Sari la conținut
worldfires
UK · Regatul Unit · –

Incendiul de la Powys, 26 aprilie 2026 Powys, Ceredigion

Stins · ultima detecție 1 mai 2026, 01:58 UTC

Focul a început pe 26 aprilie 2026 în comuna Powys, Regatul Unit, iar sateliții au detectat foc timp de 6 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 6.367 hectare, repartizat între 2 comune.

Este cel mai mare incendiu din Wales din 2016 (din 25 cu pagină). Cel mai mare din Regatul Unit în 2026, din 21.

Compară cu…
Suprafață arsă
6.367ha
perimetru Copernicus
Durată
≈ 6zile
26 apr. 2026 – 1 mai 2026
Comune afectate
2
districte
A început pe
26 apr.
2026
Focare termice
227
într-un singur focar: 32 MW
Pericol la început
5
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
245MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 26 apr.1 mai
1 mai 2026

Cum a evoluat, zi de zi

26 apr. 2026 · 184 MW · 26 27 apr. 2026 · 368 MW · 55 28 apr. 2026 · 28 MW · 19 29 apr. 2026 · 426 MW · 58 30 apr. 2026 · 458 MW · 67 1 mai 2026 · 6 MW · 2
26 apr. 28 apr. 30 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

19°maximă
63km/h · rafală maximă
32%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 8 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 6,3 mm pe 2 mai.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 27 % din suprafața pe care o are București (64 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Powys a început aici
    4.393 ha a ajuns pe 26 apr.
    0,8 %
  2. 1.962 ha a ajuns pe 28 apr.
    1,1 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale100 %

Arie protejată afectată (stratul EFFIS): 100 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Verificat cu presa

Verificat la 29 septembrie 2026

Am comparat această fișă cu 4 surse publicate după stingerea incendiului. Iată ce adaugă:

Cunoscut și ca
Elan Valley wildfire · Cwmystwyth wildfires · Powys wildfires
Suprafață oficială citată: 8.000 ha (satelitul a măsurat 6.367 ha)
Declarat sub control (încă nestins): 1 mai 2026

Surse

Cifrele oficiale se măsoară altfel decât cele din satelit și uneori acoperă doar o parte din incendiu.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
26 apr. 14,6 °C 42 % 27 km/h 0,4 mm Foarte scăzut 5
27 apr. 15,7 °C 49 % 38 km/h 0,0 mm Scăzut 6
28 apr. 9,5 °C 64 % 48 km/h 0,0 mm Scăzut 6
29 apr. 15,5 °C 34 % 63 km/h 0,0 mm Scăzut 10
30 apr. 18,9 °C 32 % 57 km/h 0,0 mm Moderat 11
1 mai 12,3 °C 48 % 31 km/h 0,2 mm Scăzut 6
2 mai după 14,2 °C 57 % 25 km/h 6,3 mm Foarte scăzut 0

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 19 apr. 2026
După · 8 mai 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 1 mai 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 139 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 40: de 2,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5139 µg/m³
Zile peste prag2 zile
PM10151 µg/m³
Grosime optică0,47
24 apr.26 apr.28 apr.30 apr.2 mai
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 227Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Regatul Unit

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Powys?
Perimetrul oficial dă doar data de început (29 aprilie 2026). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 1 mai 2026 (6 zile de la 26 aprilie 2026), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 6.367 hectare (63,7 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Powys (4.393 ha, 0,8 %); Ceredigion (1.962 ha, 1,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 18,9 °C, o umiditate minimă de 32 % și rafale de 63 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 11, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Regatul Unit (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 999 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Nicio modificare din 24 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 999 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. 227 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Verificat în presă și la autorități; surse confirmate: 4.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Open Government Licence v3.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.