 °C, o umiditate minimă de 39 % și rafale de 40 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 33, clasa Ridicat.
    Ce vreme se așteaptă la incendiu în următoarele 72 de ore?
    Acum vântul bate dinspre est și împinge spre vest; până dum. 8, 06:00 nu se așteaptă schimbări bruște de direcție. Prima ploaie utilă: 2,0 mm în 6 h (dum. 8, 00:00). Orele sunt în ora locală a incendiului. Prognoză ECMWF IFS (Open-Meteo) calculată la 5 nov. 2026, 05:53 UTC; nu este o avertizare oficială.
    De unde vin aceste date?
    Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Franța (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

    Unde se verifică

    O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

    Urgențe: 112 · 18 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

    Verificare din satelit

    Ceva nu se potrivește în această fișă?

    Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

    Semnalează o eroare
    Ce crezi că este greșit?

    Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112 · 18.

    De unde știm asta
    • Încă fără perimetru: suprafața (≈ 182 ha) este estimată numărând pixelii VIIRS cu foc, de circa 14 ha fiecare.
    • Datele primului și ultimului focar VIIRS din grup. 21 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
    • Vremea: modelul ECMWF IFS, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5.

    Cum facem fișele: metodologie

    De unde vin aceste date

    Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.