Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina · –

Incendiul de la Orzhytsia, 20 martie 2022 Оржицький район · Orzhytsia

Stins · ultima detecție 21 mar. 2022, 00:52 UTC

Focul a început pe 20 martie 2022 în comuna Orzhytsia, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 524 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 9-lea ca mărime din Poltava Oblast din 2016 (din 45 cu pagină). Al 86-lea din Ucraina în 2022, din 531.

Suprafață arsă
524ha
perimetru Copernicus
Durată
2zile
20 mar. 2022 – 21 mar. 2022
Comune afectate
1
districte
A început pe
20 mar.
2022
Focare termice
24
într-un singur focar: 130 MW
Pericol la început
3
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
339MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 20 mar.21 mar.
21 mar. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

20 mar. 2022 · 662 MW · 18 21 mar. 2022 · 16 MW · 6
20 mar. 21 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

13°maximă
35km/h · rafală maximă
37%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 8 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,9 mm pe 26 mar..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 2,2 % din suprafața pe care o are București (5,2 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Orzhytsia Оржицький район 22.921 loc. · la 15,8 km de centru a început aici
    522 ha a ajuns pe 20 mar.
    0,5 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale86 %
  • Pădure mixtă14 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
20 mar. 7,5 °C 37 % 26 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
21 mar. 13,4 °C 42 % 35 km/h 0,0 mm Scăzut 6
22 mar. după 13,0 °C 39 % 26 km/h 0,0 mm Scăzut 5
23 mar. după 14,5 °C 36 % 21 km/h 0,0 mm Scăzut 6
24 mar. după 12,8 °C 36 % 38 km/h 0,0 mm Scăzut 7
25 mar. după 12,1 °C 45 % 26 km/h 0,0 mm Scăzut 6
26 mar. după 16,0 °C 32 % 53 km/h 2,9 mm Moderat 14

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 3,3 și o umiditate minimă de 37 %; înainte: 8 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2020: 21.

FWI la pornire 3,3
Umiditate minimă 37 %
Zile fără ploaie 8
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Zolotonosha, martie 2021
307 ha 1 zi FWI 6,1 Umiditate min. 37 % la 51 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 3,3 mm pe 2 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

1 zi
durată mediană
190 ha
suprafață mediană
0 %
au trecut de 1.000 ha
2,3 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 12 din 21)

A fost de 2,8 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 2 zile, față de 1 zi.

Doar 1 din cei 21 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,9 mmprima ploaie
26 mar.la 5 zile după final
35km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 21 mar., iar pe 26 mar. au căzut 2,9 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 12 din 21, cu o mediană de 2,3 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2020.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 13 mar. 2022
După · 28 mar. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 20 martie 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 21 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 15: de 1,0 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,521 µg/m³
Zile peste prag1 zi
PM1026 µg/m³
18 mar.20 mar.22 mar.24 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 24Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Orzhytsia?
Copernicus îl datează între 20 martie 2022 și 21 martie 2022: 2 zile între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 524 hectare (5,2 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Orzhytsia (522 ha, 0,5 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Orzhytsia și s-a oprit la 15,8 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 13,4 °C, o umiditate minimă de 37 % și rafale de 35 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 6, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2020 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 21. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 190 ha; 0 % au trecut de 1.000 ha. Doar 1 din cei 21 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 24 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.