Suprafață arsă
doar satelitPerimetru publicat de GWIS (Copernicus).
- Sursă
- GWIS (Copernicus)
- Dată
- 21 aug. 2022 – 1 sept. 2022
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Focul a pornit pe 21 august 2022 în Ribeiro Gonçalves, Brazilia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 12 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 6.143 hectare, împărțit între 2 comune.
Este al 209-lea ca mărime din Piaui din 2016 (din 665 cu pagină). Al 221-lea din Brazilia în 2022, din 682.
Puterea măsurată de satelit este mică (22,7 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.
Perimetru publicat de GWIS (Copernicus).
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
De pe 21 aug. 2022 până pe 1 sept. 2022: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 23 MW.
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Putere radiativă însumată pe 29 august 2022; focare în acea zi: 24.
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 60.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale
Maxima de 36,4 °C și umiditatea minimă de 17 % pe 29 august 2022; rafale de 50 km/h pe 21 august 2022.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Jurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
În fiecare noapte se salvează o captură a ce arată fișa. Dacă ceva se schimbă, apare în listă ca modificare în jurnal.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-08-21 | 1 | 6 | 32,3 | 21 | 26 | 22,1 | 49,7 | 0 | 50,7 | extremo | 1 |
| 2022-08-22 | 15 | 32 | 33,2 | 19,7 | 24 | 20,9 | 45,4 | 0 | 49,7 | muy_alto | 1 |
| 2022-08-23 | 14 | 30 | 34,1 | 20,2 | 27 | 18,7 | 42,5 | 0 | 47,2 | muy_alto | 1 |
| 2022-08-24 | 21 | 130 | 34,3 | 21,9 | 26 | 17,1 | 38,9 | 0 | 45,8 | muy_alto | 1 |
| 2022-08-25 | 16 | 77 | 34,8 | 21,7 | 26 | 20 | 42,8 | 0 | 49,3 | muy_alto | 1 |
| 2022-08-26 | 16 | 78 | 34,5 | 21,9 | 23 | 20,1 | 44,3 | 0 | 49,7 | muy_alto | 1 |
| 2022-08-27 | 14 | 112 | 34,6 | 20,4 | 21 | 20,6 | 45 | 0 | 50,5 | extremo | 1 |
| 2022-08-28 | 32 | 113 | 34,9 | 19,6 | 20 | 19,7 | 44,6 | 0 | 49,8 | muy_alto | 1 |
| 2022-08-29 | 24 | 185 | 36,4 | 20,8 | 17 | 17,7 | 40,7 | 0 | 50,1 | extremo | 1 |
| 2022-08-30 | 0 | 0 | 35,8 | 22,2 | 22 | 20,2 | 46,1 | 0 | 53,4 | extremo | 1 |
| 2022-08-31 | 0 | 0 | 33,7 | 22 | 26 | 21,4 | 45,4 | 0 | 51,8 | extremo | 1 |
| 2022-09-01 | 2 | 4 | 33,8 | 18,9 | 21 | 19,4 | 43,9 | 0 | 49,7 | muy_alto | 1 |
| 2022-09-02 | 0 | 0 | 34,8 | 19 | 23 | 19,9 | 44,3 | 0 | 50,5 | extremo | 0 |
| 2022-09-03 | 0 | 0 | 36,2 | 22,6 | 20 | 17,7 | 39,6 | 0 | 48,3 | muy_alto | 0 |
| 2022-09-04 | 0 | 0 | 36,6 | 21,7 | 23 | 18,9 | 42,5 | 0 | 49,9 | muy_alto | 0 |
| 2022-09-05 | 0 | 0 | 36,7 | 23,2 | 23 | 20,8 | 45,4 | 0 | 52,4 | extremo | 0 |
| 2022-09-06 | 0 | 0 | 36 | 22,9 | 20 | 20,7 | 44,6 | 0 | 52,5 | extremo | 0 |
| 2022-09-07 | 0 | 0 | 35,4 | 21,1 | 20 | 21,8 | 47,9 | 0 | 54,1 | extremo | 0 |
| 2022-09-08 | 0 | 0 | 35,4 | 20,6 | 24 | 20,7 | 45,4 | 0 | 53 | extremo | 0 |
| 2022-09-09 | 0 | 0 | 36,1 | 22,2 | 22 | 17,5 | 39,6 | 0 | 49,5 | muy_alto | 0 |
| 2022-09-10 | 0 | 0 | 36,6 | 22,6 | 23 | 14,1 | 32,8 | 0 | 46 | muy_alto | 0 |
| 2022-09-11 | 0 | 0 | 36,9 | 24,3 | 21 | 14,2 | 34,2 | 0 | 46,3 | muy_alto | 0 |
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.
84 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 948 ha în 2016, 1.045 ha în 2017, 2.227 ha în 2018, 712 ha în 2019, 3.127 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 5.144 ha care arseseră deja.
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 55 % din suprafața din Brazilia
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 21 aug. | 32,3 °C | 26 % | 50 km/h | 0,0 mm | Extrem 51 |
| 22 aug. | 33,2 °C | 24 % | 45 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 50 |
| 23 aug. | 34,1 °C | 27 % | 42 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 47 |
| 24 aug. | 34,3 °C | 26 % | 39 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 46 |
| 25 aug. | 34,8 °C | 26 % | 43 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 49 |
| 26 aug. | 34,5 °C | 23 % | 44 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 50 |
| 27 aug. | 34,6 °C | 21 % | 45 km/h | 0,0 mm | Extrem 50 |
| 28 aug. | 34,9 °C | 20 % | 45 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 50 |
| 29 aug. | 36,4 °C | 17 % | 41 km/h | 0,0 mm | Extrem 50 |
| 30 aug. | 35,8 °C | 22 % | 46 km/h | 0,0 mm | Extrem 53 |
| 31 aug. | 33,7 °C | 26 % | 45 km/h | 0,0 mm | Extrem 52 |
| 1 sept. | 33,8 °C | 21 % | 44 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 50 |
| 2 sept. după | 34,8 °C | 23 % | 44 km/h | 0,0 mm | Extrem 50 |
| 3 sept. după | 36,2 °C | 20 % | 40 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 48 |
| 4 sept. după | 36,6 °C | 23 % | 42 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 50 |
| 5 sept. după | 36,7 °C | 23 % | 45 km/h | 0,0 mm | Extrem 52 |
| 6 sept. după | 36,0 °C | 20 % | 45 km/h | 0,0 mm | Extrem 52 |
| 7 sept. după | 35,4 °C | 20 % | 48 km/h | 0,0 mm | Extrem 54 |
| 8 sept. după | 35,4 °C | 24 % | 45 km/h | 0,0 mm | Extrem 53 |
| 9 sept. după | 36,1 °C | 22 % | 40 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 50 |
| 10 sept. după | 36,6 °C | 23 % | 33 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 46 |
| 11 sept. după | 36,9 °C | 21 % | 34 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 46 |
A pornit cu un FWI de 50,7 și o umiditate minimă de 26 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 31.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,9 mm pe 5 sept..
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (6.143 ha față de o mediană de 4.137 ha) și a durat 12 zile, față de 9 zile.
La 22 din 31 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,4 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
A fost considerat încheiat pe 1 sept. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 9 din 31, cu o mediană de 2,4 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Pe 23 august 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 32 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Urgențe: 193 · Numărul de urgență și avertizări oficiale
Verificare din satelit
RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.