Incendiul de la Pedernales, decembrie 2021
Pedernales, Duvergé
Stins · ultima detecție 15 ian. 2022, 06:26 UTC
Focul a pornit pe 30 decembrie 2021 în Pedernales, Republica Dominicană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 17 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.557 hectare, împărțit între 2 comune.
Cel mai mare din Republica Dominicană în 2021, din 3.
Puterea măsurată de satelit este mică (18,9 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
2.557ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
30 dec. 2021 – 15 ian. 2022
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
17zile
De pe 30 dec. 2021 până pe 15 ian. 2022: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 15 ian. 2022, 06:26 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
30 dec. 2021
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
30 dec. 2021
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
191
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 19 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
30 dec. 2021 – 15 ian. 2022
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
105MW
Putere radiativă însumată pe 9 ianuarie 2022; focare în acea zi: 20.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
9 ian. 2022
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
7,8FWI · scăzut
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 3.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
19,6°C · 47 % UR
Maxima de 19,6 °C și umiditatea minimă de 47 % pe 9 ianuarie 2022; rafale de 33 km/h pe 2 ianuarie 2022.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1ha
Locuitori< 20
În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
30 dec.
19,2 °C
39 %
26 km/h
0,0 mm
Scăzut 8
31 dec.
19,1 °C
42 %
26 km/h
0,0 mm
Scăzut 8
1 ian.
19,0 °C
39 %
29 km/h
0,0 mm
Scăzut 10
2 ian.
18,2 °C
46 %
33 km/h
0,0 mm
Scăzut 11
3 ian.
18,4 °C
47 %
23 km/h
0,0 mm
Scăzut 10
4 ian.
17,9 °C
48 %
20 km/h
0,0 mm
Scăzut 9
5 ian.
19,1 °C
47 %
27 km/h
0,0 mm
Scăzut 10
6 ian.
18,2 °C
48 %
30 km/h
0,2 mm
Scăzut 10
7 ian.
18,5 °C
44 %
21 km/h
0,0 mm
Scăzut 10
8 ian.
19,0 °C
49 %
29 km/h
0,0 mm
Scăzut 10
9 ian.
19,6 °C
47 %
30 km/h
0,1 mm
Scăzut 11
10 ian.
19,4 °C
43 %
22 km/h
0,0 mm
Scăzut 10
11 ian.
17,6 °C
53 %
19 km/h
0,5 mm
Scăzut 9
12 ian.
17,7 °C
50 %
23 km/h
2,2 mm
Foarte scăzut 2
13 ian.
15,7 °C
69 %
24 km/h
0,6 mm
Foarte scăzut 3
14 ian.
16,1 °C
69 %
27 km/h
1,3 mm
Foarte scăzut 2
15 ian.
17,0 °C
61 %
23 km/h
1,0 mm
Foarte scăzut 2
16 ian. după
18,4 °C
53 %
29 km/h
0,0 mm
Foarte scăzut 5
17 ian. după
18,3 °C
54 %
24 km/h
0,0 mm
Scăzut 6
18 ian. după
19,4 °C
47 %
21 km/h
0,0 mm
Scăzut 8
19 ian. după
19,9 °C
47 %
34 km/h
0,0 mm
Scăzut 10
20 ian. după
18,9 °C
41 %
36 km/h
0,0 mm
Moderat 12
21 ian. după
19,3 °C
46 %
30 km/h
0,0 mm
Scăzut 11
22 ian. după
18,8 °C
46 %
27 km/h
0,0 mm
Scăzut 11
23 ian. după
18,2 °C
48 %
22 km/h
0,2 mm
Scăzut 11
24 ian. după
18,4 °C
52 %
22 km/h
0,3 mm
Scăzut 10
25 ian. după
18,4 °C
48 %
22 km/h
0,0 mm
Scăzut 11
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 7,8 și o umiditate minimă de 39 %; înainte: 3 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2019: 4.
FWI la pornire7,8
Umiditate minimă39 %
Zile fără ploaie3
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Pedernales, decembrie 2021
2.557 ha17 zileFWI 7,8Umiditate min. 39 %
Incendiul de la Pedernales, februarie 2022
1.727 ha10 zileFWI 7,6Umiditate min. 46 %la 6 km, în 2022
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,4 mm pe 28 feb..
Incendii din zonă pornite pe o vreme asemănătoare: 4. Sub 15 nu dăm cifre: ar fi mai mult zgomot decât semnal.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
33km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 15 ian. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2019.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
GWIS (Copernicus) îl datează între 30 decembrie 2021 și 15 ianuarie 2022: 17 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.557 hectare (25,6 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Pedernales (2.756 ha, 1,3 %); Duvergé (33 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 19,6 °C, o umiditate minimă de 39 % și rafale de 33 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 11, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Dominicană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 191 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.