Incendiul de la Pekan, 18 martie 2024
Rompin, Pekan
Stins · ultima detecție 9 apr. 2024, 06:01 UTC
Focul a pornit pe 18 martie 2024 în Pekan, Malaysia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 23 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 4.034 hectare, împărțit între 2 comune.
Este al 2-lea ca mărime din Pahang din 2016 (din 100 cu pagină). Cel mai mare din Malaysia în 2024, din 49.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
4.034ha
Reuniunea a 3 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
18 mar. 2024 – 9 apr. 2024
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
23de zile
De pe 18 mar. 2024 până pe 9 apr. 2024: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 9 apr. 2024, 06:01 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
18 mar. 2024
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
18 mar. 2024
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
218
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 40 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
18 mar. 2024 – 9 apr. 2024
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
247MW
Putere radiativă însumată pe 6 aprilie 2024; focare în acea zi: 28.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
6 apr. 2024
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
7,4FWI · scăzut
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 3.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
35,8°C · 46 % UR
Maxima de 35,8 °C și umiditatea minimă de 46 % pe 6 aprilie 2024; rafale de 42 km/h pe 20 martie 2024.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei pekan-2024-03-5.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2024-03-18
2
3
32,9
25,3
58
20
39,6
0,7
7,4
bajo
1
2024-03-19
2
3
32,2
26
61
18
37,4
1,5
4,3
muy_bajo
1
2024-03-20
0
0
31,5
26,1
58
18,1
41,8
3,5
1,9
muy_bajo
1
2024-03-21
0
0
32,1
25,7
62
19,2
38,9
2,9
1,7
muy_bajo
1
2024-03-22
5
59
32,3
25,9
56
16,7
34,9
0
5,4
bajo
1
2024-03-23
5
19
33,6
25,6
52
15,7
34,6
0
8,1
bajo
1
2024-03-24
6
70
33,7
26
53
15,7
32,8
0,6
8,6
bajo
1
2024-03-25
9
56
33,9
26,7
52
15,5
35,6
0,5
9,6
bajo
1
2024-03-26
11
48
34,1
26,2
53
18,4
40,7
1
9
bajo
1
2024-03-27
0
0
34
26,6
53
17,7
38,2
1,5
7,4
bajo
1
2024-03-28
8
62
33,8
25,4
55
17,3
37,4
3,4
3,3
muy_bajo
1
2024-03-29
14
113
34,8
26,1
52
17,5
36,7
0,1
9,5
bajo
1
2024-03-30
18
219
34
26,6
55
16,4
37,1
2,5
4,2
muy_bajo
1
2024-03-31
12
45
34,8
25,7
50
10,6
28,4
7
0,9
muy_bajo
1
2024-04-01
2
4
34,8
25,8
59
17,8
32
11,1
0,8
muy_bajo
1
2024-04-02
2
13
34,8
26,1
57
13
24,8
2,7
0,9
muy_bajo
1
2024-04-03
26
147
33,4
26,7
61
14,5
25,6
2,6
0,8
muy_bajo
1
2024-04-04
14
60
33,8
26,3
57
14
20,2
4,1
0,7
muy_bajo
1
2024-04-05
26
133
35
25,5
52
15,8
35,3
0,5
5
muy_bajo
1
2024-04-06
28
247
35,8
25,7
46
18,9
38,9
0,3
9,5
bajo
1
2024-04-07
8
122
34,4
26,5
55
14,9
33,1
6,3
0,8
muy_bajo
1
2024-04-08
19
80
33,4
27,4
62
14,6
28,1
4,3
0,6
muy_bajo
1
2024-04-09
1
6
32,6
26,5
63
21,4
34,6
5,1
0,7
muy_bajo
1
2024-04-10
0
0
30
25,6
75
12,3
27
31,8
0
muy_bajo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
4.034ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
23de zile
18 mar. 2024 – 9 apr. 2024
Comune afectate
2
districte
A început pe
18 mar.
2024
Focare termice
218
într-un singur focar: 40 MW
Pericol la început
7
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
75MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
18 mar.9 apr.
Vezi evoluția9 apr. 2024
Cum a evoluat, zi de zi
18 mar.24 mar.29 mar.2 apr.6 apr.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
36°maximă
42km/h · rafală maximă
46%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 31,8 mm pe 10 apr..
Zona mai arsese
80 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 567 ha în 2016, 793 ha în 2017, 2.383 ha în 2019, 280 ha în 2020, 434 ha în 2021, 372 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 3.233 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1ha
Locuitori< 20
În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
18 mar.
32,9 °C
58 %
40 km/h
0,7 mm
Scăzut 7
19 mar.
32,2 °C
61 %
37 km/h
1,5 mm
Foarte scăzut 4
20 mar.
31,5 °C
58 %
42 km/h
3,5 mm
Foarte scăzut 2
21 mar.
32,1 °C
62 %
39 km/h
2,9 mm
Foarte scăzut 2
22 mar.
32,3 °C
56 %
35 km/h
0,0 mm
Scăzut 5
23 mar.
33,6 °C
52 %
35 km/h
0,0 mm
Scăzut 8
24 mar.
33,7 °C
53 %
33 km/h
0,6 mm
Scăzut 9
25 mar.
33,9 °C
52 %
36 km/h
0,5 mm
Scăzut 10
26 mar.
34,1 °C
53 %
41 km/h
1,0 mm
Scăzut 9
27 mar.
34,0 °C
53 %
38 km/h
1,5 mm
Scăzut 7
28 mar.
33,8 °C
55 %
37 km/h
3,4 mm
Foarte scăzut 3
29 mar.
34,8 °C
52 %
37 km/h
0,1 mm
Scăzut 10
30 mar.
34,0 °C
55 %
37 km/h
2,5 mm
Foarte scăzut 4
31 mar.
34,8 °C
50 %
28 km/h
7,0 mm
Foarte scăzut 1
1 apr.
34,8 °C
59 %
32 km/h
11,1 mm
Foarte scăzut 1
2 apr.
34,8 °C
57 %
25 km/h
2,7 mm
Foarte scăzut 1
3 apr.
33,4 °C
61 %
26 km/h
2,6 mm
Foarte scăzut 1
4 apr.
33,8 °C
57 %
20 km/h
4,1 mm
Foarte scăzut 1
5 apr.
35,0 °C
52 %
35 km/h
0,5 mm
Foarte scăzut 5
6 apr.
35,8 °C
46 %
39 km/h
0,3 mm
Scăzut 10
7 apr.
34,4 °C
55 %
33 km/h
6,3 mm
Foarte scăzut 1
8 apr.
33,4 °C
62 %
28 km/h
4,3 mm
Foarte scăzut 1
9 apr.
32,6 °C
63 %
35 km/h
5,1 mm
Foarte scăzut 1
10 apr. după
30,0 °C
75 %
27 km/h
31,8 mm
Foarte scăzut 0
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 7,4 și o umiditate minimă de 58 %; înainte: 3 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 34.
FWI la pornire7,4
Umiditate minimă58 %
Zile fără ploaie3
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Pekan, 18 martie 2024
4.034 ha23 de zileFWI 7,4Umiditate min. 58 %
Incendiul de la Pekan, martie 2019
1.545 ha12 zileFWI 7,8Umiditate min. 58 %la 24 km, în 2019
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 4,7 mm pe 21 mar..
A fost de 4,1 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 23 de zile, față de 10 zile.
Doar 2 din cei 34 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,4 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
31,8 mmprima ploaie
10 apr.a doua zi după final
42km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 9 apr., iar pe 10 apr. au căzut 31,8 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 34 din 34, cu o mediană de 5,4 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 11 mar. 2024
După · 16 apr. 2024
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 1 aprilie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 239 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 90: de 6,0 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,5239µg/m³
Zile peste prag20de zile
PM10345µg/m³
Grosime optică2,72
OMS 15
17 mar.23 mar.29 mar.4 apr.10 apr.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 218Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 18 martie 2024 și 9 aprilie 2024 (23 de zile). Perimetrul îl datează între 19 martie 2024 și 9 aprilie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 4.034 hectare (40,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Rompin (3.575 ha, 0,7 %); Pekan (913 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,8 °C, o umiditate minimă de 46 % și rafale de 42 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 10, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Malaysia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 34. Durata lor mediană a fost de 10 zile, iar suprafața mediană de 988 ha; 50 % au trecut de 1.000 ha. Doar 2 din cei 34 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,4 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 3 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 19 martie 2024 – 9 aprilie 2024. 218 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.