Sari la conținut
worldfires
CA · Canada · –

Incendiul de la Peace River B, iulie 2023 Peace River B

Stins · ultima detecție 23 sept. 2023, 20:20 UTC

Focul a pornit pe 10 iulie 2023 în Peace River B, Canada, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 76 de zile. Sistemul canadian CWFIS (Natural Resources Canada) a măsurat pe imagini din satelit un perimetru ars oficial de 6.705 hectare, împărțit între o singură subdiviziune de recensământ.

Este al 124-lea ca mărime din British Columbia din 2016 (din 343 cu pagină). Al 223-lea din Canada în 2023, din 489.

Suprafață arsă
6.705ha
perimetru oficial (CWFIS)
Durată
76de zile
10 iul. 2023 – 23 sept. 2023
Subdiviziuni de recensământ afectate
1
comune
A început pe
10 iul.
2023
Focare termice
1.203
într-un singur focar: 404 MW
Pericol la început
1
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
564MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 10 iul.23 sept.
23 sept. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

10 iul. 2023 · 91 MW · 3 12 iul. 2023 · 44 MW · 17 26 aug. 2023 · 732 MW · 23 27 aug. 2023 · 4.755 MW · 47 28 aug. 2023 · 1.966 MW · 242 29 aug. 2023 · 316 MW · 198 30 aug. 2023 · 58 MW · 45 31 aug. 2023 · 1 MW · 1 1 sept. 2023 · 10 MW · 2 2 sept. 2023 · 358 MW · 158 3 sept. 2023 · 32 MW · 13 4 sept. 2023 · 72 MW · 1 9 sept. 2023 · 1.126 MW · 48 10 sept. 2023 · 181 MW · 58 11 sept. 2023 · 808 MW · 51 12 sept. 2023 · 434 MW · 94 13 sept. 2023 · 15 MW · 10 15 sept. 2023 · 8 MW · 4 18 sept. 2023 · 28 MW · 3 21 sept. 2023 · 3 MW · 1 22 sept. 2023 · 1.120 MW · 47 23 sept. 2023 · 254 MW · 137
27 aug. 3 sept. 12 sept. 22 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

29°maximă
61km/h · rafală maximă
13%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 6,8 mm pe 24 sept..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 28 % din suprafața pe care o are București (67 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare subdiviziune de recensământ

  1. Peace River B a început aici
    6.831 ha a ajuns pe 10 iul.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare subdiviziune de recensământ, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
10 iul. 20,8 °C 57 % 31 km/h 6,6 mm Foarte scăzut 1
11 iul. 23,2 °C 46 % 24 km/h 9,7 mm Foarte scăzut 0
12 iul. 22,8 °C 58 % 24 km/h 2,9 mm Foarte scăzut 0
13 iul. 23,0 °C 44 % 23 km/h 9,5 mm Foarte scăzut 0
14 iul. 23,6 °C 34 % 27 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
15 iul. 23,1 °C 39 % 19 km/h 1,2 mm Foarte scăzut 3
16 iul. 22,5 °C 45 % 34 km/h 4,4 mm Foarte scăzut 1
17 iul. 19,8 °C 49 % 21 km/h 3,8 mm Foarte scăzut 0
18 iul. 19,2 °C 61 % 20 km/h 4,9 mm Foarte scăzut 0
19 iul. 22,0 °C 53 % 27 km/h 0,3 mm Foarte scăzut 1
20 iul. 26,2 °C 30 % 14 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
21 iul. 27,3 °C 31 % 21 km/h 0,1 mm Scăzut 9
22 iul. 24,0 °C 39 % 31 km/h 3,6 mm Foarte scăzut 1
23 iul. 22,5 °C 26 % 36 km/h 0,0 mm Scăzut 8
24 iul. 18,9 °C 38 % 28 km/h 8,0 mm Foarte scăzut 0
25 iul. 17,5 °C 68 % 37 km/h 9,4 mm Foarte scăzut 0
26 iul. 15,6 °C 86 % 32 km/h 5,6 mm Foarte scăzut 0
27 iul. 19,6 °C 40 % 35 km/h 0,2 mm Foarte scăzut 0
28 iul. 22,3 °C 27 % 31 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
29 iul. 23,7 °C 21 % 38 km/h 0,0 mm Scăzut 10
30 iul. 25,0 °C 25 % 18 km/h 0,0 mm Moderat 12
31 iul. 15,8 °C 60 % 20 km/h 12,8 mm Foarte scăzut 0
1 aug. 18,0 °C 63 % 26 km/h 6,1 mm Foarte scăzut 0
2 aug. 17,7 °C 54 % 18 km/h 6,3 mm Foarte scăzut 0
3 aug. 19,3 °C 51 % 26 km/h 8,2 mm Foarte scăzut 0
4 aug. 21,2 °C 37 % 32 km/h 3,7 mm Foarte scăzut 0
5 aug. 25,1 °C 37 % 24 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 2
6 aug. 25,7 °C 35 % 28 km/h 1,6 mm Foarte scăzut 2
7 aug. 23,3 °C 54 % 32 km/h 7,6 mm Foarte scăzut 0
8 aug. 15,3 °C 91 % 28 km/h 11,5 mm Foarte scăzut 0
9 aug. 19,9 °C 56 % 24 km/h 9,0 mm Foarte scăzut 0
10 aug. 14,0 °C 79 % 46 km/h 10,3 mm Foarte scăzut 0
11 aug. 19,2 °C 49 % 28 km/h 4,7 mm Foarte scăzut 0
12 aug. 21,8 °C 32 % 35 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
13 aug. 26,2 °C 34 % 53 km/h 0,0 mm Scăzut 8
14 aug. 20,1 °C 30 % 35 km/h 0,0 mm Scăzut 8
15 aug. 19,3 °C 48 % 53 km/h 1,3 mm Foarte scăzut 3
16 aug. 23,8 °C 31 % 39 km/h 0,0 mm Scăzut 9
17 aug. 17,9 °C 47 % 34 km/h 1,1 mm Foarte scăzut 4
18 aug. 10,4 °C 62 % 41 km/h 1,6 mm Foarte scăzut 2
19 aug. 20,0 °C 33 % 37 km/h 0,1 mm Scăzut 5
20 aug. 22,8 °C 29 % 23 km/h 0,1 mm Scăzut 10
21 aug. 22,5 °C 26 % 25 km/h 0,0 mm Moderat 13
22 aug. 22,0 °C 34 % 19 km/h 0,0 mm Moderat 12
23 aug. 19,4 °C 44 % 33 km/h 0,0 mm Moderat 13
24 aug. 22,1 °C 35 % 25 km/h 0,0 mm Moderat 14
25 aug. 24,9 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Moderat 17
26 aug. 25,2 °C 36 % 41 km/h 0,0 mm Moderat 18
27 aug. 26,9 °C 36 % 28 km/h 0,0 mm Moderat 16
28 aug. 29,3 °C 31 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 18
29 aug. 26,3 °C 37 % 25 km/h 0,0 mm Moderat 18
30 aug. 23,5 °C 47 % 23 km/h 2,1 mm Foarte scăzut 5
31 aug. 20,5 °C 36 % 43 km/h 0,7 mm Scăzut 11
1 sept. 25,7 °C 22 % 52 km/h 0,0 mm Ridicat 23
2 sept. 18,7 °C 27 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 24
3 sept. 10,3 °C 51 % 49 km/h 2,2 mm Foarte scăzut 5
4 sept. 16,0 °C 30 % 28 km/h 0,0 mm Scăzut 8
5 sept. 10,5 °C 66 % 30 km/h 7,2 mm Foarte scăzut 0
6 sept. 14,2 °C 47 % 30 km/h 0,5 mm Foarte scăzut 2
7 sept. 17,1 °C 35 % 30 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 4
8 sept. 18,1 °C 34 % 15 km/h 0,0 mm Scăzut 8
9 sept. 20,1 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 14
10 sept. 23,2 °C 26 % 33 km/h 0,0 mm Moderat 18
11 sept. 19,6 °C 29 % 54 km/h 0,0 mm Ridicat 23
12 sept. 19,0 °C 37 % 40 km/h 0,2 mm Moderat 18
13 sept. 13,4 °C 47 % 61 km/h 1,6 mm Scăzut 6
14 sept. 17,4 °C 29 % 34 km/h 0,0 mm Moderat 12
15 sept. 23,4 °C 13 % 60 km/h 0,0 mm Ridicat 33
16 sept. 17,2 °C 30 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 22
17 sept. 17,9 °C 34 % 54 km/h 0,0 mm Ridicat 25
18 sept. 14,2 °C 36 % 42 km/h 0,0 mm Moderat 21
19 sept. 13,7 °C 37 % 25 km/h 1,3 mm Scăzut 7
20 sept. 15,0 °C 35 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 13
21 sept. 19,4 °C 39 % 44 km/h 0,0 mm Moderat 17
22 sept. 23,2 °C 27 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 25
23 sept. 17,1 °C 34 % 27 km/h 1,4 mm Scăzut 9
24 sept. după 9,1 °C 83 % 33 km/h 6,8 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 0,7 și o umiditate minimă de 57 %; înainte: ploaie cu o zi înainte. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 5.

FWI la pornire 0,7
Umiditate minimă 57 %
Zile fără ploaie 0
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Mackenzie County, iulie 2024
58.137 ha 80 de zile FWI 0,9 Umiditate min. 57 % la 245 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,8 mm pe 20 sept..

Ce s-a întâmplat cu ei

Incendii din zonă pornite pe o vreme asemănătoare: 5. Sub 15 nu dăm cifre: ar fi mai mult zgomot decât semnal.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

6,8 mmprima ploaie
24 sept.a doua zi după final
61km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 23 sept., iar pe 24 sept. au căzut 6,8 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 3 iul. 2023
După · 30 sept. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 24 septembrie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 1.617 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 700: de 47 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,51.617 µg/m³
Zile peste prag50 de zile
PM102.310 µg/m³
Grosime optică10,25
8 iul.25 iul.11 aug.28 aug.14 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 1.203Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Canada

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Peace River B?
A ars între 10 iulie 2023 și 23 septembrie 2023: 76 de zile, potrivit datelor înregistrate de CWFIS din Canada și punctelor fierbinți detectate din satelit.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial măsurat de CWFIS (Natural Resources Canada) are 6.705 hectare (67,0 km²). Alte bilanțuri, precum cele ale agențiilor provinciale, pot da cifre puțin diferite.
Ce subdiviziuni de recensământ au ars?
Focul a intrat doar în Peace River B (6.831 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 29,3 °C, o umiditate minimă de 13 % și rafale de 61 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 33, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al CWFIS (NBAC, Natural Resources Canada) sau, pentru sezonul în curs și până când NBAC îl publică, din cel reconstituit de GWIS (Copernicus); din punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Canada. Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: NBAC (Resurse Naturale Canada), oficial.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 1.203 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial: provine din National Burned Area Composite (NBAC) al Canadian Wildland Fire Information System (CWFIS), de la Natural Resources Canada, care îl măsoară pe imagini din satelit și îl publică sub Open Government Licence – Canada. Până când NBAC publică sezonul în curs, incendiile din acest an au perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) din punctele fierbinți, care este aproximativ. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele subdiviziunilor de recensământ provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe subdiviziune de recensământ este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.