Sari la conținut
worldfires
RS · Serbia · –

Incendiul de la Ruma Municipality, septembrie 2026 Рума · Serbia

Stins · ultima detecție 24 sept. 2026, 11:55 UTC

Sateliții au detectat foc pentru prima dată pe 18 septembrie 2026 în Ruma Municipality, Serbia. A fost activ 7 zile, cu 3 focare termice și o suprafață cu foc de circa 182 hectare reconstituită din ele, repartizată între o singură comună.

Puterea măsurată de satelit este mică (12,0 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Copernicus nu a publicat încă perimetrul ars, care durează câteva zile să fie măsurat din imagini satelitare. Deocamdată suprafața este cea reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel). Când va apărea perimetrul, pagina îl preia singură și păstrează aceeași adresă.

Suprafață cu foc
≈ 182ha
reconstituită din focare, fără perimetru oficial
Durată
7zile
18 sept. 2026 – 24 sept. 2026
Comune afectate
0
comune
A început pe
18 sept.
2026
Focare termice
3
într-un singur focar: 12 MW
Pericol la început
5
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
33MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 18 sept.24 sept.
24 sept. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

18 sept. 2026 · 0 MW · 0 20 sept. 2026 · 0 MW · 0 21 sept. 2026 · 0 MW · 0 24 sept. 2026 · 33 MW · 3
18 sept. 20 sept. 21 sept. 24 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

29°maximă
38km/h · rafală maximă
33%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 7,8 mm pe 25 sept..

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
18 sept. 25,6 °C 55 % 20 km/h 1,9 mm Scăzut 5
19 sept. 27,3 °C 43 % 19 km/h 0,0 mm Moderat 14
20 sept. 29,1 °C 33 % 14 km/h 0,0 mm Ridicat 23
21 sept. 22,1 °C 33 % 37 km/h 0,2 mm Ridicat 32
22 sept. 16,8 °C 58 % 38 km/h 2,4 mm Ridicat 29
23 sept. 19,5 °C 46 % 31 km/h 0,2 mm Scăzut 8
24 sept. 22,7 °C 34 % 27 km/h 3,9 mm Moderat 21
25 sept. după 16,7 °C 72 % 18 km/h 7,8 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 5,4 și o umiditate minimă de 55 %; înainte: 3 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 21.

FWI la pornire 5,4
Umiditate minimă 55 %
Zile fără ploaie 3
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Bor Municipality, iulie 2017
245 ha 5 zile FWI 5,8 Umiditate min. 53 % la 187 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

1 zi
durată mediană
191 ha
suprafață mediană
0 %
au trecut de 1.000 ha
4,3 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 17 din 21)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (182 ha față de o mediană de 191 ha) și a durat 7 zile, față de 1 zi.

La 4 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,3 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

7,8 mmprima ploaie
25 sept.a doua zi după final
38km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 24 sept., iar pe 25 sept. au căzut 7,8 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 17 din 21, cu o mediană de 4,3 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 11 sept. 2026
După · 1 oct. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 16 septembrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 27 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 19: de 1,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,527 µg/m³
Zile peste prag2 zile
PM1033 µg/m³
Grosime optică0,28
16 sept.18 sept.20 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 3Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Serbia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Ruma Municipality?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți, a ars între 18 septembrie 2026 și 24 septembrie 2026 (7 zile între primul și ultimul focar). Încă nu există un perimetru care să îl dateze.
Ce suprafață a ars?
Nu există încă perimetru oficial. Focarele reconstituie circa 182 hectare cu foc (1,8 km²); Copernicus va publica cifra măsurată în câteva zile.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 29,1 °C, o umiditate minimă de 33 % și rafale de 38 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 32, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Serbia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 21. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 191 ha; 0 % au trecut de 1.000 ha. La 4 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,3 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 193 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 193 · 112.

De unde știm asta
  • Încă fără perimetru: suprafața (≈ 182 ha) este estimată numărând pixelii VIIRS cu foc, de circa 14 ha fiecare.
  • Datele primului și ultimului focar VIIRS din grup. 3 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.