Sari la conținut
worldfires
VE · Venezuela · –

Incendiul de la Piar, 15 martie 2016 Piar

Stins · ultima detecție 5 apr. 2016, 06:10 UTC

Focul a pornit pe 15 martie 2016 în Piar, Venezuela, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 22 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.448 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 12-lea ca mărime din Bolívar din 2016 (din 163 cu pagină). Al 22-lea din Venezuela în 2016, din 238.

Suprafață arsă
5.448ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
22de zile
15 mar. 2016 – 5 apr. 2016
Comune afectate
1
comune
A început pe
15 mar.
2016
Focare termice
179
într-un singur focar: 109 MW
Pericol la început
27
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
117MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 15 mar.5 apr.
5 apr. 2016

Cum a evoluat, zi de zi

15 mar. 2016 · 1 MW · 1 18 mar. 2016 · 3 MW · 2 21 mar. 2016 · 1 MW · 1 22 mar. 2016 · 134 MW · 34 23 mar. 2016 · 646 MW · 21 24 mar. 2016 · 474 MW · 30 25 mar. 2016 · 18 MW · 15 26 mar. 2016 · 96 MW · 9 27 mar. 2016 · 79 MW · 41 29 mar. 2016 · 162 MW · 14 2 apr. 2016 · 10 MW · 1 3 apr. 2016 · 5 MW · 4 4 apr. 2016 · 8 MW · 4 5 apr. 2016 · 4 MW · 2
15 mar. 23 mar. 29 mar. 4 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
49km/h · rafală maximă
29%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 7,5 mm pe 13 apr..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 23 % din suprafața pe care o are București (54 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Piar 98.274 loc. a început aici
    5.480 ha a ajuns pe 15 mar.
    0,4 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2015
Suprafață construită0,22 ha
Locuitori< 20

În perimetru se aflau aproximativ 0,22 ha construite, dar aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2015, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
15 mar. 34,9 °C 43 % 37 km/h 0,2 mm Ridicat 27
16 mar. 33,2 °C 47 % 35 km/h 2,2 mm Scăzut 11
17 mar. 34,6 °C 37 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 27
18 mar. 35,2 °C 30 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 36
19 mar. 35,3 °C 31 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 37
20 mar. 35,7 °C 32 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
21 mar. 34,7 °C 34 % 45 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
22 mar. 35,9 °C 29 % 47 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
23 mar. 34,8 °C 32 % 49 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
24 mar. 32,9 °C 44 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
25 mar. 32,4 °C 40 % 49 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 39
26 mar. 33,8 °C 35 % 48 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
27 mar. 32,3 °C 46 % 43 km/h 0,3 mm Ridicat 31
28 mar. 31,8 °C 48 % 39 km/h 1,8 mm Moderat 17
29 mar. 34,7 °C 32 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 33
30 mar. 34,8 °C 32 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
31 mar. 28,6 °C 63 % 31 km/h 11,2 mm Foarte scăzut 0
1 apr. 27,5 °C 69 % 40 km/h 4,3 mm Foarte scăzut 0
2 apr. 32,5 °C 47 % 42 km/h 0,0 mm Scăzut 10
3 apr. 31,3 °C 48 % 41 km/h 0,0 mm Moderat 18
4 apr. 31,8 °C 47 % 39 km/h 0,1 mm Moderat 20
5 apr. 31,8 °C 50 % 37 km/h 0,0 mm Moderat 19
6 apr. după 33,4 °C 44 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 22
7 apr. după 34,7 °C 41 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 25
8 apr. după 34,8 °C 37 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 29
9 apr. după 33,2 °C 44 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 27
10 apr. după 34,1 °C 38 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 27
11 apr. după 35,0 °C 34 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 27
12 apr. după 33,0 °C 47 % 35 km/h 0,7 mm Ridicat 27
13 apr. după 27,5 °C 71 % 31 km/h 7,5 mm Foarte scăzut 1

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 27,0 și o umiditate minimă de 43 %; înainte: 2 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 18.

FWI la pornire 27,0
Umiditate minimă 43 %
Zile fără ploaie 2
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Maturín, februarie 2024
5.397 ha 3 zile FWI 24,1 Umiditate min. 43 % la 247 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

7 zile
durată mediană
2.982 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,3 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 15 din 18)

A fost de 1,8 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 22 de zile, față de 7 zile.

Doar 3 din cei 18 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 18 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

7,5 mmprima ploaie
13 apr.la 8 zile după final
49km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 5 apr., iar pe 13 apr. au căzut 7,5 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 15 din 18, cu o mediană de 2,3 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 8 mar. 2016
După · 12 apr. 2016

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 179Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Venezuela

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Piar?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 15 martie 2016 și 5 aprilie 2016 (22 de zile). Perimetrul îl datează între 22 martie 2016 și 30 martie 2016.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.448 hectare (54,5 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Piar (5.480 ha, 0,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,9 °C, o umiditate minimă de 29 % și rafale de 49 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 45, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Venezuela (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 18. Durata lor mediană a fost de 7 zile, iar suprafața mediană de 2.982 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 3 din cei 18 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 18 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 30 martie 2016 → 5 aprilie 2016.
  2. Data de început: 22 martie 2016 → 15 martie 2016.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 22 martie 2016 – 30 martie 2016. 179 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2015, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.