Sari la conținut
worldfires
SS · Sudanul de Sud · →

Incendiul de la Raga, 8 ianuarie 2024 Raga

Stins · ultima detecție 1 feb. 2024, 12:22 UTC

Focul a pornit pe 8 ianuarie 2024 în Raga, Sudanul de Sud, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 24 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 22.355 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 58-lea ca mărime din Western Bahr el Ghazal din 2016 (din 442 cu pagină). Al 17-lea din Sudanul de Sud în 2024, din 180.

Compară cu…
Suprafață arsă
22.355ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
24de zile
8 ian. 2024 – 31 ian. 2024
Comune afectate
1
comitate
A început pe
8 ian.
2024
Focare termice
1.532
într-un singur focar: 147 MW
Pericol la început
50
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
424MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 8 ian.31 ian.
1 feb. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

8 ian. 2024 · 209 MW · 26 9 ian. 2024 · 186 MW · 36 10 ian. 2024 · 154 MW · 29 11 ian. 2024 · 238 MW · 42 12 ian. 2024 · 276 MW · 31 13 ian. 2024 · 192 MW · 52 14 ian. 2024 · 564 MW · 132 15 ian. 2024 · 1.948 MW · 179 16 ian. 2024 · 591 MW · 94 17 ian. 2024 · 788 MW · 96 18 ian. 2024 · 18 MW · 4 19 ian. 2024 · 467 MW · 85 20 ian. 2024 · 759 MW · 122 21 ian. 2024 · 474 MW · 68 22 ian. 2024 · 186 MW · 31 23 ian. 2024 · 186 MW · 33 24 ian. 2024 · 1.408 MW · 78 25 ian. 2024 · 697 MW · 190 26 ian. 2024 · 268 MW · 91 27 ian. 2024 · 225 MW · 39 28 ian. 2024 · 219 MW · 29 30 ian. 2024 · 61 MW · 18 31 ian. 2024 · 19 MW · 20 1 feb. 2024 · 40 MW · 7
8 ian. 12 ian. 15 ian. 16 ian. 20 ian. 24 ian. 28 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
43km/h · rafală maximă
8%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 53 de zile când a început.

Zona mai arsese

99 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 15.532 ha în 2016, 11.158 ha în 2017, 12.392 ha în 2018, 8.103 ha în 2019, 10.776 ha în 2020, 11.487 ha în 2021, 9.008 ha în 2022, 1.062 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 22.200 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

10 km
A ars aproape aceeași suprafață pe care o are București (224 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Raga a început aici
    22.448 ha a ajuns pe 8 ian.
    0,4 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
8 ian. 34,6 °C 11 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
9 ian. 35,5 °C 13 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
10 ian. 35,9 °C 13 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 52
11 ian. 35,4 °C 14 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 55
12 ian. 35,0 °C 13 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 55
13 ian. 35,6 °C 11 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 54
14 ian. 35,9 °C 8 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 55
15 ian. 33,7 °C 9 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 58
16 ian. 33,7 °C 11 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 58
17 ian. 33,2 °C 9 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 58
18 ian. 33,3 °C 9 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 58
19 ian. 34,1 °C 8 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 56
20 ian. 33,1 °C 9 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 59
21 ian. 33,6 °C 8 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 58
22 ian. 36,0 °C 8 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 54
23 ian. 35,1 °C 10 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 54
24 ian. 36,3 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 57
25 ian. 35,9 °C 13 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 59
26 ian. 32,6 °C 12 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 60
27 ian. 32,7 °C 12 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 59
28 ian. 32,6 °C 10 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 58
29 ian. 34,0 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 55
30 ian. 35,1 °C 12 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 56
31 ian. 34,0 °C 10 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 60
1 feb. după 32,9 °C 11 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 61
2 feb. după 32,7 °C 12 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 59
3 feb. după 33,9 °C 9 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 56
4 feb. după 34,4 °C 10 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 57
5 feb. după 33,0 °C 11 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 60
6 feb. după 30,7 °C 12 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 59
7 feb. după 33,7 °C 10 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 58
8 feb. după 36,3 °C 11 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 53
9 feb. după 37,6 °C 12 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 54
10 feb. după 38,1 °C 12 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 53

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 1 ian. 2024
După · 7 feb. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 12 ianuarie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 35 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 25: de 1,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,535 µg/m³
Zile peste prag20 de zile
PM1069 µg/m³
Grosime optică0,64
9101112131415161718192021222324252627282930
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 1.532Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Sudanul de Sud ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Raga?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 8 ianuarie 2024 și 31 ianuarie 2024 (24 de zile). Perimetrul îl datează între 11 ianuarie 2024 și 27 ianuarie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 22.355 hectare (223,6 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Raga (22.448 ha, 0,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,3 °C, o umiditate minimă de 8 % și rafale de 43 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 60, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Sudanul de Sud (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 27 ianuarie 2024 → 31 ianuarie 2024.
  2. Data de început: 11 ianuarie 2024 → 8 ianuarie 2024.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 4 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 11 ianuarie 2024 – 27 ianuarie 2024. 1.532 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.