Sari la conținut
worldfires
SL · Sierra Leone · –

Incendiul de la Nieni, 4 martie 2019 Nieni

Stins · ultima detecție 19 mar. 2019, 13:38 UTC

Focul a pornit pe 4 martie 2019 în Nieni, Sierra Leone, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 16 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.571 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 314-lea ca mărime din Northern din 2016 (din 937 cu pagină). Al 57-lea din Sierra Leone în 2019, din 180.

Suprafață arsă
1.571ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
16zile
4 mar. 2019 – 19 mar. 2019
Comune afectate
1
căpetenii
A început pe
4 mar.
2019
Focare termice
71
într-un singur focar: 50 MW
Pericol la început
50
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
73MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 4 mar.19 mar.
19 mar. 2019

Cum a evoluat, zi de zi

4 mar. 2019 · 1 MW · 1 7 mar. 2019 · 27 MW · 1 10 mar. 2019 · 9 MW · 1 11 mar. 2019 · 6 MW · 2 12 mar. 2019 · 387 MW · 30 13 mar. 2019 · 187 MW · 7 14 mar. 2019 · 21 MW · 6 15 mar. 2019 · 50 MW · 14 16 mar. 2019 · 17 MW · 7 19 mar. 2019 · 26 MW · 2
4 mar. 10 mar. 12 mar. 14 mar. 16 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

39°maximă
39km/h · rafală maximă
9%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început. După incendiu a venit ploaia: 6,8 mm pe 21 mar..

Zona mai arsese

79 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 429 ha în 2016, 1.089 ha în 2017. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.236 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 6,7 % din suprafața pe care o are București (16 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Nieni a început aici
    1.582 ha a ajuns pe 4 mar.
    0,7 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită1,2 ha
Locuitori≈ 350

În perimetru se aflau aproximativ 1,2 ha construite și locuiau aproximativ 350 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 13 % din suprafața din Sierra Leone 60 de zile fără ploaie: 15 % din suprafața din Sierra Leone

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
4 mar. 37,3 °C 9 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
5 mar. 37,0 °C 17 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
6 mar. 38,5 °C 13 % 21 km/h 0,0 mm Extrem 50
7 mar. 38,2 °C 18 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 58
8 mar. 37,6 °C 16 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 56
9 mar. 37,2 °C 14 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 53
10 mar. 36,2 °C 25 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
11 mar. 36,0 °C 34 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 36
12 mar. 37,0 °C 26 % 26 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 38
13 mar. 38,3 °C 19 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
14 mar. 37,9 °C 17 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
15 mar. 38,3 °C 18 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 51
16 mar. 38,8 °C 16 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 51
17 mar. 38,8 °C 17 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 52
18 mar. 38,6 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 51
19 mar. 38,3 °C 22 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 52
20 mar. după 36,2 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
21 mar. după 37,3 °C 34 % 29 km/h 6,8 mm Moderat 12

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 49,8 și o umiditate minimă de 9 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 22.

FWI la pornire 49,8
Umiditate minimă 9 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Sandor, februarie 2022
1.448 ha 3 zile FWI 50,1 Umiditate min. 10 % la 37 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

6 zile
durată mediană
1.709 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
4,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 3 din 22)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (1.571 ha față de o mediană de 1.709 ha) și a durat 16 zile, față de 6 zile.

La 19 din 22 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

6,8 mmprima ploaie
21 mar.la 2 zile după final
39km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 19 mar., iar pe 21 mar. au căzut 6,8 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 3 din 22, cu o mediană de 4,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 25 feb. 2019
După · 26 mar. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 71Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Sierra Leone

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Nieni?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 4 martie 2019 și 19 martie 2019 (16 zile). Perimetrul îl datează între 11 martie 2019 și 16 martie 2019.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.571 hectare (15,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Nieni (1.582 ha, 0,7 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,8 °C, o umiditate minimă de 9 % și rafale de 39 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 58, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Sierra Leone (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 22. Durata lor mediană a fost de 6 zile, iar suprafața mediană de 1.709 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 19 din 22 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 16 martie 2019 → 19 martie 2019.
  2. Data de început: 11 martie 2019 → 4 martie 2019.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 11 martie 2019 – 16 martie 2019. 71 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.