Sari la conținut
worldfires
IT · Italia ·

Incendiul de la Ravanusa, august 2025 Ravanusa

Stins · ultima detecție 3 aug. 2025, 10:58 UTC

Focul a început pe 3 august 2025 în comuna Ravanusa, Italia, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 124 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 229-lea ca mărime din Agrigento din 2016 (din 289 cu pagină). Al 167-lea din Italia în 2025, din 216.

Puterea măsurată de satelit este mică (3,4 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
124ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
3 aug. 2025 – 3 aug. 2025
Comune afectate
1
comune
A început pe
3 aug.
2025
Focare termice
1
într-un singur focar: 3 MW
Pericol la început
38
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
3MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 3 aug.3 aug.

Cum a evoluat, zi de zi

3 aug. 2025 · 3 MW · 1

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

33°maximă
48km/h · rafală maximă
35%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 40 de zile când a început.

Zona mai arsese

99 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 28 ha în 2016, 39 ha în 2017, 9 ha în 2018, 33 ha în 2019, 23 ha în 2020, 87 ha în 2021, 118 ha în 2023, 32 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 123 ha care arseseră deja.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Ravanusa 10.349 loc. · la 3,5 km de centru a început aici
    124 ha a ajuns pe 3 aug.
    2,5 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole61 %
  • Vegetație sclerofilă18 %
  • Alte terenuri naturale18 %
  • Altele2,4 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
3 aug. 32,7 °C 35 % 48 km/h 0,0 mm Ridicat 38
4 aug. după 31,5 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
5 aug. după 30,5 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 36
6 aug. după 30,2 °C 37 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 38
7 aug. după 31,3 °C 35 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 37
8 aug. după 32,3 °C 36 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
9 aug. după 33,5 °C 35 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 37
10 aug. după 34,0 °C 34 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
11 aug. după 33,6 °C 38 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
12 aug. după 33,7 °C 34 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 34
13 aug. după 34,3 °C 28 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 37,8 și o umiditate minimă de 35 %; înainte: 40 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 17.

FWI la pornire 37,8
Umiditate minimă 35 %
Zile fără ploaie 40
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Butera, iulie 2021
114 ha 2 zile FWI 38,6 Umiditate min. 34 % la 5 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
141 ha
suprafață mediană
0 %
au trecut de 1.000 ha
2,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 9 din 17)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (124 ha față de o mediană de 141 ha) și a durat 1 zi, față de 2 zile.

La 8 din 17 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
48km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 3 aug. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 9 din 17, cu o mediană de 2,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 27 iul. 2025
După · 10 aug. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 2 august 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 7 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,57 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1011 µg/m³
Grosime optică0,24
1 aug.3 aug.5 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 1Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Italia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Ravanusa?
Copernicus îl datează între 3 august 2025 și 3 august 2025: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 124 hectare (1,2 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Ravanusa (124 ha, 2,5 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Ravanusa și s-a oprit la 3,5 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 32,7 °C, o umiditate minimă de 35 % și rafale de 48 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 38, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Italia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 17. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 141 ha; 0 % au trecut de 1.000 ha. La 8 din 17 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · 1515 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112 · 1515.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Un focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.