Sari la conținut
worldfires
MZ · Mozambic · –

Incendiul de la Pebane, 8 septembrie 2023 Pebane

Stins · ultima detecție 25 sept. 2023, 10:53 UTC

Focul a pornit pe 8 septembrie 2023 în Pebane, Mozambic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 18 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.368 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 443-lea ca mărime din Zambézia din 2016 (din 564 cu pagină). Al 98-lea din Mozambic în 2023, din 128.

Suprafață arsă
3.368ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
18zile
8 sept. 2023 – 25 sept. 2023
Comune afectate
1
districte
A început pe
8 sept.
2023
Focare termice
122
într-un singur focar: 33 MW
Pericol la început
19
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
119MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 8 sept.25 sept.
25 sept. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

8 sept. 2023 · 2 MW · 1 11 sept. 2023 · 164 MW · 14 12 sept. 2023 · 13 MW · 4 15 sept. 2023 · 19 MW · 2 16 sept. 2023 · 100 MW · 6 17 sept. 2023 · 882 MW · 75 18 sept. 2023 · 20 MW · 4 20 sept. 2023 · 37 MW · 2 21 sept. 2023 · 10 MW · 2 24 sept. 2023 · 17 MW · 5 25 sept. 2023 · 41 MW · 7
8 sept. 17 sept. 24 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
45km/h · rafală maximă
28%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 10 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,2 mm pe 2 oct..

Zona mai arsese

86 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.788 ha în 2016, 414 ha în 2017, 559 ha în 2018, 828 ha în 2019, 59 ha în 2020, 620 ha în 2021, 1.868 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.913 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 14 % din suprafața pe care o are București (34 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Pebane a început aici
    3.388 ha a ajuns pe 8 sept.
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită1,2 ha
Locuitori≈ 200

În perimetru se aflau aproximativ 1,2 ha construite și locuiau aproximativ 200 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
8 sept. 29,1 °C 51 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 19
9 sept. 30,5 °C 46 % 37 km/h 0,0 mm Moderat 20
10 sept. 33,2 °C 33 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 26
11 sept. 33,1 °C 34 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 30
12 sept. 34,0 °C 38 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 30
13 sept. 29,6 °C 54 % 43 km/h 2,3 mm Scăzut 8
14 sept. 28,8 °C 58 % 34 km/h 0,2 mm Moderat 12
15 sept. 30,1 °C 51 % 28 km/h 0,1 mm Moderat 16
16 sept. 35,6 °C 29 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 32
17 sept. 35,8 °C 28 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 34
18 sept. 31,5 °C 41 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 29
19 sept. 29,7 °C 52 % 31 km/h 0,2 mm Moderat 21
20 sept. 31,8 °C 43 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 23
21 sept. 33,2 °C 36 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 30
22 sept. 31,9 °C 42 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 27
23 sept. 34,5 °C 31 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 29
24 sept. 33,9 °C 38 % 40 km/h 0,5 mm Ridicat 32
25 sept. 32,2 °C 44 % 35 km/h 0,3 mm Ridicat 30
26 sept. după 34,4 °C 32 % 50 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
27 sept. după 33,8 °C 32 % 48 km/h 0,0 mm Ridicat 38
28 sept. după 33,2 °C 39 % 38 km/h 0,1 mm Ridicat 34
29 sept. după 33,7 °C 34 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 35
30 sept. după 34,0 °C 32 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 36
1 oct. după 36,8 °C 24 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
2 oct. după 31,5 °C 46 % 39 km/h 1,2 mm Moderat 21

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 18,9 și o umiditate minimă de 51 %; înainte: 10 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 15.

FWI la pornire 18,9
Umiditate minimă 51 %
Zile fără ploaie 10
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Pebane, octombrie 2017
3.742 ha 16 zile FWI 19,7 Umiditate min. 50 % la 9 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,0 mm pe 21 oct..

Ce s-a întâmplat cu ei

16 zile
durată mediană
3.782 ha
suprafață mediană
0 %
au trecut de 10.000 ha
1,9 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 8 din 15)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (3.368 ha față de o mediană de 3.782 ha) și a durat 18 zile, față de 16 zile.

La 7 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,9 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,2 mmprima ploaie
2 oct.la 7 zile după final
45km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 25 sept., iar pe 2 oct. au căzut 1,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 8 din 15, cu o mediană de 1,9 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 1 sept. 2023
După · 2 oct. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 19 septembrie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 46 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 24: de 1,6 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,546 µg/m³
Zile peste prag2 zile
PM1068 µg/m³
Grosime optică0,71
13 sept.15 sept.17 sept.19 sept.21 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 122Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mozambic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Pebane?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 8 septembrie 2023 și 25 septembrie 2023 (18 zile). Perimetrul îl datează între 15 septembrie 2023 și 18 septembrie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.368 hectare (33,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Pebane (3.388 ha, 0,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,8 °C, o umiditate minimă de 28 % și rafale de 45 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 34, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 15. Durata lor mediană a fost de 16 zile, iar suprafața mediană de 3.782 ha; 0 % au trecut de 10.000 ha. La 7 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,9 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 18 septembrie 2023 → 25 septembrie 2023.
  2. Data de început: 15 septembrie 2023 → 8 septembrie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 15 septembrie 2023 – 18 septembrie 2023. 122 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.