Sari la conținut
worldfires
DZ · Algeria · →

Incendiul de la Nechmaya, 8 iulie 2026 نشامية · Nechmaya, Guelaat Bou Sbaa, Djebala Khemissi

Stins · ultima detecție 20 iul. 2026, 01:45 UTC

Focul a început pe 8 iulie 2026 în comuna Nechmaya, Algeria, iar sateliții au detectat foc timp de 16 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 906 hectare, repartizat între 4 comune.

Este al 12-lea ca mărime din Annaba din 2016 (din 50 cu pagină). Al 61-lea din Algeria în 2026, din 197.

Compară cu…
Suprafață arsă
906ha
perimetru Copernicus
Durată
≈ 16zile
8 iul. 2026 – 23 iul. 2026
Comune afectate
4
comune
A început pe
8 iul.
2026
Focare termice
59
într-un singur focar: 298 MW
Pericol la început
5
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
1,3GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 8 iul.23 iul.
20 iul. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

9 iul. 2026 · 48 MW · 7 10 iul. 2026 · 270 MW · 10 19 iul. 2026 · 4.819 MW · 40 20 iul. 2026 · 31 MW · 2
9 iul. 10 iul. 19 iul. 20 iul.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

39°maximă
24km/h · rafală maximă
9%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început.

Zona mai arsese

10 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 84 ha în 2017, 15 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 94 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 3,8 % din suprafața pe care o are București (9,1 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Nechmaya نشامية 9.964 loc. · la 2,9 km de centru a început aici
    465 ha a ajuns pe 9 iul.
    3,7 %
  2. Guelaat Bou Sbaa قلعة بوصبع 5.635 loc. · la 3,2 km de centru
    296 ha a ajuns pe 9 iul.
    8,1 %
  3. Djebala Khemissi جبالة لخميسي 4.487 loc. · la 7,9 km de centru
    128 ha a ajuns pe 9 iul.
    1,9 %
  4. 19 ha
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Pădure mixtă52 %
  • Alte terenuri naturale42 %
  • Terenuri agricole5,5 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,17 ha
Locuitori< 20

În perimetru se aflau aproximativ 0,17 ha construite, dar aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
8 iul. 24,6 °C 29 % 6 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
9 iul. 38,7 °C 9 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 24
10 iul. 41,2 °C 8 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 34
11 iul. 43,2 °C 8 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 38
12 iul. 44,8 °C 7 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 52
13 iul. 44,0 °C 7 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 53
14 iul. 45,0 °C 7 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 56
15 iul. 46,0 °C 7 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 64
16 iul. 46,5 °C 6 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 60
17 iul. 47,0 °C 5 % 36 km/h 0,0 mm Foarte extrem 81
18 iul. 46,0 °C 6 % 25 km/h 0,0 mm Extrem 67
19 iul. 46,0 °C 6 % 23 km/h 0,0 mm Extrem 66

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 1 iul. 2026
După · 30 iul. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 12 iulie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 30 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 19: de 1,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,530 µg/m³
Zile peste prag1 zi
PM1076 µg/m³
Grosime optică0,45
6789101112
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 59Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Algeria ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Nechmaya?
Perimetrul oficial dă doar data de început (8 iulie 2026). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 23 iulie 2026 (16 zile de la 8 iulie 2026), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 906 hectare (9,1 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 4 comune: Nechmaya (465 ha, 3,7 %); Guelaat Bou Sbaa (296 ha, 8,1 %); Djebala Khemissi (128 ha, 1,9 %); Belkheir (19 ha, 0,2 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Nechmaya și s-a oprit la 2,9 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,7 °C, o umiditate minimă de 9 % și rafale de 24 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 24, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Algeria (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 14 · 1021 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 9 iulie 2026 → 23 iulie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 14 · 1021.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare; 2 poligoane grupate în această fișă.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. 59 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.