Sari la conținut
worldfires
SN · Senegal · →

Incendiul de la Moudéri, octombrie 2026 Bellé, Moudéri, Koulor

Arde · ultima detecție 2 nov. 2026, 15:13 UTC

Sateliții au detectat foc pentru prima dată pe 24 octombrie 2026 în comuna Moudéri, Senegal. Este activ de 10 zile, cu 278 focare termice și o suprafață cu foc de circa 3.710 hectare reconstituită din ele, repartizată între 4 comune.

Puterea măsurată de satelit este mică (29,0 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Compară cu…

Sugestii: Orkadiere · 2022Ghabou · 2022Ghabou · 2025

GWIS (Copernicus) nu a publicat încă perimetrul acestui foc. Îl reconstituie din punctele fierbinți, ceea ce poate dura câteva zile, și nu sosește întotdeauna. Deocamdată suprafața este cea reconstituită din punctele fierbinți (circa 14 hectare pe pixel). Dacă sosește perimetrul, fișa îl preia singură și își păstrează adresa.

Mai este activ?

Sateliții au detectat foc pe 2 nov. 2026, 15:13 UTC. Totul indică faptul că încă arde. Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.

Suprafață cu foc
≈ 3.710ha
reconstituită din focare, fără perimetru oficial
Durată
10zile
24 oct. 2026 – 2 nov. 2026
Comune afectate
4
districte
A început pe
24 oct.
2026
Focare termice
278
într-un singur focar: 29 MW
Pericol la început
26
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
256MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 24 oct.2 nov.
2 nov. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

24 oct. 2026 · 275 MW · 39 25 oct. 2026 · 120 MW · 32 26 oct. 2026 · 486 MW · 78 27 oct. 2026 · 379 MW · 50 28 oct. 2026 · 879 MW · 104 29 oct. 2026 · 41 MW · 7 30 oct. 2026 · 10 MW · 2 31 oct. 2026 · 44 MW · 10 1 nov. 2026 · 57 MW · 5 2 nov. 2026 · 273 MW · 23
24 oct. 26 oct. 28 oct. 30 oct. 1 nov.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

40°maximă
41km/h · rafală maximă
14%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. 1.330 ha a ajuns pe 24 oct.
    0,7 %
  2. 1.232 ha a ajuns pe 24 oct.
    0,9 %
  3. Koulor a început aici
    952 ha a ajuns pe 24 oct.
    0,1 %
  4. 196 ha a ajuns pe 28 oct.
    0,1 %

Suprafața cu foc din fiecare comună, reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel VIIRS). O estimare până la sosirea perimetrului oficial. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
23 oct. 40,4 °C 20 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 26
24 oct. 37,5 °C 38 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 23
25 oct. 38,9 °C 26 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 24
26 oct. 38,2 °C 19 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 36
27 oct. 35,7 °C 14 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 31
28 oct. 35,6 °C 15 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 34
29 oct. 35,6 °C 21 % 17 km/h 0,0 mm Ridicat 28
30 oct. 36,0 °C 31 % 18 km/h 0,1 mm Ridicat 28
31 oct. 33,1 °C 44 % 30 km/h 1,0 mm Moderat 18
1 nov. 36,0 °C 26 % 25 km/h 1,5 mm Moderat 20
2 nov. 36,3 °C 29 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 24

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 17 oct. 2026
După · 2 nov. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 28 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 53 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 36: de 2,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,553 µg/m³
Zile peste prag10 zile
PM10106 µg/m³
Grosime optică0,58
19202122232425262728
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 278Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Senegal ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Moudéri?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți, a ars între 24 octombrie 2026 și 2 noiembrie 2026 (10 zile între primul și ultimul focar). Încă nu există un perimetru care să îl dateze.
Ce suprafață a ars?
Nu există încă un perimetru. Punctele fierbinți reconstituie circa 3.710 hectare cu foc (37,1 km²), o cifră aproximativă; GWIS o va da pe a sa când va publica perimetrul, ceea ce poate dura câteva zile.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 4 comune: Bellé (1.330 ha, 0,7 %); Moudéri (1.232 ha, 0,9 %); Koulor (952 ha, 0,1 %); Orkadiere (196 ha, 0,1 %).
Incendiul de la Moudéri mai este activ?
Da: sateliții au detectat foc pe 2 nov. 2026, 15:13 UTC. Consultă serviciul de urgență pentru starea oficială.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 40,4 °C, o umiditate minimă de 14 % și rafale de 41 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 36, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Senegal (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 18 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 6 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 29 octombrie 2026.
  1. Suprafață: ≈ 2.436 → ≈ 2.198 ha.
  2. Data de început: 22 octombrie 2026 → 23 octombrie 2026.
  3. Suprafață: ≈ 2.688 → ≈ 2.436 ha.
  4. Data de început: 21 octombrie 2026 → 22 octombrie 2026.
  5. Nume: Koulor → Moudéri.
  6. Fișa este publicată (≈ 2.688 ha).

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 18.

De unde știm asta
  • Încă fără perimetru: suprafața (≈ 3.710 ha) este estimată numărând pixelii VIIRS cu foc, de circa 14 ha fiecare.
  • Datele primului și ultimului focar VIIRS din grup. 278 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Vremea: modelul ECMWF IFS, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.