Sari la conținut
worldfires
MK · Macedonia de Nord · –

Incendiul de la Pehchevo, august 2021 Општина Пехчево · Pehchevo, Delchevo, Berovo

Stins · ultima detecție 10 aug. 2021, 00:36 UTC

Focul a început pe 2 august 2021 în comuna Pehchevo, Macedonia de Nord, iar sateliții au detectat foc timp de 9 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 5.413 hectare, repartizat între 3 comune.

Este cel mai mare incendiu din East din 2016 (din 34 cu pagină). Cel mai mare din Macedonia de Nord în 2021, din 36.

Suprafață arsă
5.413ha
perimetru Copernicus
Durată
9zile
2 aug. 2021 – 10 aug. 2021
Comune afectate
3
comune
A început pe
2 aug.
2021
Focare termice
191
într-un singur focar: 71 MW
Pericol la început
39
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
258MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 2 aug.10 aug.
10 aug. 2021

Cum a evoluat, zi de zi

2 aug. 2021 · 424 MW · 17 3 aug. 2021 · 424 MW · 35 5 aug. 2021 · 655 MW · 89 6 aug. 2021 · 258 MW · 19 7 aug. 2021 · 84 MW · 9 8 aug. 2021 · 53 MW · 8 9 aug. 2021 · 162 MW · 12 10 aug. 2021 · 4 MW · 2
2 aug. 5 aug. 7 aug. 9 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

34°maximă
58km/h · rafală maximă
17%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început. După incendiu a venit ploaia: 4,1 mm pe 11 aug..

Zona mai arsese

1 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 54 ha în 2017.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 23 % din suprafața pe care o are București (54 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Pehchevo Општина Пехчево 3.983 loc. · la 1,9 km de centru a început aici
    2.746 ha a ajuns pe 2 aug.
    13 %
  2. Delchevo Општина Делчево 13.585 loc. · la 10,4 km de centru
    2.299 ha a ajuns pe 2 aug.
    5,4 %
  3. Berovo Општина Берово 10.890 loc. · la 7,1 km de centru
    370 ha a ajuns pe 6 aug.
    0,6 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole35 %
  • Conifere32 %
  • Tufărișuri și tranziție20 %
  • Foioase9,1 %
  • Pădure mixtă3,0 %
  • Alte terenuri naturale0,8 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Verificat cu presa

Verificat la 29 septembrie 2026

Am comparat această fișă cu 4 surse publicate după stingerea incendiului. Iată ce adaugă:

Cunoscut și ca
Пожар кај Пехчево · Пожар меѓу Делчево и Пехчево · Пожар Нов Истевник (Пасјак)
Potrivit surselor, sunt mai multe incendii care s-au unit:
  • Nov Istevnik (paraje Pasjak) 2 august 2021 750 ha
  • Cerca de Pehchevo (Bajaz Tepe) 4 august 2021

Surse

Cifrele oficiale se măsoară altfel decât cele din satelit și uneori acoperă doar o parte din incendiu.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Vânt puternic: 7,6 % din suprafața din Macedonia de Nord

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
2 aug. 34,5 °C 17 % 55 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
3 aug. 31,4 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 30
4 aug. 32,3 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 34
5 aug. 31,7 °C 32 % 58 km/h 1,0 mm Ridicat 27
6 aug. 26,6 °C 33 % 46 km/h 1,2 mm Moderat 19
7 aug. 27,3 °C 29 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 25
8 aug. 30,3 °C 28 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 24
9 aug. 31,9 °C 27 % 34 km/h 2,1 mm Moderat 18
10 aug. 32,2 °C 23 % 47 km/h 0,0 mm Ridicat 34
11 aug. după 30,2 °C 34 % 34 km/h 4,1 mm Scăzut 7

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 39,2 și o umiditate minimă de 17 %; înainte: 1 zi fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 20.

FWI la pornire 39,2
Umiditate minimă 17 %
Zile fără ploaie 1
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Vranje City, iulie 2025
331 ha 6 zile FWI 40,2 Umiditate min. 17 % la 111 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,0 mm pe 29 iul..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
172 ha
suprafață mediană
5 %
au trecut de 1.000 ha
3,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 17 din 20)

A fost de 31,6 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 9 zile, față de 2 zile.

Niciunul dintre cei 20 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 20 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

4,1 mmprima ploaie
11 aug.a doua zi după final
58km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 10 aug., iar pe 11 aug. au căzut 4,1 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 17 din 20, cu o mediană de 3,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 26 iul. 2021
După · 17 aug. 2021

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 4 august 2021 aerul de lângă foc a ajuns la 49 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 27: de 1,8 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,549 µg/m³
Zile peste prag5 zile
PM1090 µg/m³
31 iul.3 aug.6 aug.9 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 191Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Macedonia de Nord

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Pehchevo?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 2 august 2021 și 10 august 2021 (9 zile). Perimetrul îl datează între 2 august 2021 și 7 august 2021.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 5.413 hectare (54,1 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Pehchevo (2.746 ha, 13 %); Delchevo (2.299 ha, 5,4 %); Berovo (370 ha, 0,6 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Pehchevo și s-a oprit la 1,9 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,5 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 58 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 39, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Macedonia de Nord (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 20. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 172 ha; 5 % au trecut de 1.000 ha. Niciunul dintre cei 20 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 20 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 193 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 193 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 2 august 2021 – 7 august 2021. 191 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Verificat în presă și la autorități; surse confirmate: 4.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.