Sari la conținut
worldfires
AU · Australia · →

Incendiul de la Mount Isa, 21 decembrie 2023 Mount Isa, Burke

Stins · ultima detecție 6 ian. 2024, 16:26 UTC

Focul a pornit pe 21 decembrie 2023 în Mount Isa, Australia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 17 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 58.391 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 84-lea ca mărime din Queensland din 2016 (din 1748 cu pagină). Al 78-lea din Australia în 2023, din 1235.

Compară cu…
Suprafață arsă
58.391ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
17zile
21 dec. 2023 – 6 ian. 2024
Comune afectate
2
zone de administrație locală
A început pe
21 dec.
2023
Focare termice
1.790
într-un singur focar: 155 MW
Pericol la început
50
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
1,1GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 21 dec.6 ian.
6 ian. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

21 dec. 2023 · 236 MW · 34 22 dec. 2023 · 1.728 MW · 215 23 dec. 2023 · 3.531 MW · 278 24 dec. 2023 · 2.174 MW · 151 25 dec. 2023 · 283 MW · 56 26 dec. 2023 · 187 MW · 33 27 dec. 2023 · 524 MW · 60 28 dec. 2023 · 538 MW · 75 29 dec. 2023 · 503 MW · 56 30 dec. 2023 · 611 MW · 118 31 dec. 2023 · 3.318 MW · 387 1 ian. 2024 · 1.619 MW · 184 2 ian. 2024 · 1.528 MW · 101 3 ian. 2024 · 202 MW · 39 5 ian. 2024 · 3 MW · 2 6 ian. 2024 · 1 MW · 1
21 dec. 23 dec. 24 dec. 27 dec. 30 dec. 2 ian. 6 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

44°maximă
52km/h · rafală maximă
4%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 3,1 mm pe 7 ian..

Zona mai arsese

33 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 473 ha în 2016, 9.241 ha în 2018, 6.066 ha în 2019, 259 ha în 2020, 4.093 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 19.121 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

10 km
A ars o suprafață de 2,5 ori mai mare decât cea pe care o are București (584 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Mount Isa a început aici
    44.524 ha a ajuns pe 21 dec.
    1,0 %
  2. 14.018 ha a ajuns pe 22 dec.
    0,4 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
21 dec. 40,1 °C 16 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
22 dec. 39,8 °C 10 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 63
23 dec. 42,1 °C 10 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 60
24 dec. 43,0 °C 12 % 44 km/h 0,0 mm Foarte extrem 72
25 dec. 41,7 °C 20 % 36 km/h 0,8 mm Extrem 57
26 dec. 40,0 °C 13 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 54
27 dec. 41,0 °C 8 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 58
28 dec. 42,9 °C 12 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 68
29 dec. 43,1 °C 16 % 46 km/h 0,0 mm Foarte extrem 80
30 dec. 42,9 °C 19 % 39 km/h 0,0 mm Foarte extrem 74
31 dec. 44,2 °C 9 % 38 km/h 0,0 mm Foarte extrem 80
1 ian. 42,8 °C 4 % 34 km/h 0,0 mm Foarte extrem 76
2 ian. 41,3 °C 18 % 52 km/h 0,0 mm Foarte extrem 79
3 ian. 39,9 °C 30 % 45 km/h 2,0 mm Foarte ridicat 46
4 ian. 34,5 °C 42 % 28 km/h 3,4 mm Moderat 14
5 ian. 38,3 °C 34 % 30 km/h 0,8 mm Ridicat 30
6 ian. 36,4 °C 38 % 26 km/h 2,8 mm Moderat 18
7 ian. după 33,6 °C 49 % 34 km/h 3,1 mm Moderat 11

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 14 dec. 2023
După · 13 ian. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 1 ianuarie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 35 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 18: de 1,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,535 µg/m³
Zile peste prag1 zi
PM1056 µg/m³
Grosime optică0,76
19202122232425262728293031123456
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 1.790Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Australia ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Mount Isa?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 21 decembrie 2023 și 6 ianuarie 2024 (17 zile). Perimetrul îl datează între 21 decembrie 2023 și 3 ianuarie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 58.391 hectare (583,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Mount Isa (44.524 ha, 1,0 %); Burke (14.018 ha, 0,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 44,2 °C, o umiditate minimă de 4 % și rafale de 52 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 80, clasa Foarte extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Australia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 000 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 3 ianuarie 2024 → 6 ianuarie 2024.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 000.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 21 decembrie 2023 – 3 ianuarie 2024. 1.790 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.