Sari la conținut
worldfires
BR · Brazilia · –

Incendiul de la Pimenteiras, septembrie 2025 Pimenteiras

Stins · ultima detecție 20 sept. 2025, 04:54 UTC

Focul a pornit pe 7 septembrie 2025 în Pimenteiras, Brazilia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 15 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 13.296 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 57-lea ca mărime din Piaui din 2016 (din 665 cu pagină). Al 67-lea din Brazilia în 2025, din 526.

Suprafață arsă
13.296ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
15zile
7 sept. 2025 – 21 sept. 2025
Comune afectate
1
comune
A început pe
7 sept.
2025
Focare termice
415
într-un singur focar: 218 MW
Pericol la început
45
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
626MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 7 sept.21 sept.
20 sept. 2025

Cum a evoluat, zi de zi

7 sept. 2025 · 1.702 MW · 33 8 sept. 2025 · 1.284 MW · 37 9 sept. 2025 · 670 MW · 25 10 sept. 2025 · 1.269 MW · 61 11 sept. 2025 · 236 MW · 26 12 sept. 2025 · 897 MW · 49 13 sept. 2025 · 240 MW · 16 14 sept. 2025 · 16 MW · 12 15 sept. 2025 · 1.489 MW · 70 16 sept. 2025 · 594 MW · 50 17 sept. 2025 · 38 MW · 10 18 sept. 2025 · 9 MW · 5 19 sept. 2025 · 296 MW · 16 20 sept. 2025 · 19 MW · 5
7 sept. 10 sept. 13 sept. 16 sept. 19 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
50km/h · rafală maximă
20%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

79 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 954 ha în 2016, 812 ha în 2019, 8.437 ha în 2020, 2.059 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 10.549 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 56 % din suprafața pe care o are București (133 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Pimenteiras 11.341 loc. a început aici
    13.378 ha a ajuns pe 7 sept.
    2,9 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 55 % din suprafața din Brazilia

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
7 sept. 33,2 °C 24 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
8 sept. 33,1 °C 25 % 45 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
9 sept. 33,2 °C 24 % 49 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
10 sept. 35,6 °C 23 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
11 sept. 34,3 °C 28 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
12 sept. 35,1 °C 22 % 45 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
13 sept. 33,2 °C 27 % 45 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
14 sept. 33,0 °C 29 % 50 km/h 0,0 mm Extrem 52
15 sept. 33,6 °C 27 % 50 km/h 0,0 mm Extrem 52
16 sept. 33,6 °C 27 % 49 km/h 0,0 mm Extrem 51
17 sept. 34,1 °C 20 % 49 km/h 0,0 mm Extrem 54
18 sept. 34,5 °C 26 % 49 km/h 0,0 mm Extrem 54
19 sept. 34,7 °C 24 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 52
20 sept. 34,2 °C 23 % 50 km/h 0,0 mm Extrem 54
21 sept. 34,4 °C 24 % 47 km/h 0,0 mm Extrem 53
22 sept. după 33,4 °C 31 % 53 km/h 0,0 mm Extrem 53
23 sept. după 34,6 °C 28 % 49 km/h 0,0 mm Extrem 50
24 sept. după 33,8 °C 22 % 51 km/h 0,0 mm Extrem 51
25 sept. după 33,8 °C 20 % 49 km/h 0,0 mm Extrem 53
26 sept. după 33,6 °C 23 % 47 km/h 0,0 mm Extrem 52
27 sept. după 33,9 °C 23 % 49 km/h 0,0 mm Extrem 53
28 sept. după 33,9 °C 24 % 52 km/h 0,0 mm Extrem 55
29 sept. după 33,3 °C 28 % 49 km/h 0,0 mm Extrem 55
30 sept. după 34,0 °C 26 % 52 km/h 0,0 mm Extrem 55
1 oct. după 34,8 °C 23 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 51

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 45,4 și o umiditate minimă de 24 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 39.

FWI la pornire 45,4
Umiditate minimă 24 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Pio IX, septembrie 2019
11.422 ha 28 de zile FWI 45,6 Umiditate min. 25 % la 60 km, în 2019

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 6,6 mm pe 21 oct..

Ce s-a întâmplat cu ei

14 zile
durată mediană
4.961 ha
suprafață mediană
15 %
au trecut de 10.000 ha
3,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 18 din 39)

A fost de 2,7 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 15 zile, față de 14 zile.

Doar 2 din cei 39 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 21 din 39 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
50km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 21 sept. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 18 din 39, cu o mediană de 3,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 31 aug. 2025
După · 28 sept. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 14 septembrie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 11 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,511 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1012 µg/m³
Grosime optică0,35
5 sept.9 sept.13 sept.17 sept.21 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 415Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Brazilia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Pimenteiras?
GWIS (Copernicus) îl datează între 7 septembrie 2025 și 21 septembrie 2025: 15 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 13.296 hectare (133,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Pimenteiras (13.378 ha, 2,9 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,6 °C, o umiditate minimă de 20 % și rafale de 50 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 54, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Brazilia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 39. Durata lor mediană a fost de 14 zile, iar suprafața mediană de 4.961 ha; 15 % au trecut de 10.000 ha. Doar 2 din cei 39 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 21 din 39 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 193 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 193.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 415 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.