Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina · –

Incendiul de la Narodychi, 3 aprilie 2020 Народицький район · Poliske, Narodychi, Ivankiv

Stins · ultima detecție 21 apr. 2020, 10:46 UTC

Focul a început pe 3 aprilie 2020 în comuna Narodychi, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 18 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 45.987 hectare, repartizat între 5 comune.

Este cel mai mare incendiu din Kyiv Oblast din 2016 (din 128 cu pagină). Cel mai mare din Ucraina în 2020, din 132.

Suprafață arsă
45.987ha
perimetru Copernicus
Durată
18zile
3 apr. 2020 – 20 apr. 2020
Comune afectate
5
districte
A început pe
3 apr.
2020
Focare termice
2.471
într-un singur focar: 275 MW
Pericol la început
14
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
2,5GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 3 apr.20 apr.
21 apr. 2020

Cum a evoluat, zi de zi

3 apr. 2020 · 824 MW · 158 4 apr. 2020 · 3.972 MW · 219 5 apr. 2020 · 648 MW · 81 6 apr. 2020 · 566 MW · 47 7 apr. 2020 · 2.028 MW · 88 8 apr. 2020 · 8.996 MW · 348 9 apr. 2020 · 2.834 MW · 90 10 apr. 2020 · 6.661 MW · 220 11 apr. 2020 · 903 MW · 76 12 apr. 2020 · 5.829 MW · 133 13 apr. 2020 · 3.531 MW · 293 16 apr. 2020 · 475 MW · 96 17 apr. 2020 · 2.543 MW · 320 18 apr. 2020 · 1.786 MW · 241 19 apr. 2020 · 84 MW · 41 20 apr. 2020 · 16 MW · 9 21 apr. 2020 · 28 MW · 11
3 apr. 8 apr. 11 apr. 17 apr. 21 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

23°maximă
82km/h · rafală maximă
6%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 11 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,6 mm pe 25 apr..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

10 km
A ars o suprafață de 2,0 ori mai mare decât cea pe care o are București (460 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Poliske Поліський район 5.622 loc. · focul a ajuns în centru
    25.192 ha a ajuns pe 4 apr.
    15 %
  2. Narodychi Народицький район 9.501 loc. · la 1,9 km de centru a început aici
    18.424 ha a ajuns pe 3 apr.
    17 %
  3. Ivankiv Іванківський район 29.441 loc. · la 25,1 km de centru
    2.142 ha a ajuns pe 18 apr.
    0,6 %
  4. Ovruch Овруцький район 55.608 loc. · la 28,4 km de centru
    253 ha a ajuns pe 3 apr.
    0,1 %
  5. Korosten Коростенський район 26.183 loc. · la 49,1 km de centru
    1 ha a ajuns pe 3 apr.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Pădure mixtă37 %
  • Conifere28 %
  • Alte terenuri naturale16 %
  • Terenuri agricole15 %
  • Foioase4,4 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită7,3 ha
Locuitori≈ 400

În perimetru se aflau aproximativ 7,3 ha construite și locuiau aproximativ 400 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Vânt puternic: 20 % din suprafața din Ucraina

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
3 apr. 15,3 °C 18 % 50 km/h 0,0 mm Moderat 14
4 apr. 11,3 °C 17 % 52 km/h 0,0 mm Moderat 14
5 apr. 11,9 °C 20 % 41 km/h 0,0 mm Moderat 14
6 apr. 15,4 °C 20 % 27 km/h 0,0 mm Scăzut 11
7 apr. 19,5 °C 6 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 18
8 apr. 18,9 °C 23 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 21
9 apr. 22,0 °C 13 % 34 km/h 0,0 mm Moderat 19
10 apr. 11,8 °C 23 % 53 km/h 0,5 mm Ridicat 24
11 apr. 12,4 °C 17 % 53 km/h 0,0 mm Ridicat 24
12 apr. 13,9 °C 7 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 19
13 apr. 23,4 °C 16 % 59 km/h 0,6 mm Ridicat 30
14 apr. 11,5 °C 34 % 42 km/h 2,2 mm Foarte scăzut 4
15 apr. 7,3 °C 37 % 59 km/h 1,0 mm Scăzut 8
16 apr. 17,6 °C 26 % 82 km/h 0,0 mm Ridicat 25
17 apr. 12,1 °C 21 % 58 km/h 0,3 mm Ridicat 22
18 apr. 10,4 °C 25 % 44 km/h 0,0 mm Moderat 18
19 apr. 11,7 °C 26 % 48 km/h 0,1 mm Moderat 18
20 apr. 9,3 °C 34 % 45 km/h 0,0 mm Moderat 18
21 apr. după 10,5 °C 31 % 42 km/h 0,1 mm Moderat 18
22 apr. după 16,6 °C 20 % 47 km/h 0,0 mm Ridicat 22
23 apr. după 18,9 °C 18 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 24
24 apr. după 19,9 °C 18 % 56 km/h 0,0 mm Ridicat 30
25 apr. după 19,8 °C 26 % 37 km/h 1,6 mm Scăzut 10

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 14,0 și o umiditate minimă de 18 %; înainte: 11 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2020: 3.

FWI la pornire 14,0
Umiditate minimă 18 %
Zile fără ploaie 11
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Pulyny, martie 2025
118 ha 2 zile FWI 7,9 Umiditate min. 16 % la 86 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 3,9 mm pe 12 mar..

Ce s-a întâmplat cu ei

Incendii din zonă pornite pe o vreme asemănătoare: 3. Sub 15 nu dăm cifre: ar fi mai mult zgomot decât semnal.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,6 mmprima ploaie
25 apr.la 5 zile după final
82km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 20 apr., iar pe 25 apr. au căzut 1,6 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2020.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 27 mar. 2020
După · 27 apr. 2020

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 2.471Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Narodychi?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 3 aprilie 2020 și 20 aprilie 2020 (18 zile). Perimetrul îl datează între 3 aprilie 2020 și 13 aprilie 2020.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 45.987 hectare (459,9 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 5 comune: Poliske (25.192 ha, 15 %); Narodychi (18.424 ha, 17 %); Ivankiv (2.142 ha, 0,6 %); Ovruch (253 ha, 0,1 %); Korosten (1 ha, 0,0 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a ajuns în centrul zonei Poliske: punctul care îl marchează s-a aflat în suprafața arsă sau la mai puțin de 500 de metri de ea. Asta nu înseamnă că au ars case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 23,4 °C, o umiditate minimă de 6 % și rafale de 82 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 30, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 13 aprilie 2020 → 20 aprilie 2020.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare; 3 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 3 aprilie 2020 – 13 aprilie 2020. 2.471 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.