Sari la conținut
worldfires
ML · Mali · –

Incendiul de la Sagabala, 29 octombrie 2026 Sagabala, Madina

Arde · ultima detecție 7 nov. 2026, 14:44 UTC

Sateliții au detectat foc pentru prima dată pe 29 octombrie 2026 în comuna Sagabala, Mali. Este activ de 10 zile, cu 375 focare termice și o suprafață cu foc de circa 4.718 hectare reconstituită din ele, repartizată între 2 comune.

Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.

GWIS (Copernicus) nu a publicat încă perimetrul acestui foc. Îl reconstituie din punctele fierbinți, ceea ce poate dura câteva zile, și nu sosește întotdeauna. Deocamdată suprafața este cea reconstituită din punctele fierbinți (circa 14 hectare pe pixel). Dacă sosește perimetrul, fișa îl preia singură și își păstrează adresa.

Mai este activ?

Sateliții au detectat foc pe 7 nov. 2026, 14:44 UTC. Totul indică faptul că încă arde. Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.

Suprafață cu foc
≈ 4.718ha
reconstituită din focare, fără perimetru oficial
Durată
10zile
29 oct. 2026 – 7 nov. 2026
Comune afectate
2
comune
A început pe
29 oct.
2026
Focare termice
375
într-un singur focar: 87 MW
Pericol la început
30
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
486MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 29 oct.7 nov.
7 nov. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

29 oct. 2026 · 8 MW · 1 30 oct. 2026 · 0 MW · 0 1 nov. 2026 · 81 MW · 14 2 nov. 2026 · 73 MW · 6 3 nov. 2026 · 16 MW · 6 5 nov. 2026 · 67 MW · 10 6 nov. 2026 · 1.418 MW · 126 7 nov. 2026 · 1.736 MW · 242
29 oct. 1 nov. 3 nov. 7 nov.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

39°maximă
41km/h · rafală maximă
15%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 8 zile când a început.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Sagabala a început aici
    3.780 ha a ajuns pe 29 oct.
    1,0 %
  2. 938 ha a ajuns pe 29 oct.
    0,2 %

Suprafața cu foc din fiecare comună, reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel VIIRS). O estimare până la sosirea perimetrului oficial. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
29 oct. 34,8 °C 22 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 30
30 oct. 35,6 °C 30 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 27
31 oct. 31,5 °C 33 % 36 km/h 0,2 mm Ridicat 31
1 nov. 35,7 °C 19 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 34
2 nov. 36,4 °C 18 % 16 km/h 0,0 mm Ridicat 36
3 nov. 38,2 °C 17 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 36
4 nov. 32,5 °C 34 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 35
5 nov. 37,8 °C 20 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
6 nov. 39,4 °C 15 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 56
7 nov. 37,7 °C 18 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 57

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 22 oct. 2026
După · 7 nov. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 23 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 38 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 29: de 1,9 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,538 µg/m³
Zile peste prag7 zile
PM10149 µg/m³
Grosime optică0,38
19 oct.21 oct.23 oct.25 oct.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 375Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mali

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Sagabala?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți, a ars între 29 octombrie 2026 și 7 noiembrie 2026 (10 zile între primul și ultimul focar). Încă nu există un perimetru care să îl dateze.
Ce suprafață a ars?
Nu există încă un perimetru. Punctele fierbinți reconstituie circa 4.718 hectare cu foc (47,2 km²), o cifră aproximativă; GWIS o va da pe a sa când va publica perimetrul, ceea ce poate dura câteva zile.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Sagabala (3.780 ha, 1,0 %); Madina (938 ha, 0,2 %).
Incendiul de la Sagabala mai este activ?
Da: sateliții au detectat foc pe 7 nov. 2026, 14:44 UTC. Consultă serviciul de urgență pentru starea oficială.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 39,4 °C, o umiditate minimă de 15 % și rafale de 41 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 57, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mali (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 13 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 26 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 29 octombrie 2026 → 2 noiembrie 2026.
  2. Suprafață: ≈ 2.702 → ≈ 2.352 ha.
  3. Data de început: 24 octombrie 2026 → 25 octombrie 2026.
  4. Suprafață: ≈ 3.010 → ≈ 2.702 ha.
  5. Data de început: 23 octombrie 2026 → 24 octombrie 2026.
  6. Suprafață: ≈ 2.674 → ≈ 3.010 ha.
  7. Data de început: 21 octombrie 2026 → 23 octombrie 2026.
  8. Ultima zi cu foc: 25 octombrie 2026 → 29 octombrie 2026.
  9. Suprafață: ≈ 2.618 → ≈ 2.674 ha.
  10. Suprafață: ≈ 2.030 → ≈ 2.618 ha.
  11. Suprafață: ≈ 2.366 → ≈ 2.030 ha.
  12. Nume: Gomitradougou → Sagabala.
  13. Fișa este publicată (≈ 2.366 ha).

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Încă fără perimetru: suprafața (≈ 4.718 ha) este estimată numărând pixelii VIIRS cu foc, de circa 14 ha fiecare.
  • Datele primului și ultimului focar VIIRS din grup. 375 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Vremea: modelul ECMWF IFS, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.