Sari la conținut
worldfires
ES · Spania ·

Incendiul de la Pazos de Borbén, octombrie 2017 Ponte Caldelas, Pazos de Borbén, Cerdedo-Cotobade

Stins · ultima detecție 15 oct. 2017, 14:39 UTC

Focul a început pe 15 octombrie 2017 în comuna Pazos de Borbén, Spania, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 8.722 hectare, repartizat între 8 comune. Potrivit EGIF (MITECO), a fost detectat pe 15 octombrie 2017 la ora 00:26 și declarat stins pe 19 octombrie 2017.

Este cel mai mare incendiu din Pontevedra din 2016 (din 33 cu pagină). Al 3-lea din Spania în 2017, din 144.

Suprafață arsă
8.722ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
15 oct. 2017 – 15 oct. 2017
Comune afectate
8
comune
A început pe
15 oct.
2017
Focare termice
237
într-un singur focar: 122 MW
Pericol la început
24
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
3,1GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 15 oct.15 oct.

Cum a evoluat, zi de zi

15 oct. 2017 · 3.136 MW · 237

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

32°maximă
50km/h · rafală maximă
29%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 20 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 25,2 mm pe 16 oct..

Zona mai arsese

0 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 32 ha în 2016.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 37 % din suprafața pe care o are București (87 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Ponte Caldelas 5.609 loc. · focul a ajuns în centru
    2.722 ha
    31 %
  2. Pazos de Borbén 3.046 loc. · focul a ajuns în centru a început aici
    2.629 ha a ajuns pe 15 oct.
    52 %
  3. Cerdedo-Cotobade 5.671 loc. · la 1,6 km de centru
    838 ha
    3,9 %
  4. Ponteareas 23.211 loc. · la 6,7 km de centru
    787 ha a ajuns pe 15 oct.
    6,3 %
  5. Soutomaior 7.589 loc. · la 1,7 km de centru
    700 ha
    28 %
  6. Redondela 28.874 loc. · la 1,6 km de centru
    424 ha
    8,1 %
  7. Fornelos de Montes 1.614 loc. · la 3,4 km de centru
    371 ha a ajuns pe 15 oct.
    4,7 %
  8. Mos 15.233 loc. · la 4,8 km de centru
    256 ha a ajuns pe 15 oct.
    4,8 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Foioase39 %
  • Alte terenuri naturale33 %
  • Tufărișuri și tranziție11 %
  • Pădure mixtă6,3 %
  • Terenuri agricole6,3 %
  • Conifere3,0 %
  • Suprafețe artificiale0,8 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2015
Suprafață construită40 ha
Locuitori≈ 2.000

În perimetru se aflau aproximativ 40 ha construite și locuiau aproximativ 2.000 de persoane (GHSL 2015, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Potrivit EGIF (MITECO), acest incendiu a început la 15 octombrie 2017 și a ars 8.729 ha (satelitul a măsurat 8.722 ha).

MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.

Verificat cu presa

Verificat la 30 septembrie 2026

Am comparat această fișă cu 3 surse publicate după stingerea incendiului. Iată ce adaugă:

Cunoscut și ca
incendio de Ponteareas · incendio de Padróns · incendio de Pazos de Borbén

Surse

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
15 oct. 31,8 °C 29 % 50 km/h 0,0 mm Ridicat 24
16 oct. după 25,4 °C 40 % 55 km/h 25,2 mm Foarte scăzut 2

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 24,2 și o umiditate minimă de 29 %; înainte: 20 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 27.

FWI la pornire 24,2
Umiditate minimă 29 %
Zile fără ploaie 20
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Arcos de Valdevez, august 2025
300 ha 3 zile FWI 25,1 Umiditate min. 29 % la 52 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
217 ha
suprafață mediană
7 %
au trecut de 1.000 ha
4,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 21 din 27)

A fost de 40,2 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 1 zi, față de 2 zile.

Niciunul dintre cei 27 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 6 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

25,2 mmprima ploaie
16 oct.a doua zi după final
50km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 15 oct., iar pe 16 oct. au căzut 25,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 21 din 27, cu o mediană de 4,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 8 oct. 2017
După · 22 oct. 2017

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 237Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Spania

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Pazos de Borbén?
Copernicus îl datează între 15 octombrie 2017 și 15 octombrie 2017: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc. Potrivit EGIF (MITECO), a fost detectat pe 15 octombrie 2017 la ora 00:26 și declarat stins pe 19 octombrie 2017.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 8.722 hectare (87,2 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 8 comune: Ponte Caldelas (2.722 ha, 31 %); Pazos de Borbén (2.629 ha, 52 %); Cerdedo-Cotobade (838 ha, 3,9 %); Ponteareas (787 ha, 6,3 %); Soutomaior (700 ha, 28 %); Redondela (424 ha, 8,1 %); Fornelos de Montes (371 ha, 4,7 %); Mos (256 ha, 4,8 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Pazos de Borbén și a ajuns în centrul acesteia: punctul care îl marchează s-a aflat în suprafața arsă sau la mai puțin de 500 de metri de ea. Asta nu înseamnă că au ars case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 31,8 °C, o umiditate minimă de 29 % și rafale de 50 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 24, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Spania (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 27. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 217 ha; 7 % au trecut de 1.000 ha. Niciunul dintre cei 27 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 6 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 237 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu EGIF (MITECO): 8.729 ha oficiale față de 8.722 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Verificat în presă și la autorități; surse confirmate: 3.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2015, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.