Suprafață arsă
doar satelitPerimetru publicat de EFFIS (Copernicus).
- Sursă
- EFFIS (Copernicus)
- Dată
- perimetru revizuit pe 14 august 2025
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Focul a început pe 14 august 2025 în comuna Orikhiv, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 1.057 hectare, repartizat între o singură comună.
Este al 7-lea ca mărime din Zaporizhzhia Oblast din 2016 (din 490 cu pagină). Al 54-lea din Ucraina în 2025, din 1359.
Puterea măsurată de satelit este mică (13,3 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.
Perimetru publicat de EFFIS (Copernicus).
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
De pe 14 aug. 2025 până pe 15 aug. 2025: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 13 MW.
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Putere radiativă însumată pe 14 august 2025; focare în acea zi: 26.
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 10.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale
Maxima de 29,1 °C și umiditatea minimă de 24 % pe 14 august 2025; rafale de 41 km/h pe 15 august 2025.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Jurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
În fiecare noapte se salvează o captură a ce arată fișa. Dacă ceva se schimbă, apare în listă ca modificare în jurnal.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-08-14 | 26 | 161 | 29,1 | 13,7 | 24 | 15 | 32,8 | 0 | 32,3 | alto | 1 |
| 2025-08-15 | 4 | 27 | 27,2 | 14,5 | 27 | 18,7 | 40,7 | 0 | 35,9 | alto | 1 |
| 2025-08-16 | 0 | 0 | 28,9 | 13,5 | 24 | 12,7 | 26,3 | 0 | 31,5 | alto | 0 |
| 2025-08-17 | 0 | 0 | 31,5 | 14,4 | 24 | 11,1 | 24,8 | 0 | 31,6 | alto | 0 |
| 2025-08-18 | 0 | 0 | 31 | 15,6 | 26 | 22,6 | 45,4 | 0,1 | 42,2 | muy_alto | 0 |
| 2025-08-19 | 0 | 0 | 25,8 | 13,7 | 29 | 14,6 | 29,5 | 0 | 34,1 | alto | 0 |
| 2025-08-20 | 0 | 0 | 29,5 | 12,8 | 25 | 10,3 | 19,4 | 0 | 31 | alto | 0 |
| 2025-08-21 | 0 | 0 | 30,4 | 14,3 | 26 | 10,1 | 26,6 | 0 | 31,3 | alto | 0 |
| 2025-08-22 | 0 | 0 | 31 | 15,9 | 30 | 20,2 | 41 | 0 | 40,4 | muy_alto | 0 |
| 2025-08-23 | 0 | 0 | 26,2 | 16,4 | 48 | 20,3 | 46,8 | 1,7 | 15,4 | moderado | 0 |
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 10 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,7 mm pe 23 aug..
42 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 88 ha în 2023, 360 ha în 2024.
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Kiev — geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 14 aug. | 29,1 °C | 24 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ridicat 32 |
| 15 aug. | 27,2 °C | 27 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ridicat 36 |
| 16 aug. după | 28,9 °C | 24 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ridicat 32 |
| 17 aug. după | 31,5 °C | 24 % | 25 km/h | 0,0 mm | Ridicat 32 |
| 18 aug. după | 31,0 °C | 26 % | 45 km/h | 0,1 mm | Foarte ridicat 42 |
| 19 aug. după | 25,8 °C | 29 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ridicat 34 |
| 20 aug. după | 29,5 °C | 25 % | 19 km/h | 0,0 mm | Ridicat 31 |
| 21 aug. după | 30,4 °C | 26 % | 27 km/h | 0,0 mm | Ridicat 31 |
| 22 aug. după | 31,0 °C | 30 % | 41 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 40 |
| 23 aug. după | 26,2 °C | 48 % | 47 km/h | 1,7 mm | Moderat 15 |
A pornit cu un FWI de 32,3 și o umiditate minimă de 24 %; înainte: 10 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2020: 45.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 14,1 mm pe 8 oct..
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 13,6 mm pe 8 oct..
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
A fost de 5,2 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 2 zile, față de 3 zile.
Doar 1 din cei 45 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 14 din 45 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,4 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
A fost considerat încheiat pe 15 aug., iar pe 23 aug. au căzut 1,7 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 31 din 45, cu o mediană de 2,4 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Pe 12 august 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 18 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale
Verificare din satelit
Nicio modificare din 24 octombrie 2026.
RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.