Sari la conținut
worldfires
RO · România · –

Incendiul de la Murighiol, 25 martie 2020 Murighiol

Stins · ultima detecție 25 mar. 2020, 23:06 UTC

Focul a început pe 25 martie 2020 în comuna Murighiol, România, iar sateliții au detectat foc timp de 5 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 152 hectare, repartizat între o singură comună.

Această fișă corespunde unui incendiu de stuf în Delta Dunării, nu unui incendiu de pădure. În deltă ard în fiecare an mii de hectare de stuf, mai ales între ianuarie și aprilie, iar multe dintre aceste arderi sunt intenționate. De aceea nu intră în clasamentele incendiilor.

Puterea măsurată de satelit este mică (3,0 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
152ha
perimetru Copernicus
Durată
5zile
25 mar. 2020 – 29 mar. 2020
Comune afectate
1
comune
A început pe
25 mar.
2020
Focare termice
2
într-un singur focar: 3 MW
Pericol la început
11
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
6MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 25 mar.29 mar.

Cum a evoluat, zi de zi

25 mar. 2020 · 6 MW · 2

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

18°maximă
51km/h · rafală maximă
32%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început.

Zona mai arsese

1 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1 ha în 2019.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Murighiol 2.959 loc. · la 11,5 km de centru a început aici
    153 ha a ajuns pe 25 mar.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale100 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 100 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Vânt puternic: 5,0 % din suprafața din România

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
25 mar. 6,6 °C 53 % 51 km/h 0,0 mm Scăzut 11
26 mar. 10,5 °C 54 % 50 km/h 0,0 mm Moderat 15
27 mar. 12,9 °C 45 % 47 km/h 0,0 mm Moderat 16
28 mar. 14,7 °C 48 % 27 km/h 0,0 mm Scăzut 9
29 mar. 17,9 °C 32 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 14
30 mar. după 17,0 °C 36 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 16
31 mar. după 7,0 °C 39 % 47 km/h 0,5 mm Moderat 16
1 apr. după 6,5 °C 36 % 43 km/h 0,0 mm Moderat 16
2 apr. după 9,4 °C 39 % 28 km/h 0,0 mm Moderat 12
3 apr. după 11,0 °C 35 % 34 km/h 0,0 mm Moderat 14
4 apr. după 12,1 °C 63 % 29 km/h 0,0 mm Scăzut 9
5 apr. după 13,9 °C 30 % 56 km/h 0,0 mm Ridicat 29
6 apr. după 11,9 °C 31 % 59 km/h 0,0 mm Ridicat 30
7 apr. după 14,9 °C 29 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 24
8 apr. după 14,8 °C 41 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 18

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 10,9 și o umiditate minimă de 53 %; înainte: 1 zi fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2019: 15.

FWI la pornire 10,9
Umiditate minimă 53 %
Zile fără ploaie 1
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Izmali, aprilie 2022
449 ha 1 zi FWI 14,7 Umiditate min. 54 % la 47 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 4,6 mm pe 29 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
307 ha
suprafață mediană
13 %
au trecut de 1.000 ha
2,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 10 din 15)

A rămas sub gemenii săi: 152 ha față de o mediană de 307 ha. A durat 5 zile, față de 2 zile.

La 5 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
51km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 29 mar. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 10 din 15, cu o mediană de 2,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2019.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 18 mar. 2020
După · 5 apr. 2020

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 27 martie 2020 aerul de lângă foc a ajuns la 61 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 45: de 3,0 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,561 µg/m³
Zile peste prag4 zile
PM1094 µg/m³
23 mar.25 mar.27 mar.29 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 2Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din România

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Murighiol?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 25 martie 2020 și 29 martie 2020 (5 zile). Perimetrul îl datează între 25 martie 2020 și 26 martie 2020.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 152 hectare (1,5 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Murighiol (153 ha, 0,2 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Murighiol și s-a oprit la 11,5 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 17,9 °C, o umiditate minimă de 32 % și rafale de 51 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 16, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale România (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2019 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 15. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 307 ha; 13 % au trecut de 1.000 ha. La 5 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 25 martie 2020 – 26 martie 2020. 2 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
  • Probabil o ardere de vegetație: nu intră în totaluri.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.