Suprafață arsă
doar satelitPerimetru publicat de GWIS (Copernicus).
- Sursă
- GWIS (Copernicus)
- Dată
- 27 oct. 2026 – 4 nov. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Focul a pornit pe 27 octombrie 2026 în Pissila, Burkina Faso, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 9 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.919 hectare, împărțit între o singură comună.
Al 126-lea din Burkina Faso în 2026, din 330.
Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.
Puterea măsurată de satelit este mică (23,8 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.
Perimetru publicat de GWIS (Copernicus).
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
De pe 27 oct. 2026 până azi: încă există detecții.
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 24 MW.
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Putere radiativă însumată pe 27 octombrie 2026; focare în acea zi: 31.
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 11.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale
Maxima de 39,6 °C și umiditatea minimă de 17 % pe 3 noiembrie 2026; rafale de 30 km/h pe 30 octombrie 2026.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 0,86 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Jurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 28 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Mută cursorul ca să vezi ce suprafață publica fișa în fiecare zi.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-10-27 | 31 | 239 | 36,2 | 23,7 | 25 | 13 | 29,5 | 0,1 | 33,6 | alto | 1 |
| 2026-10-28 | 5 | 19 | 36,6 | 24,5 | 29 | 11,8 | 22,3 | 3,7 | 12,7 | moderado | 1 |
| 2026-10-29 | 0 | 0 | 35,8 | 24,7 | 30 | 14 | 27 | 0,1 | 23,9 | alto | 1 |
| 2026-10-30 | 0 | 0 | 37,8 | 25 | 17 | 14,4 | 29,9 | 0 | 33,8 | alto | 1 |
| 2026-10-31 | 0 | 0 | 37,7 | 25 | 20 | 12,3 | 25,6 | 0 | 33 | alto | 1 |
| 2026-11-01 | 0 | 0 | 38,2 | 25,2 | 17 | 11,8 | 22,7 | 0 | 34 | alto | 1 |
| 2026-11-02 | 1 | 5 | 39,4 | 24,5 | 14 | 10,4 | 22 | 0 | 36,1 | alto | 1 |
| 2026-11-03 | 1 | 10 | 39,6 | 24,9 | 17 | 13,2 | 29,9 | 0 | 39,6 | muy_alto | 1 |
| 2026-11-04 | 0 | 0 | 38,9 | 26,3 | 18 | 13,4 | 27,4 | 0 | 40,7 | muy_alto | 1 |
| 2026-11-05 | 0 | 0 | 40 | 24,6 | 10 | 23,2 | 41,8 | 0 | 56 | extremo | 0 |
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ECMWF IFS · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Nicio detecție de la 4 nov. 2026, 14:01 UTC. De obicei înseamnă că focul nu mai are flacără vizibilă din spațiu, deși pot rămâne puncte fierbinți. Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Acum este aproape calm (1 km/h) și până dum. 8, 05:00 nu se așteaptă schimbări bruște de direcție.
ECMWF IFS 0,25° în centrul incendiului · calculat la 5 nov. 2026, 05:53 UTC
joi 5, 20:00 – vin. 6, 07:00, ora locală
De obicei noaptea umezește vegetația și focul se domolește. În această noapte umiditatea nu ajunge la 55 %, așa că poate rămâne activ spre dimineață.
vin. 6, 20:00 – sâm. 7, 07:00, ora locală
De obicei noaptea umezește vegetația și focul se domolește. În această noapte umiditatea nu ajunge la 55 %, așa că poate rămâne activ spre dimineață.
sâm. 7, 20:00 – dum. 8, 05:00, ora locală
De obicei noaptea umezește vegetația și focul se domolește. În această noapte umiditatea nu ajunge la 55 %, așa că poate rămâne activ spre dimineață.
Verificat, fără avertizare: fără rotiri ale vântului de peste 60° nu se așteaptă ploaie utilă (0,0 mm în 72 h)
OCHA COD-AB/Institut Geographique Burkina (IGB) (Creative Commons Attribution for Intergovernmental Organisations (CC BY-IGO))
Vine spre mine?
Comparăm punctul dvs. cu evantaiul fiecărei ore. Locația dvs. nu părăsește dispozitivul.
sau atingeți hartaAceasta nu este o avertizare oficială. Este prognoza unui model global cu celule de circa 25 km, în centrul incendiului: nu vede vânturile de vale și nici pe cele create de foc. Evantaiul arată încotro bate vântul, nu pe unde va înainta incendiul. Dacă aveți dubii, urmați indicațiile autorităților.
Prognoză: ECMWF IFS 0,25° (Centrul European pentru Prognoze Meteorologice pe Medie Durată), servită de propria noastră instanță Open-Meteo; probabilitatea de ploaie provine din ansamblul ECMWF. Variabile: vânt și rafale la 10 m, vânt la 850 hPa, umiditate relativă și temperatură la 2 m, ploaie. Open-Meteo.com (CC BY 4.0).
Incendiu: GWIS / Copernicus (reconstructed from VIIRS) (CC BY 4.0); focare din ultimele 24 h: VIIRS de la NASA FIRMS. Limite: OCHA COD-AB/Institut Geographique Burkina (IGB) (Creative Commons Attribution for Intergovernmental Organisations (CC BY-IGO)).
Cum se calculează: rotirea vântului = schimbare de peste 60° în 6 h sau mai puțin, cu cel puțin 15 km/h înainte și după; noapte fără refacere = umiditatea maximă între 20 și 8 nu ajunge la 55 %; ploaie utilă = 2 mm sau mai mult în 6 h. Evantaiul se deschide 18° plus cât variază vântul în ±3 h și ajunge la 25 km dincolo de marginea focului: o celulă a modelului, nu o viteză de propagare. Metodologie
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 11 zile când a început.
90 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 384 ha în 2021, 797 ha în 2023, 219 ha în 2024, 1.632 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.718 ha care arseseră deja.
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
În perimetru se aflau aproximativ 0,86 ha construite și locuiau aproximativ 150 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 27 oct. | 36,2 °C | 25 % | 30 km/h | 0,1 mm | Ridicat 34 |
| 28 oct. | 36,6 °C | 29 % | 22 km/h | 3,7 mm | Moderat 13 |
| 29 oct. | 35,8 °C | 30 % | 27 km/h | 0,1 mm | Ridicat 24 |
| 30 oct. | 37,8 °C | 17 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ridicat 34 |
| 31 oct. | 37,7 °C | 20 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ridicat 33 |
| 1 nov. | 38,2 °C | 17 % | 23 km/h | 0,0 mm | Ridicat 34 |
| 2 nov. | 39,4 °C | 14 % | 22 km/h | 0,0 mm | Ridicat 36 |
| 3 nov. | 39,6 °C | 17 % | 30 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 40 |
| 4 nov. | 38,9 °C | 18 % | 27 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 41 |
| 5 nov. după | 40,0 °C | 10 % | 42 km/h | 0,0 mm | Extrem 56 |
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Pe 26 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 62 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 44: de 3,0 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Verificare din satelit
RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la OCHA COD-AB (Institut Geographique Burkina (IGB)) (Creative Commons Attribution for Intergovernmental Organisations (CC BY-IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.