Sari la conținut
worldfires
ER · Eritreea · –

Incendiul de la Omhajer, 1 martie 2020 Omhajer

Stins · ultima detecție 3 mar. 2020, 23:27 UTC

Focul a pornit pe 1 martie 2020 în Omhajer, Eritreea, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 3 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.786 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 2-lea ca mărime din Gash-Barka din 2016 (din 35 cu pagină). Cel mai mare din Eritreea în 2020, din 13.

Suprafață arsă
5.786ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
3zile
1 mar. 2020 – 3 mar. 2020
Comune afectate
1
subzone
A început pe
1 mar.
2020
Focare termice
152
într-un singur focar: 59 MW
Pericol la început
55
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
377MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 mar.3 mar.
3 mar. 2020

Cum a evoluat, zi de zi

1 mar. 2020 · 321 MW · 59 2 mar. 2020 · 398 MW · 60 3 mar. 2020 · 413 MW · 33
1 mar. 2 mar. 3 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
38km/h · rafală maximă
8%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

25 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.475 ha în 2019.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 25 % din suprafața pe care o are București (58 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Omhajer a început aici
    5.816 ha a ajuns pe 1 mar.
    1,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,41 ha
Locuitori≈ 100

În perimetru se aflau aproximativ 0,41 ha construite și locuiau aproximativ 100 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 mar. 34,5 °C 12 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 55
2 mar. 35,0 °C 14 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 55
3 mar. 36,0 °C 8 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 59
4 mar. după 35,4 °C 8 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 57
5 mar. după 36,2 °C 5 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 60
6 mar. după 36,3 °C 7 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 65
7 mar. după 37,3 °C 7 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 64
8 mar. după 37,2 °C 7 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 64
9 mar. după 36,3 °C 6 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 60
10 mar. după 36,7 °C 7 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 59
11 mar. după 37,9 °C 6 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 58
12 mar. după 37,6 °C 7 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 61
13 mar. după 33,4 °C 9 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 64

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 54,9 și o umiditate minimă de 12 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 25.

FWI la pornire 54,9
Umiditate minimă 12 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Omhajer, ianuarie 2022
1.120 ha 2 zile FWI 52,8 Umiditate min. 12 % la 5 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

3 zile
durată mediană
1.892 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
1,3 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 1 din 25)

A fost de 3,1 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 3 zile, față de 3 zile.

Doar 1 din cei 25 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 24 din 25 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,3 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
38km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 3 mar. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 1 din 25, cu o mediană de 1,3 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 23 feb. 2020
După · 10 mar. 2020

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 152Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Eritreea

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Omhajer?
GWIS (Copernicus) îl datează între 1 martie 2020 și 3 martie 2020: 3 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.786 hectare (57,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Omhajer (5.816 ha, 1,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,0 °C, o umiditate minimă de 8 % și rafale de 38 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 59, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Eritreea (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 25. Durata lor mediană a fost de 3 zile, iar suprafața mediană de 1.892 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 1 din cei 25 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 24 din 25 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,3 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 152 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.