Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina · –

Incendiul de la Radomyshl, 22 octombrie 2021 Радомишльський район · Radomyshl

Stins · ultima detecție 23 oct. 2021, 00:47 UTC

Focul a început pe 22 octombrie 2021 în comuna Radomyshl, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 405 hectare, repartizat între o singură comună.

Această fișă corespunde probabil unei arderi agricole de miriște, fânețe sau turbărie, nu unui incendiu de pădure. Înainte de război, în Ucraina se ardeau în fiecare primăvară și toamnă miriștile și fânețele, iar focul scăpa adesea de sub control. Este o presupunere a noastră, pe baza perioadei din an, a unui teren aproape fără pădure și a lipsei de știri despre acest foc; nu este confirmată. De aceea nu intră în clasamentele incendiilor.

Puterea măsurată de satelit este mică (2,5 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
405ha
perimetru Copernicus
Durată
2zile
22 oct. 2021 – 23 oct. 2021
Comune afectate
1
districte
A început pe
22 oct.
2021
Focare termice
3
într-un singur focar: 3 MW
Pericol la început
31
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
2MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 22 oct.23 oct.
23 oct. 2021

Cum a evoluat, zi de zi

22 oct. 2021 · 1 MW · 1 23 oct. 2021 · 4 MW · 2
22 oct. 23 oct.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

16°maximă
59km/h · rafală maximă
26%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 26 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,1 mm pe 2 nov..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Radomyshl Радомишльський район 37.093 loc. · la 23,4 km de centru a început aici
    405 ha a ajuns pe 22 oct.
    0,4 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole73 %
  • Pădure mixtă19 %
  • Alte terenuri naturale7,4 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Vânt puternic: 20 % din suprafața din Ucraina

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
22 oct. 16,2 °C 26 % 56 km/h 0,0 mm Ridicat 31
23 oct. 11,2 °C 38 % 59 km/h 0,0 mm Ridicat 27
24 oct. după 6,7 °C 59 % 45 km/h 0,0 mm Moderat 19
25 oct. după 9,5 °C 44 % 22 km/h 0,0 mm Scăzut 8
26 oct. după 12,3 °C 31 % 39 km/h 0,0 mm Moderat 21
27 oct. după 11,6 °C 61 % 31 km/h 0,2 mm Moderat 14
28 oct. după 14,4 °C 64 % 37 km/h 0,0 mm Moderat 15
29 oct. după 14,8 °C 62 % 18 km/h 0,0 mm Scăzut 8
30 oct. după 11,3 °C 75 % 35 km/h 0,0 mm Scăzut 11
31 oct. după 13,8 °C 47 % 29 km/h 0,0 mm Moderat 13
1 nov. după 12,9 °C 56 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 13
2 nov. după 7,6 °C 90 % 26 km/h 1,1 mm Foarte scăzut 5

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 31,4 și o umiditate minimă de 26 %; înainte: 26 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2020: 21.

FWI la pornire 31,4
Umiditate minimă 26 %
Zile fără ploaie 26
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Zhytomyr, august 2024
204 ha 1 zi FWI 37,7 Umiditate min. 28 % la 81 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,0 mm pe 3 sept..

Ce s-a întâmplat cu ei

3 zile
durată mediană
344 ha
suprafață mediană
14 %
au trecut de 1.000 ha
2,5 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 20 din 21)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (405 ha față de o mediană de 344 ha) și a durat 2 zile, față de 3 zile.

La 1 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,5 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,1 mmprima ploaie
2 nov.la 10 zile după final
59km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 23 oct., iar pe 2 nov. au căzut 1,1 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 20 din 21, cu o mediană de 2,5 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2020.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 15 oct. 2021
După · 30 oct. 2021

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 20 octombrie 2021 aerul de lângă foc a ajuns la 14 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,514 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1018 µg/m³
20 oct.22 oct.24 oct.26 oct.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 3Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Radomyshl?
Copernicus îl datează între 22 octombrie 2021 și 23 octombrie 2021: 2 zile între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 405 hectare (4,0 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Radomyshl (405 ha, 0,4 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Radomyshl și s-a oprit la 23,4 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 16,2 °C, o umiditate minimă de 26 % și rafale de 59 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 31, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2020 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 21. Durata lor mediană a fost de 3 zile, iar suprafața mediană de 344 ha; 14 % au trecut de 1.000 ha. La 1 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,5 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 3 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Probabil o ardere de vegetație: nu intră în totaluri.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.