Sari la conținut
worldfires
PT · Portugalia · –

Incendiul de la Paredes de Coura, iulie 2016 Formariz e Ferreira

Stins · ultima detecție 24 iul. 2016, 14:39 UTC

Focul a început pe 23 iulie 2016 în comuna Formariz e Ferreira, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 208 hectare, repartizat între o singură freguesie.

Al 110-lea din Portugalia în 2016, din 180.

Puterea măsurată de satelit este mică (22,0 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
208ha
perimetru Copernicus
Durată
2zile
23 iul. 2016 – 24 iul. 2016
Freguesii afectate
1
freguesii
A început pe
23 iul.
2016
Focare termice
20
într-un singur focar: 22 MW
Pericol la început
21
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
119MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 23 iul.24 iul.

Cum a evoluat, zi de zi

24 iul. 2016 · 119 MW · 20

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

31°maximă
42km/h · rafală maximă
36%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 16 zile când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare freguesie

  1. Formariz e Ferreira 915 loc. · la 1,7 km de centru a început aici
    209 ha a ajuns pe 24 iul.
    11 %

Suprafața arsă în fiecare freguesie, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Tufărișuri și tranziție63 %
  • Alte terenuri naturale35 %
  • Terenuri agricole2,4 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Registru oficial

Potrivit ICNF, acest incendiu a început la 23 iulie 2016 și a ars 154 ha (satelitul a măsurat 208 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
23 iul. 27,3 °C 40 % 42 km/h 0,0 mm Moderat 21
24 iul. 30,7 °C 36 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 21
25 iul. după 30,5 °C 40 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 22
26 iul. după 30,1 °C 44 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 24
27 iul. după 28,4 °C 42 % 48 km/h 0,0 mm Ridicat 27
28 iul. după 31,2 °C 40 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 24
29 iul. după 30,2 °C 44 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 22
30 iul. după 23,4 °C 65 % 34 km/h 0,0 mm Moderat 16
31 iul. după 24,3 °C 47 % 41 km/h 0,0 mm Moderat 19
1 aug. după 26,2 °C 46 % 40 km/h 0,0 mm Moderat 20
2 aug. după 28,9 °C 41 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 23
3 aug. după 24,9 °C 50 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 23

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 21,1 și o umiditate minimă de 40 %; înainte: 16 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 29.

FWI la pornire 21,1
Umiditate minimă 40 %
Zile fără ploaie 16
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la União das Freguesias de Carva e Vilares, octombrie 2016
124 ha 1 zi FWI 20,3 Umiditate min. 40 % la 102 km, în 2016

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 5,5 mm pe 11 oct..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
211 ha
suprafață mediană
7 %
au trecut de 1.000 ha
8,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 18 din 29)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (208 ha față de o mediană de 211 ha) și a durat 2 zile, față de 2 zile.

La 11 din 29 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 8,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
42km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 24 iul. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 18 din 29, cu o mediană de 8,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 16 iul. 2016
După · 31 iul. 2016

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 25 iulie 2016 aerul de lângă foc a ajuns la 14 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,514 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1024 µg/m³
21 iul.23 iul.25 iul.27 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 20Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Portugalia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Paredes de Coura?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 23 iulie 2016 și 24 iulie 2016 (2 zile). Perimetrul îl datează între 23 iulie 2016 și 23 iulie 2016.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 208 hectare (2,1 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce freguesii au ars?
Focul a intrat doar în Formariz e Ferreira (209 ha, 11 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Formariz e Ferreira și s-a oprit la 1,7 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,7 °C, o umiditate minimă de 36 % și rafale de 42 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 21, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 29. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 211 ha; 7 % au trecut de 1.000 ha. La 11 din 29 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 8,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 23 iulie 2016 – 23 iulie 2016. 20 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu ICNF: 154 ha oficiale față de 208 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.