Sari la conținut
worldfires
CL · Chile · –

Incendiul de la Purén, februarie 2023 Purén

Stins · ultima detecție 8 feb. 2023, 19:09 UTC

Focul a pornit pe 1 februarie 2023 în Purén, Chile, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 8 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.012 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 128-lea ca mărime din Región de La Araucanía din 2016 (din 128 cu pagină). Al 70-lea din Chile în 2023, din 70.

Suprafață arsă
1.012ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
8zile
1 feb. 2023 – 8 feb. 2023
Comune afectate
1
comune
A început pe
1 feb.
2023
Focare termice
59
într-un singur focar: 45 MW
Pericol la început
25
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
78MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 feb.8 feb.
8 feb. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

1 feb. 2023 · 5 MW · 2 2 feb. 2023 · 1 MW · 1 4 feb. 2023 · 142 MW · 18 5 feb. 2023 · 45 MW · 6 6 feb. 2023 · 6 MW · 4 7 feb. 2023 · 242 MW · 7 8 feb. 2023 · 106 MW · 21
1 feb. 4 feb. 7 feb.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
55km/h · rafală maximă
19%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 7 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,2 mm pe 12 feb..

Zona mai arsese

52 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 522 ha în 2021.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 4,3 % din suprafața pe care o are București (10 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Purén a început aici
    1.015 ha a ajuns pe 1 feb.
    2,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită6,0 ha
Locuitori≈ 250

În perimetru se aflau aproximativ 6,0 ha construite și locuiau aproximativ 250 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 feb. 26,3 °C 34 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 25
2 feb. 28,8 °C 30 % 52 km/h 0,0 mm Ridicat 33
3 feb. 38,4 °C 19 % 55 km/h 0,0 mm Extrem 51
4 feb. 35,1 °C 25 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
5 feb. 29,2 °C 38 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 33
6 feb. 29,4 °C 31 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 32
7 feb. 29,7 °C 22 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 34
8 feb. 29,1 °C 36 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 31
9 feb. după 29,7 °C 32 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 32
10 feb. după 26,7 °C 42 % 34 km/h 0,1 mm Ridicat 28
11 feb. după 27,4 °C 34 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 27
12 feb. după 22,1 °C 58 % 46 km/h 1,2 mm Moderat 14

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 24,7 și o umiditate minimă de 34 %; înainte: 7 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 11.

FWI la pornire 24,7
Umiditate minimă 34 %
Zile fără ploaie 7
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Ercilla, ianuarie 2020
1.350 ha 5 zile FWI 23,0 Umiditate min. 32 % la 47 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

Incendii din zonă pornite pe o vreme asemănătoare: 11. Sub 15 nu dăm cifre: ar fi mai mult zgomot decât semnal.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,2 mmprima ploaie
12 feb.la 4 zile după final
55km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 8 feb., iar pe 12 feb. au căzut 1,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 25 ian. 2023
După · 15 feb. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 4 februarie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 389 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 188: de 13 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5389 µg/m³
Zile peste prag6 zile
PM10559 µg/m³
Grosime optică2,75
2 feb.4 feb.6 feb.8 feb.10 feb.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 59Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Chile

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Purén?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 1 februarie 2023 și 8 februarie 2023 (8 zile). Perimetrul îl datează între 4 februarie 2023 și 8 februarie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.012 hectare (10,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Purén (1.015 ha, 2,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,4 °C, o umiditate minimă de 19 % și rafale de 55 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 51, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Chile (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 130 (CONAF) · 132 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Data de început: 4 februarie 2023 → 1 februarie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 130 (CONAF) · 132.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 4 februarie 2023 – 8 februarie 2023. 59 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.