Sari la conținut
worldfires
SS · Sudanul de Sud · –

Incendiul de la Pochalla, ianuarie 2026 Pochalla, Akobo

Stins · ultima detecție 16 mar. 2026, 10:35 UTC

Focul a pornit pe 31 ianuarie 2026 în Pochalla, Sudanul de Sud, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 45 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 70.552 hectare, împărțit între 2 comune.

Această fișă este probabil un complex de incendii, nu un singur foc. GWIS unește într-un singur perimetru focurile care se ating timp de săptămâni, iar în sezoanele mari asta poate aduna zeci de incendii distincte. Suprafața totală este de încredere; originea și datele se referă la ansamblu.

Alte fișe din aceeași zonă și din aceleași zile:

Al 3-lea din Sudanul de Sud în 2026, din 214.

Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.

Suprafață arsă
70.552ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
45de zile
31 ian. 2026 – 16 mar. 2026
Comune afectate
2
comitate
A început pe
31 ian.
2026
Focare termice
3.702
într-un singur focar: 191 MW
Pericol la început
45
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
870MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 31 ian.16 mar.
16 mar. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

31 ian. 2026 · 57 MW · 9 3 feb. 2026 · 424 MW · 44 4 feb. 2026 · 1.759 MW · 190 6 feb. 2026 · 73 MW · 15 7 feb. 2026 · 11 MW · 5 8 feb. 2026 · 849 MW · 98 9 feb. 2026 · 411 MW · 57 11 feb. 2026 · 30 MW · 4 12 feb. 2026 · 34 MW · 7 13 feb. 2026 · 1.686 MW · 133 14 feb. 2026 · 2.731 MW · 274 15 feb. 2026 · 1.549 MW · 216 16 feb. 2026 · 189 MW · 28 17 feb. 2026 · 838 MW · 69 18 feb. 2026 · 1.380 MW · 106 20 feb. 2026 · 649 MW · 63 21 feb. 2026 · 1.897 MW · 203 22 feb. 2026 · 3.767 MW · 258 23 feb. 2026 · 1.777 MW · 173 24 feb. 2026 · 1.779 MW · 314 25 feb. 2026 · 1.225 MW · 152 26 feb. 2026 · 240 MW · 41 27 feb. 2026 · 1.026 MW · 104 28 feb. 2026 · 18 MW · 3 1 mar. 2026 · 3 MW · 1 2 mar. 2026 · 26 MW · 10 3 mar. 2026 · 2.371 MW · 418 4 mar. 2026 · 1.952 MW · 215 5 mar. 2026 · 1.125 MW · 133 6 mar. 2026 · 850 MW · 104 7 mar. 2026 · 312 MW · 37 8 mar. 2026 · 772 MW · 63 9 mar. 2026 · 418 MW · 37 10 mar. 2026 · 25 MW · 9 11 mar. 2026 · 197 MW · 24 13 mar. 2026 · 0 MW · 0 14 mar. 2026 · 360 MW · 39 15 mar. 2026 · 182 MW · 31 16 mar. 2026 · 64 MW · 15
31 ian. 12 feb. 22 feb. 1 mar. 9 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

40°maximă
51km/h · rafală maximă
7%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,7 mm pe 18 mar..

Zona mai arsese

95 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 29.730 ha în 2016, 12.047 ha în 2017, 23.276 ha în 2018, 9.735 ha în 2019, 9.504 ha în 2020, 30.156 ha în 2021, 23.171 ha în 2022, 18.926 ha în 2023, 19.422 ha în 2024, 15.656 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 66.934 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

20 km
A ars o suprafață de 3,0 ori mai mare decât cea pe care o are București (706 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Pochalla a început aici
    65.234 ha a ajuns pe 31 ian.
    7,8 %
  2. 8.521 ha a ajuns pe 4 feb.
    0,9 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 13 % din suprafața din Sudanul de Sud

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
31 ian. 38,4 °C 17 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
1 feb. 32,8 °C 31 % 42 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 44
2 feb. 37,2 °C 25 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 38
3 feb. 39,3 °C 17 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
4 feb. 39,8 °C 20 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 63
5 feb. 35,2 °C 22 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 60
6 feb. 39,0 °C 23 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 56
7 feb. 37,7 °C 21 % 25 km/h 0,0 mm Extrem 50
8 feb. 38,5 °C 12 % 24 km/h 0,0 mm Extrem 56
9 feb. 37,2 °C 30 % 36 km/h 1,0 mm Extrem 53
10 feb. 35,1 °C 27 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
11 feb. 37,4 °C 24 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
12 feb. 36,8 °C 23 % 19 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
13 feb. 39,5 °C 15 % 21 km/h 0,0 mm Extrem 51
14 feb. 37,9 °C 19 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 69
15 feb. 38,4 °C 28 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 53
16 feb. 37,7 °C 27 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 53
17 feb. 39,3 °C 24 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
18 feb. 38,5 °C 26 % 39 km/h 0,3 mm Extrem 60
19 feb. 34,9 °C 34 % 27 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 43
20 feb. 37,1 °C 23 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
21 feb. 38,6 °C 17 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
22 feb. 37,6 °C 15 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
23 feb. 37,4 °C 13 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 56
24 feb. 36,8 °C 11 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 53
25 feb. 37,0 °C 13 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 54
26 feb. 36,8 °C 16 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
27 feb. 37,2 °C 14 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
28 feb. 37,3 °C 11 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 54
1 mar. 35,7 °C 19 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
2 mar. 36,5 °C 12 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 50
3 mar. 36,5 °C 9 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 66
4 mar. 36,9 °C 7 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 58
5 mar. 36,3 °C 8 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 57
6 mar. 36,7 °C 15 % 25 km/h 0,0 mm Extrem 54
7 mar. 38,1 °C 13 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 50
8 mar. 38,6 °C 16 % 20 km/h 0,0 mm Extrem 51
9 mar. 39,0 °C 12 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 54
10 mar. 37,3 °C 24 % 24 km/h 0,0 mm Extrem 51
11 mar. 36,9 °C 31 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
12 mar. 38,9 °C 27 % 30 km/h 0,2 mm Extrem 53
13 mar. 38,7 °C 19 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 51
14 mar. 39,4 °C 24 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
15 mar. 38,4 °C 26 % 51 km/h 0,0 mm Extrem 64
16 mar. 38,9 °C 24 % 50 km/h 0,1 mm Extrem 63
17 mar. după 37,1 °C 27 % 33 km/h 0,5 mm Foarte ridicat 38
18 mar. după 31,9 °C 42 % 22 km/h 2,7 mm Scăzut 6

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 24 ian. 2026
După · 23 mar. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 23 februarie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 122 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 72: de 4,8 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5122 µg/m³
Zile peste prag42 de zile
PM10128 µg/m³
Grosime optică1,38
5 feb.14 feb.23 feb.4 mar.13 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 3.702Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Sudanul de Sud

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Pochalla?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 31 ianuarie 2026 și 16 martie 2026 (45 de zile). Perimetrul îl datează între 7 februarie 2026 și 15 martie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 70.552 hectare (705,5 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Pochalla (65.234 ha, 7,8 %); Akobo (8.521 ha, 0,9 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 39,8 °C, o umiditate minimă de 7 % și rafale de 51 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 69, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Sudanul de Sud (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 7 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Suprafață: 73.282 → 70.552 ha.
  2. Ultima zi cu foc: 15 martie 2026 → 16 martie 2026.
  3. Data de început: 7 februarie 2026 → 31 ianuarie 2026.
  4. Ultima zi cu foc: 16 martie 2026 → 15 martie 2026.
  5. Data de început: 31 ianuarie 2026 → 7 februarie 2026.
  6. Ultima zi cu foc: 15 martie 2026 → 16 martie 2026.
  7. Data de început: 7 februarie 2026 → 31 ianuarie 2026.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 4 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 7 februarie 2026 – 15 martie 2026. 3.702 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.