Incendiul de la Ngabé, august 2025 Ngabé, Djambala
Focul a pornit pe 8 august 2025 în Ngabé, Republica Congo, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 44 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.828 hectare, împărțit între 2 comune.
Este al 7-lea ca mărime din Pool din 2016 (din 332 cu pagină). Cel mai mare din Republica Congo în 2025, din 88.
Compară cu…
- Suprafață arsă
- 5.828ha
- perimetru GWIS (Copernicus)
- Durată
- 44de zile
- 8 aug. 2025 – 20 sept. 2025
- Comune afectate
- 2
- districte
- A început pe
- 8 aug.
- 2025
- Focare termice
- 335
- într-un singur focar: 100 MW
- Pericol la început
- 18
- Moderat · indice FWI
- Putere medie zilnică
- 77MW
- puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
Cum a evoluat, zi de zi
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 19 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 8,9 mm pe 21 sept..
Zona mai arsese
56 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 415 ha în 2021, 1.120 ha în 2023, 2.619 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 3.278 ha care arseseră deja.
- 2.390 ha Incendiul de la Ngabé, august 2024 2.954 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 1.120 ha Incendiul de la Ngabé, august 2023 1.107 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 415 ha Incendiul de la Ngabé, august 2021 1.056 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 212 ha Incendiul de la Ngabé, august 2024 2.250 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
Cât de mare este?
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
-
Ngabé a început aici5.826 ha a ajuns pe 8 aug.0,8 %
-
39 ha a ajuns pe 1 sept.0,0 %
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Vremea zi de zi
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 8 aug. | 30,4 °C | 49 % | 30 km/h | 0,0 mm | Moderat 18 |
| 9 aug. | 29,2 °C | 52 % | 31 km/h | 0,0 mm | Moderat 18 |
| 10 aug. | 31,5 °C | 47 % | 29 km/h | 0,1 mm | Moderat 18 |
| 11 aug. | 30,5 °C | 48 % | 29 km/h | 0,0 mm | Moderat 19 |
| 12 aug. | 28,0 °C | 57 % | 30 km/h | 0,0 mm | Moderat 18 |
| 13 aug. | 28,7 °C | 56 % | 30 km/h | 0,0 mm | Moderat 18 |
| 14 aug. | 27,8 °C | 56 % | 37 km/h | 0,2 mm | Moderat 20 |
| 15 aug. | 29,5 °C | 49 % | 32 km/h | 0,1 mm | Moderat 19 |
| 16 aug. | 30,2 °C | 44 % | 35 km/h | 0,0 mm | Moderat 21 |
| 17 aug. | 32,1 °C | 37 % | 27 km/h | 0,0 mm | Ridicat 24 |
| 18 aug. | 30,2 °C | 47 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ridicat 23 |
| 19 aug. | 31,3 °C | 44 % | 24 km/h | 0,0 mm | Ridicat 22 |
| 20 aug. | 28,7 °C | 56 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ridicat 22 |
| 21 aug. | 28,8 °C | 54 % | 38 km/h | 0,2 mm | Ridicat 23 |
| 22 aug. | 29,3 °C | 50 % | 34 km/h | 0,1 mm | Ridicat 22 |
| 23 aug. | 29,1 °C | 50 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ridicat 24 |
| 24 aug. | 29,6 °C | 49 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ridicat 22 |
| 25 aug. | 32,3 °C | 44 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ridicat 23 |
| 26 aug. | 32,0 °C | 46 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ridicat 23 |
| 27 aug. | 32,9 °C | 44 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ridicat 24 |
| 28 aug. | 31,7 °C | 49 % | 27 km/h | 0,6 mm | Moderat 20 |
| 29 aug. | 32,4 °C | 48 % | 32 km/h | 0,2 mm | Ridicat 22 |
| 30 aug. | 31,1 °C | 45 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ridicat 24 |
| 31 aug. | 30,1 °C | 54 % | 25 km/h | 1,6 mm | Scăzut 10 |
| 1 sept. | 32,5 °C | 45 % | 24 km/h | 0,0 mm | Moderat 18 |
| 2 sept. | 31,8 °C | 49 % | 32 km/h | 0,4 mm | Ridicat 22 |
| 3 sept. | 31,1 °C | 45 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ridicat 26 |
| 4 sept. | 30,7 °C | 49 % | 28 km/h | 1,4 mm | Moderat 14 |
| 5 sept. | 33,1 °C | 44 % | 28 km/h | 0,8 mm | Moderat 18 |
| 6 sept. | 30,1 °C | 58 % | 34 km/h | 0,4 mm | Moderat 20 |
| 7 sept. | 32,7 °C | 49 % | 34 km/h | 0,1 mm | Ridicat 22 |
| 8 sept. | 31,4 °C | 50 % | 29 km/h | 0,0 mm | Moderat 21 |
| 9 sept. | 31,4 °C | 48 % | 26 km/h | 0,0 mm | Moderat 21 |
| 10 sept. | 31,9 °C | 49 % | 26 km/h | 3,8 mm | Scăzut 6 |
| 11 sept. | 31,7 °C | 51 % | 29 km/h | 6,2 mm | Foarte scăzut 4 |
| 12 sept. | 31,1 °C | 55 % | 29 km/h | 1,3 mm | Scăzut 6 |
| 13 sept. | 31,8 °C | 50 % | 32 km/h | 0,6 mm | Moderat 14 |
| 14 sept. | 31,4 °C | 50 % | 22 km/h | 1,9 mm | Scăzut 7 |
| 15 sept. | 32,9 °C | 46 % | 23 km/h | 2,4 mm | Scăzut 6 |
| 16 sept. | 32,6 °C | 46 % | 32 km/h | 6,2 mm | Foarte scăzut 3 |
| 17 sept. | 31,3 °C | 49 % | 25 km/h | 0,5 mm | Scăzut 8 |
| 18 sept. | 33,5 °C | 43 % | 26 km/h | 0,5 mm | Moderat 14 |
| 19 sept. | 33,0 °C | 46 % | 28 km/h | 0,0 mm | Moderat 15 |
| 20 sept. | 30,7 °C | 53 % | 32 km/h | 8,5 mm | Foarte scăzut 2 |
| 21 sept. după | 25,5 °C | 75 % | 27 km/h | 8,9 mm | Foarte scăzut 0 |
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · CopernicusPe 12 septembrie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 111 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 74: de 4,9 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor · 335Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Alte incendii din zonă
Întrebări frecvente
- Cât a durat incendiul de la Ngabé?
- Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 8 august 2025 și 20 septembrie 2025 (44 de zile). Perimetrul îl datează între 15 august 2025 și 20 septembrie 2025.
- Ce suprafață a ars?
- Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.828 hectare (58,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
- Ce comune au ars?
- Focul a intrat în 2 comune: Ngabé (5.826 ha, 0,8 %); Djambala (39 ha, 0,0 %).
- Cum a fost vremea?
- În timpul incendiului s-au atins 33,5 °C, o umiditate minimă de 37 % și rafale de 42 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 26, clasa Ridicat.
- De unde vin aceste date?
- Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Congo (geoBoundaries ADM2). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Verificare din satelit
Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
- Data de început: 15 august 2025 → 8 august 2025.
Ceva nu se potrivește în această fișă?
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Semnalează o eroare
De unde știm asta
- Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 3 poligoane grupate în această fișă.
- Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 15 august 2025 – 20 septembrie 2025. 335 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
- Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
- Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
De unde vin aceste date
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Map Library 2007, nombres de Wikidata) (Public Domain). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.