Sari la conținut
worldfires
HR · Croația ·

Incendiul de la Općina Plaški, martie 2022 Općina Plaški

Stins · ultima detecție 23 mar. 2022, 11:42 UTC

Focul a început pe 23 martie 2022 în comuna Općina Plaški, Croația, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 116 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 16-lea ca mărime din Karlovac din 2016 (din 19 cu pagină). Al 53-lea din Croația în 2022, din 59.

Puterea măsurată de satelit este mică (7,3 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
116ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
23 mar. 2022 – 23 mar. 2022
Comune afectate
1
comune
A început pe
23 mar.
2022
Focare termice
6
într-un singur focar: 7 MW
Pericol la început
11
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
31MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 23 mar.23 mar.

Cum a evoluat, zi de zi

23 mar. 2022 · 31 MW · 6

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

18°maximă
31km/h · rafală maximă
22%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 15 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,4 mm pe 30 mar..

Zona mai arsese

47 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 52 ha în 2019, 5 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 54 ha care arseseră deja.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Općina Plaški a început aici
    116 ha a ajuns pe 23 mar.
    0,7 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Tufărișuri și tranziție66 %
  • Terenuri agricole28 %
  • Suprafețe artificiale6,0 %
  • Foioase0,9 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 100 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
23 mar. 18,0 °C 22 % 31 km/h 0,0 mm Scăzut 11
24 mar. după 22,0 °C 10 % 16 km/h 0,0 mm Moderat 12
25 mar. după 19,6 °C 24 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 12
26 mar. după 20,2 °C 25 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 13
27 mar. după 20,0 °C 26 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 14
28 mar. după 20,7 °C 27 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 14
29 mar. după 18,4 °C 33 % 42 km/h 0,0 mm Moderat 19
30 mar. după 13,9 °C 58 % 41 km/h 2,4 mm Moderat 14

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 11,2 și o umiditate minimă de 22 %; înainte: 15 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 19.

FWI la pornire 11,2
Umiditate minimă 22 %
Zile fără ploaie 15
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Općina Krnjak, aprilie 2020
421 ha 4 zile FWI 14,5 Umiditate min. 22 % la 34 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,0 mm pe 20 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

3 zile
durată mediană
199 ha
suprafață mediană
16 %
au trecut de 1.000 ha
8,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 18 din 19)

A rămas sub gemenii săi: 116 ha față de o mediană de 199 ha. A durat 1 zi, față de 3 zile.

La 1 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 8,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,4 mmprima ploaie
30 mar.la 7 zile după final
31km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 23 mar., iar pe 30 mar. au căzut 2,4 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 18 din 19, cu o mediană de 8,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 16 mar. 2022
După · 30 mar. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 25 martie 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 30 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 23: de 1,5 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,530 µg/m³
Zile peste prag4 zile
PM1045 µg/m³
21 mar.23 mar.25 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 6Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Croația

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Općina Plaški?
Copernicus îl datează între 23 martie 2022 și 23 martie 2022: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 116 hectare (1,2 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Općina Plaški (116 ha, 0,7 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 18,0 °C, o umiditate minimă de 22 % și rafale de 31 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 11, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Croația (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 19. Durata lor mediană a fost de 3 zile, iar suprafața mediană de 199 ha; 16 % au trecut de 1.000 ha. La 1 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 8,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · 193 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112 · 193.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 6 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.