Sari la conținut
worldfires
CG · Republica Congo · –

Incendiul de la Ouésso, 26 ianuarie 2016 Ouésso

Stins · ultima detecție 6 feb. 2016, 12:15 UTC

Focul a pornit pe 26 ianuarie 2016 în Ouésso, Republica Congo, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 12 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 10.900 hectare, împărțit între o singură comună.

Este cel mai mare incendiu din Sangha din 2016 (din 12 cu pagină). Al 2-lea din Republica Congo în 2016, din 98.

Suprafață arsă
10.900ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
12zile
26 ian. 2016 – 6 feb. 2016
Comune afectate
1
districte
A început pe
26 ian.
2016
Focare termice
438
într-un singur focar: 42 MW
Pericol la început
10
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
244MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 26 ian.6 feb.
6 feb. 2016

Cum a evoluat, zi de zi

26 ian. 2016 · 17 MW · 3 27 ian. 2016 · 76 MW · 14 28 ian. 2016 · 277 MW · 28 29 ian. 2016 · 75 MW · 52 30 ian. 2016 · 1.082 MW · 161 31 ian. 2016 · 787 MW · 85 1 feb. 2016 · 162 MW · 35 2 feb. 2016 · 75 MW · 23 3 feb. 2016 · 75 MW · 22 4 feb. 2016 · 53 MW · 14 6 feb. 2016 · 3 MW · 1
26 ian. 30 ian. 4 feb.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

35°maximă
35km/h · rafală maximă
21%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,2 mm pe 16 feb..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 46 % din suprafața pe care o are București (109 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Ouésso a început aici
    10.972 ha a ajuns pe 26 ian.
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
26 ian. 31,1 °C 44 % 24 km/h 0,0 mm Scăzut 10
27 ian. 32,3 °C 39 % 22 km/h 0,0 mm Moderat 17
28 ian. 31,6 °C 26 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 23
29 ian. 31,4 °C 22 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 26
30 ian. 31,6 °C 21 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 30
31 ian. 32,8 °C 22 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 29
1 feb. 32,7 °C 28 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 30
2 feb. 33,9 °C 31 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 30
3 feb. 33,9 °C 38 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 28
4 feb. 34,7 °C 37 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 26
5 feb. 32,2 °C 42 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 27
6 feb. 30,6 °C 62 % 35 km/h 0,3 mm Moderat 20
7 feb. după 31,8 °C 54 % 32 km/h 0,6 mm Moderat 18
8 feb. după 33,5 °C 42 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 21
9 feb. după 30,7 °C 53 % 30 km/h 0,4 mm Moderat 21
10 feb. după 32,7 °C 48 % 28 km/h 0,3 mm Moderat 20
11 feb. după 31,6 °C 52 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 23
12 feb. după 33,1 °C 43 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 23
13 feb. după 31,2 °C 54 % 31 km/h 0,4 mm Ridicat 21
14 feb. după 30,1 °C 60 % 34 km/h 0,0 mm Moderat 19
15 feb. după 32,6 °C 48 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 22
16 feb. după 34,3 °C 44 % 34 km/h 1,2 mm Moderat 18

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 10,0 și o umiditate minimă de 44 %; înainte: ploaie cu o zi înainte. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 15.

FWI la pornire 10,0
Umiditate minimă 44 %
Zile fără ploaie 0
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Épéna, martie 2024
1.313 ha 11 zile FWI 8,1 Umiditate min. 43 % la 139 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,2 mm pe 30 mar..

Ce s-a întâmplat cu ei

4 zile
durată mediană
1.152 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
3,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 14 din 15)

A fost de 9,5 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 12 zile, față de 4 zile.

Niciunul dintre cei 15 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 1 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,2 mmprima ploaie
16 feb.la 10 zile după final
35km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 6 feb., iar pe 16 feb. au căzut 1,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 14 din 15, cu o mediană de 3,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 19 ian. 2016
După · 13 feb. 2016

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 438Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Congo

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Ouésso?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 26 ianuarie 2016 și 6 februarie 2016 (12 zile). Perimetrul îl datează între 26 ianuarie 2016 și 4 februarie 2016.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 10.900 hectare (109,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Ouésso (10.972 ha, 0,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,7 °C, o umiditate minimă de 21 % și rafale de 35 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 30, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Congo (geoBoundaries ADM2). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 15. Durata lor mediană a fost de 4 zile, iar suprafața mediană de 1.152 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Niciunul dintre cei 15 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 1 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Nume: Mayama → Ouésso.
  2. Ultima zi cu foc: 4 februarie 2016 → 6 februarie 2016.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 26 ianuarie 2016 – 4 februarie 2016. 438 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Map Library 2007, nombres de Wikidata) (Public Domain). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.