Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · →

Incendiul de la Rafaï, 26 februarie 2026 Rafaï

Stins · ultima detecție 14 mar. 2026, 11:12 UTC

Focul a pornit pe 26 februarie 2026 în Rafaï, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 17 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 14.873 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 22-lea ca mărime din Mbomou din 2016 (din 80 cu pagină). Al 31-lea din Republica Centrafricană în 2026, din 170.

Puterea măsurată de satelit este mică (28,6 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Compară cu…
Suprafață arsă
14.873ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
17zile
26 feb. 2026 – 14 mar. 2026
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
26 feb.
2026
Focare termice
311
într-un singur focar: 29 MW
Pericol la început
58
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
120MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 26 feb.14 mar.
14 mar. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

26 feb. 2026 · 20 MW · 6 27 feb. 2026 · 11 MW · 3 28 feb. 2026 · 65 MW · 13 1 mar. 2026 · 206 MW · 30 2 mar. 2026 · 174 MW · 47 3 mar. 2026 · 151 MW · 42 4 mar. 2026 · 111 MW · 24 5 mar. 2026 · 74 MW · 15 6 mar. 2026 · 113 MW · 11 7 mar. 2026 · 226 MW · 24 8 mar. 2026 · 365 MW · 41 9 mar. 2026 · 31 MW · 18 13 mar. 2026 · 8 MW · 6 14 mar. 2026 · 128 MW · 31
26 feb. 28 feb. 2 mar. 4 mar. 6 mar. 8 mar. 13 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
40km/h · rafală maximă
8%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,6 mm pe 21 mar..

Zona mai arsese

100 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 8.760 ha în 2016, 12.355 ha în 2017, 10.187 ha în 2018, 17 ha în 2019, 22.145 ha în 2020, 35 ha în 2021, 1.366 ha în 2022, 5.716 ha în 2023, 398 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 14.920 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 63 % din suprafața pe care o are București (149 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Rafaï a început aici
    14.994 ha a ajuns pe 26 feb.
    0,5 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
26 feb. 35,7 °C 8 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 58
27 feb. 36,0 °C 9 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 54
28 feb. 35,8 °C 10 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 55
1 mar. 35,3 °C 11 % 23 km/h 0,0 mm Extrem 54
2 mar. 35,3 °C 13 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 56
3 mar. 35,5 °C 12 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 57
4 mar. 34,3 °C 11 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 56
5 mar. 33,7 °C 11 % 23 km/h 0,0 mm Extrem 54
6 mar. 35,8 °C 10 % 25 km/h 0,0 mm Extrem 52
7 mar. 37,0 °C 10 % 24 km/h 0,0 mm Extrem 52
8 mar. 37,9 °C 9 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 59
9 mar. 38,0 °C 9 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 62
10 mar. 36,2 °C 9 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 58
11 mar. 36,4 °C 13 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 50
12 mar. 34,9 °C 19 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
13 mar. 36,4 °C 22 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
14 mar. 37,9 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
15 mar. după 36,5 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
16 mar. după 34,3 °C 31 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
17 mar. după 34,8 °C 31 % 31 km/h 0,3 mm Foarte ridicat 38
18 mar. după 34,5 °C 31 % 22 km/h 0,1 mm Ridicat 36
19 mar. după 34,5 °C 32 % 25 km/h 0,5 mm Ridicat 36
20 mar. după 34,6 °C 33 % 32 km/h 0,9 mm Ridicat 31
21 mar. după 32,9 °C 40 % 36 km/h 1,6 mm Moderat 21

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 19 feb. 2026
După · 21 mar. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 12 martie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 107 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 61: de 4,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5107 µg/m³
Zile peste prag22 de zile
PM10128 µg/m³
Grosime optică0,85
24252627281234567891011121314151617
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 311Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Rafaï?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 26 februarie 2026 și 14 martie 2026 (17 zile). Perimetrul îl datează între 28 februarie 2026 și 14 martie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 14.873 hectare (148,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Rafaï (14.994 ha, 0,5 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,0 °C, o umiditate minimă de 8 % și rafale de 40 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 62, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Nicio modificare din 24 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 28 februarie 2026 – 14 martie 2026. 311 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.