Sari la conținut
worldfires
PT · Portugalia · –

Incendiul de la Ponte de Lima, iulie 2025 Facha, Rebordões (Santa Maria), Seara

Stins · ultima detecție 3 aug. 2025, 14:21 UTC

Focul a început pe 29 iulie 2025 în comuna Facha, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 6 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 935 hectare, repartizat între 6 comune. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 28 iulie 2025 la ora 22:47 și declarat stins pe 31 iulie 2025.

Este al 2-lea ca mărime din Ponte de Lima din 2016 (din 11 cu pagină). Al 29-lea din Portugalia în 2025, din 85.

Suprafață arsă
935ha
perimetru Copernicus
Durată
6zile
29 iul. 2025 – 3 aug. 2025
Freguesii afectate
6
freguesii
A început pe
29 iul.
2025
Focare termice
91
într-un singur focar: 167 MW
Pericol la început
21
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
452MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 29 iul.3 aug.
3 aug. 2025

Cum a evoluat, zi de zi

29 iul. 2025 · 1.419 MW · 61 30 iul. 2025 · 375 MW · 27 31 iul. 2025 · 4 MW · 1 3 aug. 2025 · 10 MW · 2
29 iul. 30 iul. 31 iul. 3 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

34°maximă
36km/h · rafală maximă
33%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 8 zile când a început.

Zona mai arsese

55 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 183 ha în 2016, 267 ha în 2020, 20 ha în 2021, 8 ha în 2022, 79 ha în 2023, 7 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 512 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 4 % din suprafața pe care o are București (9,4 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare freguesie

  1. Facha 1.390 loc. · la 1,2 km de centru a început aici
    404 ha a ajuns pe 29 iul.
    26 %
  2. Rebordões (Santa Maria) 969 loc. · focul a ajuns în centru
    208 ha a ajuns pe 29 iul.
    29 %
  3. Seara 694 loc. · la 1,0 km de centru
    149 ha a ajuns pe 29 iul.
    41 %
  4. Navió e Vitorino dos Piães 1.544 loc. · la 1,2 km de centru
    110 ha a ajuns pe 29 iul.
    8,1 %
  5. Cabaços e Fojo Lobal 818 loc. · la 1,8 km de centru
    58 ha a ajuns pe 29 iul.
    6,2 %
  6. Correlhã 2.787 loc. · la 0,9 km de centru
    7 ha
    0,9 %

Suprafața arsă în fiecare freguesie, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale75 %
  • Pădure mixtă15 %
  • Tufărișuri și tranziție8,4 %
  • Terenuri agricole1,0 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Registru oficial

Potrivit ICNF, acest incendiu a început la 28 iulie 2025 și a ars 931 ha (satelitul a măsurat 935 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
29 iul. 31,4 °C 35 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 21
30 iul. 31,4 °C 34 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 20
31 iul. 31,4 °C 34 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 22
1 aug. 30,2 °C 40 % 29 km/h 0,0 mm Moderat 21
2 aug. 31,5 °C 39 % 28 km/h 0,0 mm Moderat 21
3 aug. 33,6 °C 33 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 24
4 aug. după 33,7 °C 29 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 26
5 aug. după 35,1 °C 29 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 27
6 aug. după 29,0 °C 44 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 23
7 aug. după 28,1 °C 46 % 27 km/h 0,0 mm Moderat 21
8 aug. după 28,0 °C 55 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 18
9 aug. după 30,6 °C 53 % 26 km/h 0,1 mm Moderat 19
10 aug. după 30,3 °C 40 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 23
11 aug. după 30,9 °C 37 % 20 km/h 0,0 mm Moderat 21
12 aug. după 28,5 °C 41 % 41 km/h 0,1 mm Ridicat 23
13 aug. după 28,9 °C 46 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 24

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 20,7 și o umiditate minimă de 35 %; înainte: 8 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 35.

FWI la pornire 20,7
Umiditate minimă 35 %
Zile fără ploaie 8
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Águeda, septembrie 2019
1.898 ha 9 zile FWI 20,6 Umiditate min. 36 % la 117 km, în 2019

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,8 mm pe 16 sept..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
251 ha
suprafață mediană
14 %
au trecut de 1.000 ha
9,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 27 din 35)

A fost de 3,7 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 6 zile, față de 2 zile.

Doar 6 din cei 35 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 8 din 35 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 9,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
36km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 3 aug. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 27 din 35, cu o mediană de 9,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 22 iul. 2025
După · 10 aug. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 2 august 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 41 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 21: de 1,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,541 µg/m³
Zile peste prag4 zile
PM1074 µg/m³
Grosime optică0,42
29 iul.31 iul.2 aug.4 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 91Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Portugalia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Ponte de Lima?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 29 iulie 2025 și 3 august 2025 (6 zile). Perimetrul îl datează între 31 iulie 2025 și 2 august 2025. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 28 iulie 2025 la ora 22:47 și declarat stins pe 31 iulie 2025.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 935 hectare (9,4 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce freguesii au ars?
Focul a intrat în 6 de freguesii: Facha (404 ha, 26 %); Rebordões (Santa Maria) (208 ha, 29 %); Seara (149 ha, 41 %); Navió e Vitorino dos Piães (110 ha, 8,1 %); Cabaços e Fojo Lobal (58 ha, 6,2 %); Correlhã (7 ha, 0,9 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a ajuns în centrul zonei Rebordões (Santa Maria): punctul care îl marchează s-a aflat în suprafața arsă sau la mai puțin de 500 de metri de ea. Asta nu înseamnă că au ars case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 33,6 °C, o umiditate minimă de 33 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 24, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 35. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 251 ha; 14 % au trecut de 1.000 ha. Doar 6 din cei 35 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 8 din 35 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 9,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 31 iulie 2025 – 2 august 2025. 91 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu ICNF: 931 ha oficiale față de 935 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.