Sari la conținut
worldfires
BR · Brazilia · →

Incendiul de la Mucajaí, 2 martie 2019 Mucajaí, Alto Alegre

Stins · ultima detecție 29 mar. 2019, 06:10 UTC

Focul a pornit pe 2 martie 2019 în Mucajaí, Brazilia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 27 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 12.881 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 15-lea ca mărime din Roraima din 2016 (din 122 cu pagină). Al 114-lea din Brazilia în 2019, din 974.

Compară cu…
Suprafață arsă
12.881ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
27de zile
2 mar. 2019 – 28 mar. 2019
Comune afectate
2
comune
A început pe
2 mar.
2019
Focare termice
955
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
37
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
246MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 2 mar.28 mar.
29 mar. 2019

Cum a evoluat, zi de zi

2 mar. 2019 · 13 MW · 1 3 mar. 2019 · 6 MW · 1 4 mar. 2019 · 18 MW · 4 5 mar. 2019 · 295 MW · 24 6 mar. 2019 · 372 MW · 23 7 mar. 2019 · 421 MW · 59 8 mar. 2019 · 850 MW · 44 9 mar. 2019 · 379 MW · 98 10 mar. 2019 · 182 MW · 85 11 mar. 2019 · 227 MW · 57 14 mar. 2019 · 909 MW · 46 15 mar. 2019 · 91 MW · 55 16 mar. 2019 · 100 MW · 13 17 mar. 2019 · 68 MW · 9 18 mar. 2019 · 248 MW · 18 19 mar. 2019 · 693 MW · 61 20 mar. 2019 · 297 MW · 100 21 mar. 2019 · 182 MW · 66 22 mar. 2019 · 163 MW · 18 23 mar. 2019 · 177 MW · 9 24 mar. 2019 · 156 MW · 24 25 mar. 2019 · 104 MW · 49 26 mar. 2019 · 56 MW · 38 27 mar. 2019 · 154 MW · 29 28 mar. 2019 · 163 MW · 16 29 mar. 2019 · 63 MW · 8
2 mar. 6 mar. 10 mar. 14 mar. 16 mar. 20 mar. 24 mar. 28 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
46km/h · rafală maximă
29%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 43 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 3,3 mm pe 29 mar..

Zona mai arsese

56 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 7.280 ha în 2016, 570 ha în 2018. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 7.227 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 55 % din suprafața pe care o are București (129 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Mucajaí 18.095 loc. a început aici
    12.940 ha
    1,0 %
  2. Alto Alegre 21.096 loc.
    30 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,79 ha
Locuitori≈ 40

În perimetru se aflau aproximativ 0,79 ha construite și locuiau aproximativ 40 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
2 mar. 35,4 °C 34 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 37
3 mar. 35,9 °C 33 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 36
4 mar. 36,4 °C 31 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
5 mar. 35,2 °C 34 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
6 mar. 36,0 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 37
7 mar. 36,6 °C 34 % 44 km/h 0,2 mm Ridicat 38
8 mar. 35,9 °C 37 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
9 mar. 35,4 °C 33 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
10 mar. 36,3 °C 31 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
11 mar. 37,1 °C 32 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 37
12 mar. 33,7 °C 42 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 31
13 mar. 35,9 °C 31 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 35
14 mar. 35,5 °C 36 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 35
15 mar. 34,0 °C 41 % 43 km/h 3,7 mm Moderat 12
16 mar. 36,3 °C 38 % 42 km/h 0,3 mm Ridicat 26
17 mar. 35,6 °C 36 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 30
18 mar. 35,5 °C 34 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 32
19 mar. 36,2 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 34
20 mar. 37,1 °C 32 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 32
21 mar. 36,2 °C 37 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 32
22 mar. 36,6 °C 33 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 33
23 mar. 36,4 °C 32 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 35
24 mar. 37,4 °C 29 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 35
25 mar. 35,9 °C 36 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 34
26 mar. 35,7 °C 34 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 35
27 mar. 37,0 °C 34 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 36
28 mar. 37,1 °C 35 % 37 km/h 0,1 mm Ridicat 36
29 mar. după 36,1 °C 37 % 40 km/h 3,3 mm Moderat 14

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 23 feb. 2019
După · 4 apr. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Brazilia ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Mucajaí?
GWIS (Copernicus) îl datează între 2 martie 2019 și 28 martie 2019: 27 de zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 12.881 hectare (128,8 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Mucajaí (12.940 ha, 1,0 %); Alto Alegre (30 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,4 °C, o umiditate minimă de 29 % și rafale de 46 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 39, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Brazilia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 193 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 4 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 3 aprilie 2019 → 28 martie 2019.
  2. Data de început: 23 februarie 2019 → 2 martie 2019.
  3. Ultima zi cu foc: 28 martie 2019 → 3 aprilie 2019.
  4. Data de început: 2 martie 2019 → 23 februarie 2019.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 193.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.