Sari la conținut
worldfires
IN · India · –

Incendiul de la Ramapuram, martie 2026 Ramapuram, Sidhout, Chinthakommadinne

Stins · ultima detecție 16 mar. 2026, 07:14 UTC

Focul a pornit pe 3 martie 2026 în Ramapuram, India, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 14 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.328 hectare, împărțit între 3 comune.

Este al 28-lea ca mărime din Andhra Pradesh din 2016 (din 30 cu pagină). Al 51-lea din India în 2026, din 58.

Compară cu…
Suprafață arsă
5.328ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
14zile
3 mar. 2026 – 16 mar. 2026
Comune afectate
3
subdistricte
A început pe
3 mar.
2026
Focare termice
125
într-un singur focar: 47 MW
Pericol la început
41
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
87MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 3 mar.16 mar.
16 mar. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

3 mar. 2026 · 14 MW · 8 4 mar. 2026 · 73 MW · 8 5 mar. 2026 · 44 MW · 3 7 mar. 2026 · 26 MW · 4 9 mar. 2026 · 4 MW · 2 10 mar. 2026 · 2 MW · 2 11 mar. 2026 · 16 MW · 4 13 mar. 2026 · 307 MW · 42 14 mar. 2026 · 388 MW · 46 15 mar. 2026 · 28 MW · 7 16 mar. 2026 · 52 MW · 5
3 mar. 7 mar. 14 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
43km/h · rafală maximă
13%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 36 de zile când a început.

Zona mai arsese

92 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 276 ha în 2016, 523 ha în 2017, 427 ha în 2018, 1.053 ha în 2019, 924 ha în 2020, 1.738 ha în 2021, 2.093 ha în 2022, 1.525 ha în 2023, 2.119 ha în 2024, 288 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 4.919 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 23 % din suprafața pe care o are București (53 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Ramapuram a început aici
    3.081 ha a ajuns pe 3 mar.
    6,9 %
  2. 1.159 ha a ajuns pe 13 mar.
    3,8 %
  3. 1.119 ha a ajuns pe 3 mar.
    3,3 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
3 mar. 34,8 °C 21 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
4 mar. 34,9 °C 24 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
5 mar. 36,3 °C 19 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 37
6 mar. 37,9 °C 13 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
7 mar. 37,0 °C 19 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
8 mar. 36,3 °C 20 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
9 mar. 33,1 °C 32 % 43 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
10 mar. 33,5 °C 23 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
11 mar. 35,1 °C 23 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
12 mar. 35,7 °C 24 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
13 mar. 36,0 °C 24 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
14 mar. 36,6 °C 20 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
15 mar. 36,2 °C 19 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
16 mar. 35,8 °C 20 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
17 mar. după 34,9 °C 25 % 37 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 46
18 mar. după 33,8 °C 29 % 41 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 45
19 mar. după 32,9 °C 30 % 29 km/h 0,4 mm Foarte ridicat 40
20 mar. după 34,4 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
21 mar. după 35,5 °C 28 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
22 mar. după 36,1 °C 26 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
23 mar. după 35,8 °C 26 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
24 mar. după 35,1 °C 29 % 34 km/h 0,4 mm Foarte ridicat 42
25 mar. după 36,3 °C 26 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
26 mar. după 36,4 °C 23 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 24 feb. 2026
După · 23 mar. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 10 martie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 49 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 37: de 2,5 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,549 µg/m³
Zile peste prag8 zile
PM1061 µg/m³
Grosime optică0,86
8 mar.11 mar.14 mar.17 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 125Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din India

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Ramapuram?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 3 martie 2026 și 16 martie 2026 (14 zile). Perimetrul îl datează între 10 martie 2026 și 16 martie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.328 hectare (53,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Ramapuram (3.081 ha, 6,9 %); Sidhout (1.159 ha, 3,8 %); Chinthakommadinne (1.119 ha, 3,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,9 °C, o umiditate minimă de 13 % și rafale de 43 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 49, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din India (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Data de început: 10 martie 2026 → 3 martie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 10 martie 2026 – 16 martie 2026. 125 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.