Sari la conținut
worldfires
CL · Chile · →

Incendiul de la Pemuco, martie 2021 Pemuco, Yungay

Stins · ultima detecție 27 mar. 2021, 19:13 UTC

Focul a pornit pe 23 martie 2021 în Pemuco, Chile, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 10 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.288 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 34-lea ca mărime din Región de Ñuble din 2016 (din 56 cu pagină). Al 15-lea din Chile în 2021, din 20.

Compară cu…
Suprafață arsă
1.288ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
10zile
23 mar. 2021 – 1 apr. 2021
Comune afectate
2
comune
A început pe
23 mar.
2021
Focare termice
36
într-un singur focar: 84 MW
Pericol la început
14
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
204MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 23 mar.1 apr.
27 mar. 2021

Cum a evoluat, zi de zi

23 mar. 2021 · 78 MW · 4 24 mar. 2021 · 7 MW · 2 25 mar. 2021 · 360 MW · 13 26 mar. 2021 · 520 MW · 12 27 mar. 2021 · 56 MW · 5
23 mar. 24 mar. 25 mar. 26 mar. 27 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

26°maximă
44km/h · rafală maximă
40%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 5 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 5,3 mm pe 8 apr..

Zona mai arsese

39 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 501 ha în 2018.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 5,5 % din suprafața pe care o are București (13 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Pemuco a început aici
    1.230 ha a ajuns pe 23 mar.
    2,2 %
  2. 61 ha
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită3,0 ha
Locuitori≈ 100

În perimetru se aflau aproximativ 3,0 ha construite și locuiau aproximativ 100 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
23 mar. 22,6 °C 48 % 28 km/h 0,0 mm Moderat 14
24 mar. 20,7 °C 49 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 15
25 mar. 19,2 °C 48 % 29 km/h 0,0 mm Moderat 14
26 mar. 23,8 °C 42 % 44 km/h 0,0 mm Moderat 19
27 mar. 25,4 °C 41 % 38 km/h 0,0 mm Moderat 19
28 mar. 25,7 °C 40 % 27 km/h 0,0 mm Moderat 17
29 mar. 23,9 °C 56 % 23 km/h 0,0 mm Moderat 13
30 mar. 19,8 °C 68 % 26 km/h 0,0 mm Scăzut 10
31 mar. 21,0 °C 59 % 28 km/h 0,0 mm Scăzut 10
1 apr. 21,4 °C 59 % 23 km/h 0,0 mm Scăzut 10
2 apr. după 22,0 °C 52 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 12
3 apr. după 24,7 °C 43 % 25 km/h 0,0 mm Moderat 14
4 apr. după 22,7 °C 50 % 41 km/h 0,0 mm Moderat 20
5 apr. după 19,2 °C 61 % 50 km/h 0,0 mm Moderat 20
6 apr. după 17,8 °C 67 % 30 km/h 0,2 mm Scăzut 10
7 apr. după 20,0 °C 47 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 12
8 apr. după 17,8 °C 56 % 40 km/h 5,3 mm Foarte scăzut 3

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 16 mar. 2021
După · 8 apr. 2021

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 36Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Chile ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Pemuco?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 23 martie 2021 și 1 aprilie 2021 (10 zile). Perimetrul îl datează între 23 martie 2021 și 29 martie 2021.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.288 hectare (12,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Pemuco (1.230 ha, 2,2 %); Yungay (61 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 25,7 °C, o umiditate minimă de 40 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 19, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Chile (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 130 (CONAF) · 132 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Nicio modificare din 24 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 130 (CONAF) · 132.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 23 martie 2021 – 29 martie 2021. 36 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.