Incendiul de la Obi, ianuarie 2026
Obi, Oju, Oturkpo
Stins · ultima detecție 16 ian. 2026, 12:22 UTC
Focul a pornit pe 3 ianuarie 2026 în Obi, Nigeria, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 14 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 4.509 hectare, împărțit între 3 comune.
Al 76-lea din Nigeria în 2026, din 319.
Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
4.509ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
3 ian. 2026 – 16 ian. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
14zile
De pe 3 ian. 2026 până pe 16 ian. 2026: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 16 ian. 2026, 12:22 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
3 ian. 2026
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
3 ian. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Cea mai grea zi
doar satelit
390MW
Putere radiativă însumată pe 5 ianuarie 2026; focare în acea zi: 39.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
5 ian. 2026
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
40,1FWI · foarte ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 31.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
40,0°C · 17 % UR
Maxima de 40,0 °C și umiditatea minimă de 17 % pe 9 ianuarie 2026; rafale de 34 km/h pe 5 ianuarie 2026.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 1.000persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 6,2 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei obi-benue-2026-01.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2026-01-03
3
19
37,6
25,8
30
16,3
33,1
0
40,1
muy_alto
1
2026-01-04
2
5
39
26,7
24
12,4
25,2
0
39,7
muy_alto
1
2026-01-05
39
390
38,2
25,6
21
13,2
33,5
0
42,4
muy_alto
1
2026-01-06
6
31
38,3
22,7
20
12
22
0
42,2
muy_alto
1
2026-01-07
1
3
36,8
25,7
36
14,8
29,9
0
39,2
muy_alto
1
2026-01-08
0
0
36,7
26,3
34
14,2
29,5
0
38,9
muy_alto
1
2026-01-09
5
17
40
25,4
17
13,6
27,4
0
47,4
muy_alto
1
2026-01-10
16
128
38
25,2
16
11
24,1
0
44,9
muy_alto
1
2026-01-11
2
4
36,6
23
18
9,1
26,6
0
43,2
muy_alto
1
2026-01-12
10
56
36
23
25
9,1
20,9
0
40,9
muy_alto
1
2026-01-13
16
78
37,2
23,1
18
10,3
23,4
0
42,3
muy_alto
1
2026-01-14
23
96
35,8
22,6
22
9,3
26,3
0
41,5
muy_alto
1
2026-01-15
0
0
35,9
23,5
27
8,4
23,4
0
38,8
muy_alto
1
2026-01-16
3
18
36,8
24,6
32
10,6
23,4
0
38,2
muy_alto
1
2026-01-17
0
0
37
25,1
30
12
25,6
0
39,7
muy_alto
0
2026-01-18
0
0
37,3
26,1
34
14,2
29,5
0
40,4
muy_alto
0
2026-01-19
0
0
37,7
26,8
45
13,3
29,9
0,3
33,6
alto
0
2026-01-20
0
0
38,5
27,4
34
15
28,8
1,7
28,8
alto
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
4.509ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
14zile
3 ian. 2026 – 16 ian. 2026
Comune afectate
3
zone de administrație locală
A început pe
3 ian.
2026
Focare termice
126
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
40
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
70MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
3 ian.16 ian.
Vezi evoluția16 ian. 2026
Cum a evoluat, zi de zi
5 ian.10 ian.13 ian.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
40°maximă
34km/h · rafală maximă
16%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 31 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,7 mm pe 20 ian..
Zona mai arsese
49 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 518 ha în 2017, 275 ha în 2018, 95 ha în 2019, 1.176 ha în 2021, 1.169 ha în 2022, 754 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.221 ha care arseseră deja.
Cât de mare este?
A ars echivalentul a 19 % din suprafața pe care o are București (45 km² față de 236 km²).
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
A ars echivalentul a 43 % din suprafața pe care o are Paris (45 km² față de 105 km²).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
A ars echivalentul a 2,8 % din suprafața pe care o are Londra (45 km² față de 1.583 km²).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
A ars echivalentul a 7,5 % din suprafața pe care o are Madrid (45 km² față de 604 km²).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Perimetrul incendiuluiBucurești
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită6,2ha
Locuitori≈ 1.000
În perimetru se aflau aproximativ 6,2 ha construite și locuiau aproximativ 1.000 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
3 ian.
37,6 °C
30 %
33 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
4 ian.
39,0 °C
24 %
25 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
5 ian.
38,2 °C
21 %
34 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
6 ian.
38,3 °C
20 %
22 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
7 ian.
36,8 °C
36 %
30 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
8 ian.
36,7 °C
34 %
30 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
9 ian.
40,0 °C
17 %
27 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
10 ian.
38,0 °C
16 %
24 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
11 ian.
36,6 °C
18 %
27 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
12 ian.
36,0 °C
25 %
21 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 41
13 ian.
37,2 °C
18 %
23 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
14 ian.
35,8 °C
22 %
26 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
15 ian.
35,9 °C
27 %
23 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
16 ian.
36,8 °C
32 %
23 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 38
17 ian. după
37,0 °C
30 %
26 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
18 ian. după
37,3 °C
34 %
30 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
19 ian. după
37,7 °C
45 %
30 km/h
0,3 mm
Ridicat 34
20 ian. după
38,5 °C
34 %
29 km/h
1,7 mm
Ridicat 29
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 27 dec. 2025
După · 23 ian. 2026
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 11 ianuarie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 148 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 100: de 6,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,5148µg/m³
Zile peste prag19zile
PM10265µg/m³
Grosime optică0,98
OMS 15
1 ian.5 ian.9 ian.13 ian.17 ian.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
GWIS (Copernicus) îl datează între 3 ianuarie 2026 și 16 ianuarie 2026: 14 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 4.509 hectare (45,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Obi (2.770 ha, 5,4 %); Oju (1.716 ha, 1,5 %); Oturkpo (78 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 40,0 °C, o umiditate minimă de 16 % și rafale de 34 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 47, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Nigeria (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.