Sari la conținut
worldfires
IT · Italia · –

Incendiul de la Pietraperzia, august 2026 Pietraperzia, Caltanissetta

Stins · ultima detecție 11 sept. 2026, 13:14 UTC

Focul a început pe 27 august 2026 în comuna Pietraperzia, Italia, iar sateliții au detectat foc timp de 16 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 288 hectare, repartizat între 2 comune.

Este al 26-lea ca mărime din Enna din 2016 (din 59 cu pagină). Al 76-lea din Italia în 2026, din 232.

Puterea măsurată de satelit este mică (10,7 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
288ha
perimetru Copernicus
Durată
≈ 16zile
27 aug. 2026 – 11 sept. 2026
Comune afectate
2
comune
A început pe
27 aug.
2026
Focare termice
14
într-un singur focar: 11 MW
Pericol la început
55
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
22MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 27 aug.11 sept.
11 sept. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

27 aug. 2026 · 13 MW · 2 31 aug. 2026 · 60 MW · 8 3 sept. 2026 · 5 MW · 2 11 sept. 2026 · 11 MW · 2
27 aug. 31 aug. 3 sept. 11 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

42°maximă
35km/h · rafală maximă
16%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 11 zile când a început.

Zona mai arsese

81 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 216 ha în 2023, 19 ha în 2025.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Pietraperzia 6.303 loc. · la 3,1 km de centru a început aici
    288 ha a ajuns pe 27 aug.
    2,4 %
  2. Caltanissetta 4.673 loc. · la 20,9 km de centru
    1 ha a ajuns pe 3 sept.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole94 %
  • Alte terenuri naturale5,7 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 7 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
27 aug. 42,5 °C 16 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 55
28 aug. 41,0 °C 18 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 60
29 aug. 43,1 °C 13 % 45 km/h 0,0 mm Extrem 67
30 aug. 37,2 °C 27 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 54
31 aug. 38,0 °C 24 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 56
1 sept. 35,3 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 51
2 sept. 36,2 °C 21 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
3 sept. 35,3 °C 19 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 56
4 sept. 33,2 °C 30 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
5 sept. 33,9 °C 30 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
6 sept. 35,4 °C 19 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 54,9 și o umiditate minimă de 16 %; înainte: 11 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 23.

FWI la pornire 54,9
Umiditate minimă 16 %
Zile fără ploaie 11
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Chiaramonte Gulfi, iunie 2017
1.329 ha 4 zile FWI 54,3 Umiditate min. 16 % la 68 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
260 ha
suprafață mediană
26 %
au trecut de 1.000 ha
2,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 8 din 23)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (288 ha față de o mediană de 260 ha) și a durat 16 zile, față de 2 zile.

La 15 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
35km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 11 sept. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 8 din 23, cu o mediană de 2,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 20 aug. 2026
După · 18 sept. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 30 august 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 27 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 20: de 1,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,527 µg/m³
Zile peste prag5 zile
PM1090 µg/m³
Grosime optică0,77
25 aug.27 aug.29 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 14Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Italia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Pietraperzia?
Perimetrul oficial dă doar data de început (27 august 2026). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 11 septembrie 2026 (16 zile de la 27 august 2026), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 288 hectare (2,9 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Pietraperzia (288 ha, 2,4 %); Caltanissetta (1 ha, 0,0 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Pietraperzia și s-a oprit la 3,1 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 42,5 °C, o umiditate minimă de 16 % și rafale de 35 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 55, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Italia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 23. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 260 ha; 26 % au trecut de 1.000 ha. La 15 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · 1515 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112 · 1515.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. 14 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.