Sari la conținut
worldfires
MZ · Mozambic · –

Incendiul de la Pebane, 6 septembrie 2024 Pebane, Gilé

Stins · ultima detecție 21 sept. 2024, 11:05 UTC

Focul a pornit pe 6 septembrie 2024 în Pebane, Mozambic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 16 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 4.057 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 334-lea ca mărime din Zambézia din 2016 (din 564 cu pagină). Al 88-lea din Mozambic în 2024, din 150.

Compară cu…
Suprafață arsă
4.057ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
16zile
6 sept. 2024 – 21 sept. 2024
Comune afectate
2
districte
A început pe
6 sept.
2024
Focare termice
179
într-un singur focar: 94 MW
Pericol la început
22
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
215MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 6 sept.21 sept.
21 sept. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

6 sept. 2024 · 15 MW · 2 7 sept. 2024 · 7 MW · 1 9 sept. 2024 · 171 MW · 15 10 sept. 2024 · 471 MW · 33 11 sept. 2024 · 38 MW · 2 13 sept. 2024 · 105 MW · 11 14 sept. 2024 · 72 MW · 10 15 sept. 2024 · 1.338 MW · 49 16 sept. 2024 · 246 MW · 34 17 sept. 2024 · 58 MW · 11 18 sept. 2024 · 37 MW · 5 21 sept. 2024 · 22 MW · 6
6 sept. 10 sept. 15 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
47km/h · rafală maximă
20%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,7 mm pe 22 sept..

Zona mai arsese

71 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 763 ha în 2016, 141 ha în 2017, 778 ha în 2018, 906 ha în 2020, 412 ha în 2021, 626 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.881 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 17 % din suprafața pe care o are București (41 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Pebane a început aici
    3.154 ha a ajuns pe 6 sept.
    0,3 %
  2. 924 ha a ajuns pe 9 sept.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,18 ha
Locuitori≈ 40

În perimetru se aflau aproximativ 0,18 ha construite și locuiau aproximativ 40 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
6 sept. 31,1 °C 41 % 30 km/h 0,5 mm Ridicat 22
7 sept. 31,6 °C 41 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 24
8 sept. 33,7 °C 33 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 27
9 sept. 35,7 °C 23 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 34
10 sept. 31,5 °C 41 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 31
11 sept. 31,4 °C 41 % 40 km/h 0,1 mm Ridicat 30
12 sept. 32,0 °C 40 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 28
13 sept. 33,9 °C 32 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 30
14 sept. 35,1 °C 29 % 23 km/h 0,1 mm Ridicat 30
15 sept. 35,8 °C 27 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 35
16 sept. 34,5 °C 25 % 47 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
17 sept. 34,2 °C 26 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 38
18 sept. 34,6 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 37
19 sept. 35,3 °C 20 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
20 sept. 36,0 °C 23 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
21 sept. 33,7 °C 32 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
22 sept. după 28,8 °C 59 % 38 km/h 2,7 mm Scăzut 8

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 22,5 și o umiditate minimă de 41 %; înainte: 1 zi fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 37.

FWI la pornire 22,5
Umiditate minimă 41 %
Zile fără ploaie 1
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Moma, octombrie 2021
3.196 ha 11 zile FWI 24,0 Umiditate min. 41 % la 81 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,3 mm pe 25 oct..

Ce s-a întâmplat cu ei

14 zile
durată mediană
3.974 ha
suprafață mediană
3 %
au trecut de 10.000 ha
2,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 27 din 37)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (4.057 ha față de o mediană de 3.974 ha) și a durat 16 zile, față de 14 zile.

La 10 din 37 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,7 mmprima ploaie
22 sept.a doua zi după final
47km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 21 sept., iar pe 22 sept. au căzut 2,7 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 27 din 37, cu o mediană de 2,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 30 aug. 2024
După · 28 sept. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 18 septembrie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 47 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 22: de 1,5 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,547 µg/m³
Zile peste prag5 zile
PM1068 µg/m³
Grosime optică0,61
8 sept.11 sept.14 sept.17 sept.20 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 179Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mozambic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Pebane?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 6 septembrie 2024 și 21 septembrie 2024 (16 zile). Perimetrul îl datează între 10 septembrie 2024 și 18 septembrie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 4.057 hectare (40,6 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Pebane (3.154 ha, 0,3 %); Gilé (924 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,0 °C, o umiditate minimă de 20 % și rafale de 47 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 42, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 37. Durata lor mediană a fost de 14 zile, iar suprafața mediană de 3.974 ha; 3 % au trecut de 10.000 ha. La 10 din 37 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 18 septembrie 2024 → 21 septembrie 2024.
  2. Data de început: 10 septembrie 2024 → 6 septembrie 2024.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 10 septembrie 2024 – 18 septembrie 2024. 179 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.