Sari la conținut
worldfires
CG · Republica Congo · –

Incendiul de la Owando, 10 august 2024 Owando

Stins · ultima detecție 15 aug. 2024, 00:04 UTC

Focul a pornit pe 10 august 2024 în Owando, Republica Congo, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 6 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.050 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 20-lea ca mărime din Cuvette din 2016 (din 26 cu pagină). Al 85-lea din Republica Congo în 2024, din 103.

Puterea măsurată de satelit este mică (29,7 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
1.050ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
6zile
10 aug. 2024 – 15 aug. 2024
Comune afectate
1
districte
A început pe
10 aug.
2024
Focare termice
19
într-un singur focar: 30 MW
Pericol la început
6
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
50MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 10 aug.15 aug.
15 aug. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

10 aug. 2024 · 78 MW · 5 12 aug. 2024 · 114 MW · 7 14 aug. 2024 · 5 MW · 5 15 aug. 2024 · 2 MW · 2
10 aug. 12 aug. 14 aug. 15 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

32°maximă
29km/h · rafală maximă
56%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 16 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,1 mm pe 16 aug..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 4,5 % din suprafața pe care o are București (10 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Owando a început aici
    1.057 ha a ajuns pe 10 aug.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
10 aug. 30,8 °C 64 % 27 km/h 1,3 mm Scăzut 6
11 aug. 29,2 °C 67 % 26 km/h 3,4 mm Foarte scăzut 3
12 aug. 30,7 °C 63 % 27 km/h 1,7 mm Foarte scăzut 4
13 aug. 28,2 °C 69 % 29 km/h 2,0 mm Foarte scăzut 3
14 aug. 30,4 °C 63 % 28 km/h 0,6 mm Scăzut 6
15 aug. 31,9 °C 56 % 26 km/h 3,0 mm Foarte scăzut 3
16 aug. după 31,3 °C 61 % 30 km/h 2,1 mm Foarte scăzut 4

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 6,4 și o umiditate minimă de 64 %; înainte: 16 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 46.

FWI la pornire 6,4
Umiditate minimă 64 %
Zile fără ploaie 16
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Plateaux, ianuarie 2024
1.309 ha 1 zi FWI 7,3 Umiditate min. 64 % la 147 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,6 mm pe 24 ian..

Ce s-a întâmplat cu ei

3 zile
durată mediană
1.368 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
1,9 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 35 din 46)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (1.050 ha față de o mediană de 1.368 ha) și a durat 6 zile, față de 3 zile.

La 11 din 46 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,9 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,1 mmprima ploaie
16 aug.a doua zi după final
29km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 15 aug., iar pe 16 aug. au căzut 2,1 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 35 din 46, cu o mediană de 1,9 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 3 aug. 2024
După · 22 aug. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 10 august 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 50 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 38: de 2,5 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,550 µg/m³
Zile peste prag11 zile
PM1073 µg/m³
Grosime optică1,71
8 aug.11 aug.14 aug.17 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 19Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Congo

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Owando?
GWIS (Copernicus) îl datează între 10 august 2024 și 15 august 2024: 6 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.050 hectare (10,5 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Owando (1.057 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 31,9 °C, o umiditate minimă de 56 % și rafale de 29 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 6, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Congo (geoBoundaries ADM2). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 46. Durata lor mediană a fost de 3 zile, iar suprafața mediană de 1.368 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 11 din 46 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,9 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 19 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Map Library 2007, nombres de Wikidata) (Public Domain). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.