Sari la conținut
worldfires
MG · Madagascar · –

Incendiul de la Moramanga, 4 octombrie 2022 Moramanga

Stins · ultima detecție 19 oct. 2022, 21:57 UTC

Focul a pornit pe 4 octombrie 2022 în Moramanga, Madagascar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 16 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.092 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 45-lea ca mărime din Alaotra-Mangoro din 2016 (din 45 cu pagină). Al 28-lea din Madagascar în 2022, din 34.

Suprafață arsă
2.092ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
16zile
4 oct. 2022 – 19 oct. 2022
Comune afectate
1
districte
A început pe
4 oct.
2022
Focare termice
86
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
8
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
154MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 4 oct.19 oct.
19 oct. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

4 oct. 2022 · 36 MW · 1 5 oct. 2022 · 528 MW · 4 6 oct. 2022 · 8 MW · 2 7 oct. 2022 · 357 MW · 14 8 oct. 2022 · 44 MW · 4 9 oct. 2022 · 283 MW · 10 10 oct. 2022 · 288 MW · 12 11 oct. 2022 · 4 MW · 1 12 oct. 2022 · 91 MW · 7 13 oct. 2022 · 33 MW · 3 14 oct. 2022 · 3 MW · 1 16 oct. 2022 · 15 MW · 1 17 oct. 2022 · 398 MW · 12 18 oct. 2022 · 94 MW · 9 19 oct. 2022 · 136 MW · 5
5 oct. 10 oct. 13 oct. 17 oct.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

27°maximă
38km/h · rafală maximă
37%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 4 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,2 mm pe 20 oct..

Zona mai arsese

99 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 821 ha în 2016, 307 ha în 2017, 1.381 ha în 2018, 1.877 ha în 2019, 22 ha în 2020, 522 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.062 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 8,9 % din suprafața pe care o are București (21 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Moramanga a început aici
    2.108 ha
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,41 ha
Locuitori≈ 100

În perimetru se aflau aproximativ 0,41 ha construite și locuiau aproximativ 100 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
4 oct. 25,6 °C 44 % 30 km/h 0,0 mm Scăzut 8
5 oct. 26,6 °C 39 % 32 km/h 0,0 mm Scăzut 10
6 oct. 24,8 °C 47 % 35 km/h 0,0 mm Scăzut 11
7 oct. 24,0 °C 50 % 36 km/h 0,0 mm Scăzut 10
8 oct. 22,2 °C 49 % 33 km/h 0,2 mm Scăzut 10
9 oct. 20,9 °C 58 % 32 km/h 0,0 mm Scăzut 9
10 oct. 24,9 °C 46 % 32 km/h 0,0 mm Scăzut 10
11 oct. 25,8 °C 37 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 12
12 oct. 24,7 °C 45 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 13
13 oct. 21,5 °C 60 % 36 km/h 0,7 mm Scăzut 8
14 oct. 20,9 °C 60 % 34 km/h 1,6 mm Foarte scăzut 3
15 oct. 20,6 °C 53 % 32 km/h 0,3 mm Scăzut 6
16 oct. 24,7 °C 42 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 11
17 oct. 23,9 °C 48 % 34 km/h 0,0 mm Moderat 12
18 oct. 23,8 °C 42 % 35 km/h 0,0 mm Moderat 13
19 oct. 23,5 °C 50 % 38 km/h 0,2 mm Moderat 14
20 oct. după 20,5 °C 65 % 34 km/h 1,2 mm Foarte scăzut 5

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 7,9 și o umiditate minimă de 44 %; înainte: 4 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 19.

FWI la pornire 7,9
Umiditate minimă 44 %
Zile fără ploaie 4
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Anjozorobe, octombrie 2019
2.014 ha 19 zile FWI 8,4 Umiditate min. 44 % la 114 km, în 2019

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 3,9 mm pe 13 nov..

Ce s-a întâmplat cu ei

14 zile
durată mediană
2.367 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
4,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 19 din 19)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.092 ha față de o mediană de 2.367 ha) și a durat 16 zile, față de 14 zile.

Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,2 mmprima ploaie
20 oct.a doua zi după final
38km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 19 oct., iar pe 20 oct. au căzut 1,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 19 din 19, cu o mediană de 4,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 27 sept. 2022
După · 26 oct. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 17 octombrie 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 312 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 125: de 8,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5312 µg/m³
Zile peste prag19 zile
PM10445 µg/m³
Grosime optică1,94
2 oct.7 oct.12 oct.17 oct.22 oct.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Madagascar

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Moramanga?
GWIS (Copernicus) îl datează între 4 octombrie 2022 și 19 octombrie 2022: 16 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.092 hectare (20,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Moramanga (2.108 ha, 0,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 26,6 °C, o umiditate minimă de 37 % și rafale de 38 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 14, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Madagascar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 19. Durata lor mediană a fost de 14 zile, iar suprafața mediană de 2.367 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.