Sari la conținut
worldfires
SS · Sudanul de Sud · –

Incendiul de la Raga, 20 decembrie 2022 Raga

Stins · ultima detecție 4 ian. 2023, 11:51 UTC

Focul a pornit pe 20 decembrie 2022 în Raga, Sudanul de Sud, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 16 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.244 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 316-lea ca mărime din Western Bahr el Ghazal din 2016 (din 338 cu pagină). Al 113-lea din Sudanul de Sud în 2022, din 124.

Compară cu…
Suprafață arsă
5.244ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
16zile
20 dec. 2022 – 4 ian. 2023
Comune afectate
1
comitate
A început pe
20 dec.
2022
Focare termice
234
într-un singur focar: 80 MW
Pericol la început
48
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
94MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 20 dec.4 ian.
4 ian. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

21 dec. 2022 · 26 MW · 1 22 dec. 2022 · 46 MW · 4 23 dec. 2022 · 27 MW · 7 24 dec. 2022 · 48 MW · 10 25 dec. 2022 · 43 MW · 10 26 dec. 2022 · 77 MW · 25 27 dec. 2022 · 29 MW · 13 28 dec. 2022 · 14 MW · 13 29 dec. 2022 · 647 MW · 40 30 dec. 2022 · 186 MW · 41 31 dec. 2022 · 183 MW · 38 1 ian. 2023 · 16 MW · 14 2 ian. 2023 · 33 MW · 8 3 ian. 2023 · 13 MW · 5 4 ian. 2023 · 16 MW · 5
21 dec. 24 dec. 29 dec. 2 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

35°maximă
44km/h · rafală maximă
14%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 48 de zile când a început.

Zona mai arsese

97 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3.466 ha în 2016, 637 ha în 2017, 3.989 ha în 2018, 105 ha în 2019, 2.443 ha în 2020, 1.988 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 5.065 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 22 % din suprafața pe care o are București (52 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Raga a început aici
    4.954 ha a ajuns pe 21 dec.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
20 dec. 35,0 °C 16 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
21 dec. 34,8 °C 17 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
22 dec. 34,8 °C 17 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
23 dec. 34,4 °C 17 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
24 dec. 32,9 °C 19 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
25 dec. 32,7 °C 16 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 52
26 dec. 31,7 °C 14 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 51
27 dec. 30,7 °C 14 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 51
28 dec. 31,8 °C 14 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 51
29 dec. 32,4 °C 15 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 52
30 dec. 33,1 °C 16 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 51
31 dec. 34,0 °C 19 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 50
1 ian. 34,0 °C 18 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 54
2 ian. 34,0 °C 19 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 51
3 ian. 33,9 °C 19 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 51
4 ian. 34,2 °C 20 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 53
5 ian. după 33,6 °C 18 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 53
6 ian. după 34,4 °C 15 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 51
7 ian. după 34,0 °C 15 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 52
8 ian. după 34,4 °C 13 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 51
9 ian. după 35,5 °C 12 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 50
10 ian. după 34,2 °C 11 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 54
11 ian. după 33,5 °C 11 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 53
12 ian. după 33,7 °C 10 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 51
13 ian. după 33,7 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 51
14 ian. după 34,7 °C 13 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 53

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 47,9 și o umiditate minimă de 16 %; înainte: 48 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 16.

FWI la pornire 47,9
Umiditate minimă 16 %
Zile fără ploaie 48
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Djema, decembrie 2018
13.378 ha 23 de zile FWI 47,0 Umiditate min. 16 % la 57 km, în 2018

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

12 zile
durată mediană
7.276 ha
suprafață mediană
31 %
au trecut de 10.000 ha
1,1 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 1 din 16)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (5.244 ha față de o mediană de 7.276 ha) și a durat 16 zile, față de 12 zile.

La 15 din 16 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,1 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
44km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 4 ian. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 1 din 16, cu o mediană de 1,1 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 13 dec. 2022
După · 11 ian. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 24 decembrie 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 136 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 65: de 4,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5136 µg/m³
Zile peste prag12 zile
PM10196 µg/m³
Grosime optică1,28
24 dec.27 dec.30 dec.2 ian.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 234Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Sudanul de Sud

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Raga?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 20 decembrie 2022 și 4 ianuarie 2023 (16 zile). Perimetrul îl datează între 26 decembrie 2022 și 1 ianuarie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.244 hectare (52,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Raga (4.954 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,0 °C, o umiditate minimă de 14 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 54, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Sudanul de Sud (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 16. Durata lor mediană a fost de 12 zile, iar suprafața mediană de 7.276 ha; 31 % au trecut de 10.000 ha. La 15 din 16 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,1 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 1 ianuarie 2023 → 4 ianuarie 2023.
  2. Data de început: 26 decembrie 2022 → 20 decembrie 2022.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 26 decembrie 2022 – 1 ianuarie 2023. 234 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.