Sari la conținut
worldfires
PT · Portugalia · –

Incendiul de la Ponte da Barca, august 2020 Lindoso

Stins · ultima detecție 9 aug. 2020, 01:40 UTC

Focul a început pe 8 august 2020 în comuna Lindoso, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 3 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 169 hectare, repartizat între o singură freguesie. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 8 august 2020 la ora 05:19 și declarat stins pe 11 august 2020.

Este al 8-lea ca mărime din Ponte da Barca din 2016 (din 10 cu pagină). Al 49-lea din Portugalia în 2020, din 67.

Suprafață arsă
169ha
perimetru Copernicus
Durată
3zile
8 aug. 2020 – 10 aug. 2020
Freguesii afectate
1
freguesii
A început pe
8 aug.
2020
Focare termice
15
într-un singur focar: 38 MW
Pericol la început
26
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
96MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 8 aug.10 aug.
9 aug. 2020

Cum a evoluat, zi de zi

8 aug. 2020 · 153 MW · 10 9 aug. 2020 · 40 MW · 5
8 aug. 9 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

28°maximă
34km/h · rafală maximă
45%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 41 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 4,4 mm pe 15 aug..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare freguesie

  1. Lindoso 374 loc. · la 1,9 km de centru a început aici
    168 ha a ajuns pe 8 aug.
    3,7 %

Suprafața arsă în fiecare freguesie, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Tufărișuri și tranziție94 %
  • Alte terenuri naturale6,0 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 99 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Registru oficial

Potrivit ICNF, acest incendiu a început la 8 august 2020 și a ars 161 ha (satelitul a măsurat 169 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
8 aug. 28,2 °C 45 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 26
9 aug. 25,1 °C 54 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 20
10 aug. 25,9 °C 53 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 21
11 aug. după 24,5 °C 52 % 40 km/h 0,4 mm Moderat 21
12 aug. după 21,8 °C 59 % 34 km/h 0,7 mm Moderat 15
13 aug. după 23,7 °C 46 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 19
14 aug. după 23,4 °C 48 % 34 km/h 0,0 mm Moderat 20
15 aug. după 19,7 °C 57 % 44 km/h 4,4 mm Foarte scăzut 4

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 25,6 și o umiditate minimă de 45 %; înainte: 41 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 16.

FWI la pornire 25,6
Umiditate minimă 45 %
Zile fără ploaie 41
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Resende, august 2016
101 ha 8 zile FWI 24,7 Umiditate min. 45 % la 95 km, în 2016

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 3,1 mm pe 24 aug..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
156 ha
suprafață mediană
0 %
au trecut de 1.000 ha
2,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 10 din 16)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (169 ha față de o mediană de 156 ha) și a durat 3 zile, față de 2 zile.

La 6 din 16 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

4,4 mmprima ploaie
15 aug.la 5 zile după final
34km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 10 aug., iar pe 15 aug. au căzut 4,4 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 10 din 16, cu o mediană de 2,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 1 aug. 2020
După · 17 aug. 2020

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 9 august 2020 aerul de lângă foc a ajuns la 38 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 27: de 1,8 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,538 µg/m³
Zile peste prag1 zi
PM1061 µg/m³
6 aug.8 aug.10 aug.12 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 15Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Portugalia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Ponte da Barca?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 8 august 2020 și 10 august 2020 (3 zile). Perimetrul îl datează între 8 august 2020 și 9 august 2020. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 8 august 2020 la ora 05:19 și declarat stins pe 11 august 2020.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 169 hectare (1,7 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce freguesii au ars?
Focul a intrat doar în Lindoso (168 ha, 3,7 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Lindoso și s-a oprit la 1,9 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 28,2 °C, o umiditate minimă de 45 % și rafale de 34 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 26, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 16. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 156 ha; 0 % au trecut de 1.000 ha. La 6 din 16 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 8 august 2020 – 9 august 2020. 15 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu ICNF: 161 ha oficiale față de 169 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.