Focul a pornit pe 19 septembrie 2024 în Reyes, Bolivia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 28 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 7.637 hectare, împărțit între o singură comună.
Este al 229-lea ca mărime din Beni din 2016 (din 859 cu pagină). Al 106-lea din Bolivia în 2024, din 295.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
7.637ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
19 sept. 2024 – 16 oct. 2024
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
28de zile
De pe 19 sept. 2024 până pe 16 oct. 2024: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 17 oct. 2024, 18:04 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
19 sept. 2024
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
19 sept. 2024
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
741
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 85 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP + NOAA-20)
Dată
19 sept. 2024 – 16 oct. 2024
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
1.024MW
Putere radiativă însumată pe 1 octombrie 2024; focare în acea zi: 105.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
1 oct. 2024
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
23,6FWI · ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 3.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
39,4°C · 33 % UR
Maxima de 39,4 °C și umiditatea minimă de 33 % pe 22 septembrie 2024; rafale de 56 km/h pe 10 octombrie 2024.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei reyes-2024-09-3.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2024-09-19
2
13
37,2
24,8
37
14,4
39,2
0
23,6
alto
1
2024-09-20
8
64
37,5
24,4
38
14,2
42,8
0,1
24,1
alto
1
2024-09-21
2
50
37
25,7
42
10,3
27
0,1
22,4
alto
1
2024-09-22
23
285
39,4
26,3
33
13,6
32
0
27,3
alto
1
2024-09-23
55
743
38,7
26,3
32
16,5
41,4
0
30,3
alto
1
2024-09-24
77
593
38,5
26,5
35
14,5
37,1
0
29,6
alto
1
2024-09-25
71
548
37,7
26,3
38
15,7
37,8
0,1
31,1
alto
1
2024-09-26
43
162
35,8
25
46
13,2
31,7
11,2
4,4
muy_bajo
1
2024-09-27
0
0
28,4
22,1
48
15,8
38,9
3,1
4,3
muy_bajo
1
2024-09-28
10
78
32,9
21,9
44
8,3
19,1
0
10,2
bajo
1
2024-09-29
27
321
36,5
23,1
38
11
18,4
0
17,5
moderado
1
2024-09-30
30
56
36,2
26,4
41
16,5
39,6
0,2
21,1
moderado
1
2024-10-01
105
1.024
37,2
26,3
37
16,5
41,8
0,1
23,2
alto
1
2024-10-02
59
652
38,6
27
36
15,4
42,1
0
24,2
alto
1
2024-10-03
8
23
32,3
25,5
49
21,5
45,7
0,7
20,1
moderado
1
2024-10-04
1
2
34,3
24,1
31
10,8
32,8
0
21,9
alto
1
2024-10-05
10
52
37,5
24,6
33
10,9
17,6
0
23,8
alto
1
2024-10-06
29
185
38,2
26,5
36
10,6
27,4
0
24,3
alto
1
2024-10-07
6
16
38,9
27,1
35
13,1
38,5
0
26,5
alto
1
2024-10-08
13
140
37,8
27,5
37
15,2
46,1
0,5
28,6
alto
1
2024-10-09
9
12
31,1
24,3
60
14,6
38,5
3
5,5
bajo
1
2024-10-10
0
0
35,7
25
41
22,4
56,2
0
23,6
alto
1
2024-10-11
55
413
37,7
26,3
34
19,9
53,6
0,1
29,7
alto
1
2024-10-12
4
4
35,7
26,1
45
16,4
50
0,1
26,3
alto
1
2024-10-13
39
356
38,1
25,3
34
12,4
28,8
0
26
alto
1
2024-10-14
4
17
35,8
25,4
40
11,3
27,7
0
25,8
alto
1
2024-10-15
15
93
37,7
26,8
33
16,1
39,6
0
30
alto
1
2024-10-16
34
170
37,8
26,8
35
15,6
33,5
1,5
24,2
alto
1
2024-10-17
2
27
34,9
23,5
44
13,2
36,4
3,8
8,1
bajo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
7.637ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
28de zile
19 sept. 2024 – 16 oct. 2024
Comune afectate
1
comune
A început pe
19 sept.
2024
Focare termice
741
într-un singur focar: 85 MW
Pericol la început
24
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
226MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
19 sept.16 oct.
Vezi evoluția17 oct. 2024
Cum a evoluat, zi de zi
19 sept.25 sept.1 oct.8 oct.15 oct.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
39°maximă
56km/h · rafală maximă
31%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 3,8 mm pe 17 oct..
Zona mai arsese
73 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.691 ha în 2016, 689 ha în 2018, 825 ha în 2022, 5.642 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 5.599 ha care arseseră deja.
Cât de mare este?
A ars echivalentul a 32 % din suprafața pe care o are București (76 km² față de 236 km²).
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
A ars echivalentul a 73 % din suprafața pe care o are Paris (76 km² față de 105 km²).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
A ars echivalentul a 4,8 % din suprafața pe care o are Londra (76 km² față de 1.583 km²).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
A ars echivalentul a 13 % din suprafața pe care o are Madrid (76 km² față de 604 km²).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Perimetrul incendiuluiBucurești
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1ha
Locuitori< 20
În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
19 sept.
37,2 °C
37 %
39 km/h
0,0 mm
Ridicat 24
20 sept.
37,5 °C
38 %
43 km/h
0,1 mm
Ridicat 24
21 sept.
37,0 °C
42 %
27 km/h
0,1 mm
Ridicat 22
22 sept.
39,4 °C
33 %
32 km/h
0,0 mm
Ridicat 27
23 sept.
38,7 °C
32 %
41 km/h
0,0 mm
Ridicat 30
24 sept.
38,5 °C
35 %
37 km/h
0,0 mm
Ridicat 30
25 sept.
37,7 °C
38 %
38 km/h
0,1 mm
Ridicat 31
26 sept.
35,8 °C
46 %
32 km/h
11,2 mm
Foarte scăzut 4
27 sept.
28,4 °C
48 %
39 km/h
3,1 mm
Foarte scăzut 4
28 sept.
32,9 °C
44 %
19 km/h
0,0 mm
Scăzut 10
29 sept.
36,5 °C
38 %
18 km/h
0,0 mm
Moderat 18
30 sept.
36,2 °C
41 %
40 km/h
0,2 mm
Moderat 21
1 oct.
37,2 °C
37 %
42 km/h
0,1 mm
Ridicat 23
2 oct.
38,6 °C
36 %
42 km/h
0,0 mm
Ridicat 24
3 oct.
32,3 °C
49 %
46 km/h
0,7 mm
Moderat 20
4 oct.
34,3 °C
31 %
33 km/h
0,0 mm
Ridicat 22
5 oct.
37,5 °C
33 %
18 km/h
0,0 mm
Ridicat 24
6 oct.
38,2 °C
36 %
27 km/h
0,0 mm
Ridicat 24
7 oct.
38,9 °C
35 %
38 km/h
0,0 mm
Ridicat 26
8 oct.
37,8 °C
37 %
46 km/h
0,5 mm
Ridicat 29
9 oct.
31,1 °C
60 %
38 km/h
3,0 mm
Scăzut 6
10 oct.
35,7 °C
41 %
56 km/h
0,0 mm
Ridicat 24
11 oct.
37,7 °C
34 %
54 km/h
0,1 mm
Ridicat 30
12 oct.
35,7 °C
45 %
50 km/h
0,1 mm
Ridicat 26
13 oct.
38,1 °C
34 %
29 km/h
0,0 mm
Ridicat 26
14 oct.
35,8 °C
40 %
28 km/h
0,0 mm
Ridicat 26
15 oct.
37,7 °C
33 %
40 km/h
0,0 mm
Ridicat 30
16 oct.
37,8 °C
35 %
34 km/h
1,5 mm
Ridicat 24
17 oct. după
34,9 °C
44 %
36 km/h
3,8 mm
Scăzut 8
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 23,6 și o umiditate minimă de 37 %; înainte: 3 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 30.
FWI la pornire23,6
Umiditate minimă37 %
Zile fără ploaie3
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Reyes, 19 septembrie 2024
7.637 ha28 de zileFWI 23,6Umiditate min. 37 %
Incendiul de la Exaltación, octombrie 2020
7.850 ha12 zileFWI 22,4Umiditate min. 37 %la 120 km, în 2020
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 20,8 mm pe 9 nov..
A fost de 1,8 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 28 de zile, față de 9 zile.
Doar 4 din cei 30 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 30 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 8,3 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
3,8 mmprima ploaie
17 oct.a doua zi după final
56km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 16 oct., iar pe 17 oct. au căzut 3,8 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 27 din 30, cu o mediană de 8,3 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 12 sept. 2024
După · 23 oct. 2024
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 16 octombrie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 222 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 138: de 9,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,5222µg/m³
Zile peste prag32de zile
PM10318µg/m³
Grosime optică4,03
OMS 15
17 sept.24 sept.1 oct.8 oct.15 oct.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 741Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
GWIS (Copernicus) îl datează între 19 septembrie 2024 și 16 octombrie 2024: 28 de zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 7.637 hectare (76,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Reyes (8.539 ha, 0,7 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 39,4 °C, o umiditate minimă de 31 % și rafale de 56 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 31, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Bolivia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 30. Durata lor mediană a fost de 9 zile, iar suprafața mediană de 4.247 ha; 7 % au trecut de 10.000 ha. Doar 4 din cei 30 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 30 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 8,3 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 741 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Public Domain). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.