Sari la conținut
worldfires
PT · Portugalia · –

Incendiul de la Penafiel, septembrie 2024 Penafiel, Vila Boa de Quires e Maureles, Croca

Stins · ultima detecție 17 sept. 2024, 14:19 UTC

Focul a început pe 14 septembrie 2024 în comuna Vila Boa de Quires e Maureles, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 5 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 573 hectare, repartizat între 4 comune. Potrivit ICNF, cel mai mare dintre cele 7 incendii înregistrate a fost detectat pe 16 septembrie 2024 la ora 15:08 și declarat stins pe 17 septembrie 2024.

Este al 6-lea ca mărime din Marco de Canaveses din 2016 (din 14 cu pagină). Al 31-lea din Portugalia în 2024, din 69.

Suprafață arsă
573ha
perimetru Copernicus
Durată
5zile
14 sept. 2024 – 18 sept. 2024
Freguesii afectate
4
freguesii
A început pe
14 sept.
2024
Focare termice
49
într-un singur focar: 64 MW
Pericol la început
29
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
218MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 14 sept.18 sept.
17 sept. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

14 sept. 2024 · 104 MW · 6 15 sept. 2024 · 3 MW · 1 16 sept. 2024 · 334 MW · 15 17 sept. 2024 · 430 MW · 27
14 sept. 15 sept. 16 sept. 17 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

30°maximă
57km/h · rafală maximă
13%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 6 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 9,5 mm pe 20 sept..

Zona mai arsese

55 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 191 ha în 2016, 26 ha în 2021, 152 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 316 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 2,4 % din suprafața pe care o are București (5,7 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare freguesie

  1. Penafiel 15.677 loc. · la 2,8 km de centru
    272 ha a ajuns pe 16 sept.
    12 %
  2. Vila Boa de Quires e Maureles 3.461 loc. · la 1,0 km de centru a început aici
    186 ha a ajuns pe 14 sept.
    9,6 %
  3. Croca 1.792 loc. · la 5,6 km de centru
    83 ha a ajuns pe 14 sept.
    13 %
  4. Duas Igrejas la 1,2 km de centru
    32 ha a ajuns pe 17 sept.
    3,9 %

Suprafața arsă în fiecare freguesie, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Tufărișuri și tranziție92 %
  • Terenuri agricole4,2 %
  • Alte terenuri naturale3,6 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Registru oficial

Complex de 7 incendii, potrivit ICNF

Potrivit ICNF, în acest perimetru au început 7 incendii în aceste zile, în total 689 ha (satelitul a măsurat 573 ha).

ICNF înregistrează separat fiecare incendiu care a început în alt moment sau în alt loc; satelitul vede o singură suprafață arsă, de aceea această fișă le grupează. Numerele de pe hartă arată unde a început fiecare.

Când a ars fiecare

1 122 ha 2 106 ha 3 342 ha 4 9 ha 5 10 ha 6 37 ha 7 63 ha
14 sept.18 sept.
cauză necunoscută sau nepublicată
  1. 1 Marco de Canaveses Vila Boa de Quires 14 septembrie 2024 · 11:29 122 ha · stins la 14 septembrie 2024 · cauză: necunoscută
  2. 2 Marco de Canaveses Vila Boa de Quires 16 septembrie 2024 · 13:11 106 ha · stins la 16 septembrie 2024 · cauză: necunoscută
  3. 3 Penafiel Croca 16 septembrie 2024 · 15:08 342 ha · stins la 17 septembrie 2024 · cauză: necunoscută
  4. 4 Penafiel São Martinho Recezinhos 16 septembrie 2024 · 20:47 9 ha · stins la 17 septembrie 2024 · cauză: necunoscută
  5. 5 Penafiel Santa Marta 17 septembrie 2024 · 05:21 10 ha · stins la 17 septembrie 2024 · cauză: necunoscută
  6. 6 Penafiel Santa Marta 17 septembrie 2024 · 12:52 37 ha · stins la 18 septembrie 2024 · cauză: necunoscută
  7. 7 Penafiel Abragão 17 septembrie 2024 · 14:51 63 ha · stins la 18 septembrie 2024 · cauză: necunoscută

Total potrivit ICNF: 689 ha, adică 120 % din cele 573 ha ale perimetrului satelitar.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
14 sept. 25,4 °C 29 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 29
15 sept. 28,4 °C 15 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 35
16 sept. 30,2 °C 13 % 53 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
17 sept. 25,8 °C 25 % 57 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
18 sept. 25,4 °C 34 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 34
19 sept. după 22,6 °C 55 % 26 km/h 0,5 mm Moderat 19
20 sept. după 19,7 °C 69 % 27 km/h 9,5 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 29,2 și o umiditate minimă de 29 %; înainte: 6 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 23.

FWI la pornire 29,2
Umiditate minimă 29 %
Zile fără ploaie 6
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Fonte Arcada e Oliveira, septembrie 2016
101 ha 1 zi FWI 29,0 Umiditate min. 29 % la 41 km, în 2016

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 30,5 mm pe 13 sept..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
200 ha
suprafață mediană
9 %
au trecut de 1.000 ha
13,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 20 din 23)

A fost de 2,9 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 5 zile, față de 2 zile.

Doar 2 din cei 23 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 13,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

9,5 mmprima ploaie
20 sept.la 2 zile după final
57km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 18 sept., iar pe 20 sept. au căzut 9,5 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 20 din 23, cu o mediană de 13,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 7 sept. 2024
După · 25 sept. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 20 septembrie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 271 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 131: de 8,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5271 µg/m³
Zile peste prag4 zile
PM10321 µg/m³
Grosime optică5,33
12 sept.14 sept.16 sept.18 sept.20 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 49Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Portugalia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Penafiel?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 14 septembrie 2024 și 18 septembrie 2024 (5 zile). Perimetrul îl datează între 16 septembrie 2024 și 18 septembrie 2024. Potrivit ICNF, cel mai mare dintre cele 7 incendii înregistrate a fost detectat pe 16 septembrie 2024 la ora 15:08 și declarat stins pe 17 septembrie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 573 hectare (5,7 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce freguesii au ars?
Focul a intrat în 4 de freguesii: Penafiel (272 ha, 12 %); Vila Boa de Quires e Maureles (186 ha, 9,6 %); Croca (83 ha, 13 %); Duas Igrejas (32 ha, 3,9 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Vila Boa de Quires e Maureles și s-a oprit la 1,0 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,2 °C, o umiditate minimă de 13 % și rafale de 57 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 49, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 23. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 200 ha; 9 % au trecut de 1.000 ha. Doar 2 din cei 23 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 13,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 16 septembrie 2024 – 18 septembrie 2024. 49 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu ICNF: 689 ha oficiale față de 573 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.