Sari la conținut
worldfires
GN · Guineea · –

Incendiul de la Moribayah, 11 martie 2019 Moribayah

Stins · ultima detecție 14 mar. 2019, 13:32 UTC

Focul a pornit pe 11 martie 2019 în Moribayah, Guineea, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 6 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.089 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 268-lea ca mărime din Kankan din 2016 (din 308 cu pagină). Al 106-lea din Guineea în 2019, din 123.

Suprafață arsă
2.089ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
6zile
11 mar. 2019 – 16 mar. 2019
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
11 mar.
2019
Focare termice
50
într-un singur focar: 35 MW
Pericol la început
42
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
176MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 11 mar.16 mar.
14 mar. 2019

Cum a evoluat, zi de zi

11 mar. 2019 · 20 MW · 2 12 mar. 2019 · 233 MW · 11 13 mar. 2019 · 331 MW · 33 14 mar. 2019 · 118 MW · 4
11 mar. 12 mar. 13 mar. 14 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

39°maximă
36km/h · rafală maximă
9%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,4 mm pe 19 mar..

Zona mai arsese

79 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.794 ha în 2016. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.649 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 8,9 % din suprafața pe care o are București (21 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Moribayah a început aici
    2.102 ha a ajuns pe 11 mar.
    1,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,96 ha
Locuitori≈ 400

În perimetru se aflau aproximativ 0,96 ha construite și locuiau aproximativ 400 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 34 % din suprafața din Guineea

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
11 mar. 37,0 °C 28 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
12 mar. 38,0 °C 11 % 36 km/h 0,1 mm Extrem 51
13 mar. 38,3 °C 13 % 24 km/h 0,0 mm Extrem 52
14 mar. 38,4 °C 10 % 25 km/h 0,0 mm Extrem 54
15 mar. 38,8 °C 9 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 56
16 mar. 38,6 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 55
17 mar. după 39,2 °C 16 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 61
18 mar. după 38,6 °C 20 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 55
19 mar. după 38,3 °C 26 % 41 km/h 1,4 mm Foarte ridicat 39

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 42,2 și o umiditate minimă de 28 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 21.

FWI la pornire 42,2
Umiditate minimă 28 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Kerouane Ctre, ianuarie 2019
3.043 ha 15 zile FWI 40,2 Umiditate min. 27 % la 65 km, în 2019

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

11 zile
durată mediană
2.644 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
1,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 9 din 21)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.089 ha față de o mediană de 2.644 ha) și a durat 6 zile, față de 11 zile.

La 12 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,4 mmprima ploaie
19 mar.la 3 zile după final
36km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 16 mar., iar pe 19 mar. au căzut 1,4 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 9 din 21, cu o mediană de 1,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 4 mar. 2019
După · 23 mar. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 50Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Guineea

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Moribayah?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 11 martie 2019 și 16 martie 2019 (6 zile). Perimetrul îl datează între 11 martie 2019 și 14 martie 2019.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.089 hectare (20,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Moribayah (2.102 ha, 1,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,8 °C, o umiditate minimă de 9 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 56, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Guineea (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 21. Durata lor mediană a fost de 11 zile, iar suprafața mediană de 2.644 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 12 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 14 martie 2019 → 16 martie 2019.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 11 martie 2019 – 14 martie 2019. 50 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.